Случаят "Лясковец"

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот NANIOX » 15 Апр 2014, 09:58

spoon написа:
NANIOX написа:Моето живее вкъщи. Не в двора, а вътре. Спи между ъгловите легла на децата ми. Сутрин излиза с мен на работа, вечер се прибира с мен. Закупен, обучен и дарен от мен на МВР


Не си прав, закупен е от теб, обучен е от теб, но работи за теб, и за МВР, но пак само и единствено, заради теб, а не заради МВР.

Ти си много добър човек!

Абе, главния да не му докладват какво се пише тук? В смисъл, че взе да споменава за използване на кучета при аналогични операции в бъдеще. ;)


Ами нека му докладват. Поне ще се чуе какво мисли "простолюдието" по долните етажи...... :D
Пък и ще взаимстват някоя добра идея.... ;)
Който иска,може.Който казва че не може,не иска.

http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

http://www.vbox7.com/play:02526cce
Аватар
NANIOX
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 667
Регистриран на: 26 Авг 2009, 21:18
Местоположение: Смолян

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Lord » 19 Май 2014, 20:23

Майката на стрелеца от Лясковец: Ако Петко беше ядосан на децата, за 3 години щеше да ги убие

Проблемите на Петко Савов от Лясковец с полицията започват още преди 20 години. Това разказа в интервю за Дарик Стефанка Савова - майката на 53-годишния мъж, който беше обвинен за убийството на полицая Емил Шарков и раняването на други трима негови колеги.

В края на миналата седмица стана ясно, че няма опасност Стефанка да бъде обявена за луда, тъй като съдът окончателно прекрати делото за настаняването й в психиатрия.

Сега възрастната жена се опитва да продаде дома, в който на 14 март се проведе трагичната полицейска акция, и да напусне Лясковец завинаги.

След решението от петък на Окръжния съд във Велико Търново, който окончателно прекрати делото за принудителното настаняване в психиатрична болница на 76-годишната Стефанка Савова, жената отишла да се види със сина си. Той е преместен от затворническата болница в София в психиатрията на затвора в Ловеч, за да му бъде направено изследване: „Много кашля, хремав - понеже два месеца е лежал. Приказва".

Запитана какво смята, че ще покаже изследването на състоянието на сина й, Стефанка отговори: "Аз си го познавам, той е много добър, навсякъде го хвалят. Всички изпити взимаше с отличен".

Причината Петко Савов да откаже да върне оръжията си в полицията след изтичането на разрешителното през 2009 г. е фактът, че проблемите с органите на реда за мъжа започват още през далечната 94-та година: "Той има страх от 1994 година. Тогава ни обраха апартамента, започнахме да пишем. Казаха ни да отидем да си вземем каквото са намерили, след което ни закараха в полицията, където дойде линейка, която ни закара в психото във Велико Търново".

Според Стефанка синът и никога не е отправял заплахи към учениците от съседното училище: "Нека да покажат писмата, които е писал, да видим кое е гневното. Не е бил ядосан, защото ако беше ядосан, за три години щеше да ги убие всичките".

След като Окръжният съд окончателно прекрати делото за настаняването й в клиника, Стефанка се заема с продажбата на обстрелваната през март къща, в която все още стоят кървавите следи. 76-годишната жена е категорична, че ще напусне Лясковец завинаги, за да се опита да изживее остатъка от живота си на спокойствие.

Спецакцията в Лясковец по неутрализирането на 53-годишния Петко Савов Петков се проведе рано сутринта на 14 март. При опит да бъде иззет незаконен боен арсенал от дома на Петков, мъжът откри огън по полицаите. В акцията бе прострелян смъртоносно Емил Шарков, а други трима негови колеги бяха ранени.

Цялото интервю със Стефанка Савова чуйте на Radio.DarikNews.bg


http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1265856
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот катюша » 20 Май 2014, 11:52

Майката няма вина и какъвто и да е Петко,той й е син и не можа да каже нищо лошо за него. Лошото е,че заради една нескопосана акция си замина един млад човек и колега в разцвета на силите си.Лошото е,че главния секретар обеща,че ЦЯЛ живот,ще се грижи за семейството на загиналия колега,а това няма да се случи и от всичко ще останат само думи,думи....големи лепкави петна !
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Raptor » 20 Май 2014, 18:48

Имам основателни причини да твърдя, че съм детайлно запознат със случая "Лясковец". От такава гледна точка мога да споделя личното си мнение, че една от основните причини за такова развитие на ситуацията е уникалността на случая за страната ни, за всички времена до момента. Петко е с типичните характеристики на масов убиец, което е по-характерно за САЩ и някои други държави. За България се сещам само за един с масов разстрел във Виетнамските общежития в София преди 1989-та, но и там мотивация на извършителя е била малко по-различна от тази на Петко.
В случая, маниака Петко се е стремял точно към такова развитие на събитията - той просто е искал да влезе в битка с някой, без значение точно с кой. Престрелката е била целта му, и тоя я е постигнал. Искал е да бъде на негов терен, и е успял да постигне и това. Ако беше успял да предизвика обикновени полицаи, жертвите щяха да бъдат много повече...
Феноменът "полицейско самоубийство" не е характерен за България, но това не означава, че не съществува.
Мнението ми е лично, не ангажирам никой друг с подобно тълкувани. Просто, от подобна гледна точна нещата си идват на мястото и не противоречат на фактите по развитието на целия случай.
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Lord » 20 Май 2014, 19:27

Уважавам много колегата Raptor, знам че е един от най-детайлно запознатите хора, по-точно служители със случилото се, включително и с различните гледни точки на преки и косвени участници.

От друга страна смея да твърдя, че аз също имам впечатления, но те са освен от колеги и от жители на Лясковец, отделно, че лично познавам Христо, Димчо и доста колеги от РУП - Горна Оряховица, немалко съвместни успехи имаме по криминална линия. Напълно,съм съгласен, че малките камъчета обръщат колата понякога, затова не крия, че е ясно че има очевидни пропуски и нарушения, назад във времето, основно по линия на КОС в цялата история и е нормално съответния директор и началник да си носят отговорността за тях.

Във връзка с изложеното - личното ми мнение е, че конкретно за самата СПО вероятно тактиката е била правилната, имало е вариант 1, 2, 3, проиграни са - това хубаво, НО! мисля че стратегически погледнато провеждането и е погрешно и прибързано, възможни са били други решения, включващи набелязване на различни оперативни способи и комбинативност при реализирането им и то без участие на командоси от СОБТ.
Уточнявам, че изразеното е лично мое мнение и не почива на факти и обстоятелства от извършената по случая проверка.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот dakota_ » 20 Май 2014, 20:20

Мнението ти съвпада с моето.Подценяване на ситуацията... гонене на рейтинг и показност...Искаха да смаят аудиторията и да покажат как един дълго протакан и отлаган случай го решават в движение...
За голямо съжаление операцията е пълен провал за МВР и резултатите са плачевни...
Най масовия разстрел в България,който дори беше описан в учебниците и като курсант във ВСШ сме го изучавали,се случва на връх Коледа през 1974 год. в София - Студентски град,студент /не си спомням името му/ на място убива 8 човека и оставя още 8 човека с огнестрелни рани в много тежко състояние...Залавят го,съдят го,на път за психиатрията прави опит за бягство и е застрелян при опит за бягство...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Raptor » 20 Май 2014, 20:33

Lord, твоето мнение изобщо не противоречи на моето - едното не изключва другото. :D :lol:
Както и в случая за Петко, имам сериозни основания да твърдя, че подобни забатачени "КОСаджийски казуси" има из всички ОД-та и РУП-ета из цялата страна. Просто си имат късмета, че не са попаднали на техния си Петко. :roll:
А по отношения на тактиката и планирането - всеки професионалист знае, че няма перфектен план, и че никога не е късно положението да се олайняви тотално, дори и при най-елементарната наглед операция! Това не оправдава никой, но както казват препатилите - "на всеки може да случи".
Аз бих добавил - "не се случва само на този, който не върши нищо", но за съжаление съм длъжен да си призная, че съм констатирал, че много хора си изкарват службата успешно, следвайки точно този принцип. :oops:
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот dakota_ » 20 Май 2014, 21:00

Raptor написа:Както и в случая за Петко, имам сериозни основания да твърдя, че подобни забатачени "КОСаджийски казуси" има из всички ОД-та и РУП-ета из цялата страна. Просто си имат късмета, че не са попаднали на техния си Петко. :roll:


Това е абсолютен факт и даже проблема не е в КОС-аджийте,защото те са посредници,проблемите са изцяло в полето на Н-ци на РУП.
Има и друг проблем,подава лицето "Х" Заявление за издаване на разрешително за оръжие и като му откажа се почва с воплите "ние живеем в демократична държава"," в Америка е еди-какси..." жали отказа в съда и понеже нашите съдии са едни видни либерали и демократи... получава решение в своя полза и се сдобива с оръжие...
От началото на година съм прибрал пушкалата на около 8 човека...около половината са ловци /не ловджии,защото те знаят да боравят с оръжие,а на ловци../ за сериозни нарушения и останалите са на хора,които не съхраняват оръжието по правилата и такива,които като ударят по някое питие,вадят пищова и почват да стрелят "сватбарската"...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Raptor » 20 Май 2014, 21:07

dakota_ , и ти си прав, но нали знаеш, че има доста хора, които са направили точно обратното на това, което ти си направил:
dakota_ написа:От началото на година съм прибрал пушкалата на около 8 човека...

т.е. не са прибрали нищо...
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот dakota_ » 20 Май 2014, 21:14

Raptor написа:dakota_ , и ти си прав, но нали знаеш, че има доста хора, които са направили точно обратното на това, което ти си направил:
dakota_ написа:От началото на година съм прибрал пушкалата на около 8 човека...

т.е. не са прибрали нищо...


Знам и знам след случая в Лясковец,как се разработиха някои колеги и какво чудо беше,защото и при мен имам проблеми и аз не съм безупречен,но на места Н-ци на РУП са го ударили през "просото" и са оставили "фатмаци" да вършат тяхната работа...
За мен човек навършил 65-70 год. възраст пистолет не му трябва...повечето са все пенсионери от МВР и армията... отказвам да подновя разрешителните им и се почват съдебни дела... За момента са губещата страна и се надявам все така да бъде...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

ПредишнаСледваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта