Кратък казус

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Кратък казус

Мнениеот karakashev_1981 » 19 Юли 2014, 18:21

Здравейте, колеги. Ето един кратък практически казус, който общо взето се среща всеки ден и не е нещо особено, но все пак ще е интересен от правна гл.точка.
Шофьор на градски автобус с линия номер Х си управлява автобуса. След него кара човек с лек автомобил. По едно време шофьорът на автобуса спира, за да слезе един пътник на необозначено място, т.е. не на спирка. След това човекът с лекия автомобил спира с автомобила пред автобуса и излиза навън. Отива при прозореца на шофьора на автобуса и започва да го обижда и да го критикува. По едно време му наняса удар с юмрук в едната скула, като след това придружаващият го пътник го дърпа в автомобила, той се прибира и потегля в някаква посока. Кондукторката е свидетел на случая, а в автобуса е имало и други пътници, които са станали свидетели. Въпросът е такъв – това деяние като лека телесна повреда ли ще се квалифицира, като лека телесна по хулигански подбуди или по УБДХ? Това ми е интересно. Човекът с посинената скула ще си извади медицинско, но най-вероятно телесната повреда ще е лека, защото няма никакви данни за средна.
karakashev_1981
Нов
Нов
 
Мнения: 24
Регистриран на: 03 Май 2014, 16:06

Re: Кратък казус

Мнениеот Lord » 19 Юли 2014, 18:48

Класическо дребно хулиганство, стига свидетелите очевидци да са склонни да потвърдят случилото се и да са възмутени от събитието.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Кратък казус

Мнениеот dakota_ » 19 Юли 2014, 19:04

По мое скромно мнение има състав на престъпление от смисъла на чл.131,ал.1,т.12 във връзка с чл.130,ал.1 от НК...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Кратък казус

Мнениеот osata » 19 Юли 2014, 22:24

Каракашев... много интересен казус, много пъти ми е идвало да направя нещо подобно, ама ще ме изгонят от работа ;) Особено при тръгване от джоба с включен десен мигач и връхлитайки отгоре ми, защото на джоба той бил с предимство. Когато минавам покрай такъв автобус, винаги карам бавно, защото или шофьора ще тръгне ей така, или някой може да изскочи да пресича отпред автобуса, обаче пък като караш бавно "рейсаджията" вижда дупка, нали е "профи" като бакшишите и тръгва рязко и когато си му изравнил задницата на ремаркето и не видиш мигач става малко....
Тук пък нашите дападжии имат друг номер - не влизат в джоба, а спират директно на пътя, за да не ги изпреварят примерно 20 автомобила и да чакат на светофара :mrgreen: , нищо, че зад тях става огромна опашка.
Бакшишите пък пускат аварийните и спират, а ти отзад си "длъжен" да изчакаш да слезе или да му се качи клиента. Обаче пък ако ти спреш да стовариш пътник, отзад става шумно ;) .
Та в тоя ред на мисли..... шофьора на автобуса мълчеше ли по време на спора? ;)
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Кратък казус

Мнениеот катюша » 20 Юли 2014, 08:39

dakota_ написа:По мое скромно мнение има състав на престъпление от смисъла на чл.131,ал.1,т.12 във връзка с чл.130,ал.1 от НК...


Не бъди толкова строг др.Дакота ;) аз залагам на същото,но с лека корекция на чл.130 ал.2 от НК :)
А най-реалистичното е това,което написал колегата Lord,защото без да съм видяла случая съм сигурна,че е станало панаир,шофьора на автобуса е предизвикал водача на МПС,един пък като го е засякъл и е спрял на място различно от автобусната спирка и втори път,че на сто процента,шофьора на автобуса е отправил псувни и закани към водача на МПС и за това е получил лек страничен удар по скулата ;)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Кратък казус

Мнениеот karakashev_1981 » 20 Юли 2014, 11:12

Тези истории стават по N на брой пъти на ден в по-големите градове, пък и по-малките. Всеки от нас е участник в движението, най-малкото като пешеходец. То, в крайна сметка тези действия пък са въпрос на възпитание и на култура на каране.
По отношение на въпроса - ами шофьорът не ми е казвал да го е наругавал, но аз знам, че няма и да ми каже, а и не ме интересува. Защото има и друга страна на спора и тя трябва да си каже мнението. Въпросът е такъв, че както винаги хората, под влияние на емоции или нещо друго, изкривяват почти ВИНАГИ фактите в своя ползва. Затова хората лъжат, а фактите не – и затова трябва да вярваме на последните. Въпросът е такъв, че за да се оправя с този „пундьо” – шофьора и да снема обяснение на кондукторката ми отидоха към два часа, щото той не беше в най-спокойното си състояние, а исках фактите да са изложени и подредени читаво и ясно. Като знам и колеги от патрула като ходят на некви подобни сигнали и се бавят по 1-2 часа направо лошо ми става. Ние морални ментори ли сме или какво...?! Да се оправят помежду си. Много енергия и ресурс се хабят за простотии, а не за реална оперативна работа, защото в това няма и какпа оперативност.

Че и единия го е предизвикал по някакъв начин аз не се съмнявам. Въпросът ми беше просто за правната квалификация. Така като гледам ще ги отправя да си търсят правата в гражданския съд.
karakashev_1981
Нов
Нов
 
Мнения: 24
Регистриран на: 03 Май 2014, 16:06

Re: Кратък казус

Мнениеот катюша » 20 Юли 2014, 11:34

Ако прокуратурата няма възражение,може и гражданския съд да се занимава.Имах такъв случай преди време,но с опердашен кондуктор от градския транспорт,решил да свали пътник без билет и отнесъл няколко тупалки...Голяма патаклама,насред пътя панаир бяха направили. Прокурора отсече по чл.131,ал.1 т.12 във връзка с чл.130,ал.2 от НК...не съм се интересувала какво се е случило в съда... Но това наистина е губене на време.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Кратък казус

Мнениеот 7388 » 27 Юли 2014, 10:55

Здравейте колеги,за да не отварям нова тема,пускам моя казус в тази тема.
Униформен служител на МВР съм,наложи ми се няколко пъти да излизам на пазара да помагам на тъста ми в продажба на автомобили,които докарва от чужбина. Не знам какво съм нарушил с това,но двама от шефовете ми създадоха големи проблеми,слад като ми направиха капан да ме хвамат,че продавам автомобил на псевдокупувач.
Искат ми обяснения по случая и не знам какво нарушение съм направил и изобщо направил ли съм някакво нарушение. Ще ми бъде от полза да чуя различни мнения и съвети.
7388
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Юли 2014, 10:36

Re: Кратък казус

Мнениеот кпц » 27 Юли 2014, 11:25

Подробности? Как помагаш, сделки сключваш ли? Колко често помагаш?
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Кратък казус

Мнениеот 7388 » 27 Юли 2014, 11:40

Излизам на пазара,заставам до автомобилите и ако договоря цена,която е добра и за двете страни,водя го при тъста ми и правят сделка.
7388
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Юли 2014, 10:36

Следваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта