Случаят "Лясковец"

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Lord » 20 Май 2014, 21:23

Raptor написа:Lord, твоето мнение изобщо не противоречи на моето - едното не изключва другото. :D :lol:
Както и в случая за Петко, имам сериозни основания да твърдя, че подобни забатачени "КОСаджийски казуси" има из всички ОД-та и РУП-ета из цялата страна. Просто си имат късмета, че не са попаднали на техния си Петко. :roll:


Така е, но и не точно така. Ти имаш колега, знаеш кой отговаря за моя регион, та преди повече от година му казах, че най-внимавам по линия КОС, защото от там са възможни най-големите проблеми и той, въпреки че беше още "нов" на тази длъжност и в това звено се съгласи с мен. Искам да кажа, че който се пази сам - пази го и Господ, както се казва.

Извън това абсолютно съм съгласен с dakota_, основната вина за допускане на нарушения на ЗОБВВПИ е на разписващите разрешителни, т.е. на н-ците РУП. Разрешаващия носи отговорност, огромна отговорност и затова трябва да се внимава, това не е формална процедура и никога не е възможно оправдание от рода на "Подведе ме КОС-аджията" - няма такъв филм. Виновен е разрешилият, подписалият и то не формално, а пряко!
По въпроса поне аз не споря!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Raptor » 20 Май 2014, 21:46

Извън КОСаджийските проблеми, имах намерението да споделя една, все още не напълно изследвана възможност, а именно мотивацията на извършителя.
Мисля,че всички сме наясно, че хората не убиват от "просто ей така" - винаги има някаква причина (мотивация), която дава логика в действията на извършителя. Обичайните мотивации са ясни на всички - за пари(изгода), от чувства (отмъщение, любов, омраза), за прикриване на друго престъпление и... май това са нормалните убийци.
Идеята ми беше, защо Петко е постъпил така в случая? Простото обяснение - уплашил се защото са го нападнали, в случая не минава, защото явно е бил готов за събитията и то от доста време.
И ако се беше оставил да му вземат пушкалата без патаклами, какво лошо щеше да стане за него - нищо, нали? Най-много да му треснат някоя глоба, която може и да не плати веднага, може да обжалва може и изобщо да не плати. Е, при много упорит шеф на районно, би могъл да има и много сериозни проблеми. Но нямаше да има риск за живота му. Щото ако някой си мисли, че баретите нарочно само са го ранили след като е убил техен колега и е ранил друго трима...
Въпросът ми беше, какъв човек и защо би си рискувал живота по този начин и по такива причини? И отговорът ми е, че той точно това е искал. В други държави са нарекли това явление "полицейско самоубийство" - или иначе казано "предизвикай полицията, за да те гръмне и да си отидеш с фоерверки".
Аз не мисля, че това е нормален и често срещан случай в практиката...
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот dakota_ » 20 Май 2014, 22:16

Петко е имал силното желание да стане полицай...кандидатствал е,но е бил отхвърлен и не е успял да реализира желанието си... Имал е болната амбиция,че е много добър за полицай и превъзхожда с качествата си повечето действащи полицаи...
Според мен това е водещото,което го е накарало да даде такъв отпор и да не предаде оръжието си след изтичане на срока на разрешителното...Именно тези болни амбиции са го мотивирали да открие огън по колегите от батальона,да демонстрира,че той е нещо,а тези полицаи отишли да го задържат са нищо... да блесне,да се покаже,да изпъкне какъв е той и каква подготовка има...Това е неговата мотивация... това не само не е нормално,това е умопомрачително и нездраво поведение...Не знам тези,които са изготвяли неговия психопрофил,дали са отчели тези факти...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Lord » 20 Май 2014, 22:21

Raptor написа:Идеята ми беше, защо Петко е постъпил така в случая? Простото обяснение - уплашил се защото са го нападнали, в случая не минава, защото явно е бил готов за събитията и то от доста време.
И ако се беше оставил да му вземат пушкалата без патаклами, какво лошо щеше да стане за него - нищо, нали? Най-много да му треснат някоя глоба, която може и да не плати веднага, може да обжалва може и изобщо да не плати. Е, при много упорит шеф на районно, би могъл да има и много сериозни проблеми. Но нямаше да има риск за живота му. Щото ако някой си мисли, че баретите нарочно само са го ранили след като е убил техен колега и е ранил друго трима...
Въпросът ми беше, какъв човек и защо би си рискувал живота по този начин и по такива причини? И отговорът ми е, че той точно това е искал. В други държави са нарекли това явление "полицейско самоубийство" - или иначе казано "предизвикай полицията, за да те гръмне и да си отидеш с фоерверки".
Аз не мисля, че това е нормален и често срещан случай в практиката...


Наистина говорим "на един език", Рап. И какво се оказва, вместо ние на него да направим комбинация и реализация - той прави на нас. Факт. Затова преди говорих за стратегия, а не за тактика и къде е евентуална грешка. А относно евентуална вина да му мислят утвърдилите. Аз имам грешки в доста по-дребни и незначителни случаи и още ги преживявам, въпреки липсата на подобни последствия, а тук, - да му мислят и преживяват други!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот dsuzunov » 20 Май 2014, 22:28

Точно тези няма да осмислят и преживяват нищо.
Ще го направят двамата колеги, които изгоряха ей така, акерне, както казват по нашия край
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Lord » 19 Авг 2014, 16:23

Стрелецът от Лясковец не е луд, ще го съдят




Сарафов: Той е вменяем, носи отговорност за извършването



тко Петков, 53-годишният мъж от Лясковец, който на 14 март откри стрелба по спецполицаи и уби един от тях, не е луд. Експертизата е показала, че той е вменяем, може да ръководи действията и постъпките си и носи отговорност за извършването на деянието. Това обяви зам.-главният прокурор Борислав Сарафов.

Трагедията в Лясковец се разигра по време на спецоперация за обезвреждането на Петков заради множество сигнали срещу него. Мъжът се бе барикадирал в къщата си, снабден със сериозен боен арсенал и отказваше сериозен отпор. При престрелката загина командоса Емил Шарков.

Още тогава се роди тезата, че Петков е с лабилна психика. Експертизата сега обаче доказа обратното. „Предстои окончателното привличане и предявяване на материалите на обвиняемия“, обясни днес Сарафов.

След трагедията в Лясковец беше назначена и тройна експертиза на психическото състояние на майката на Петков, Стефанка Савова. Окръжният съд във Велико Търново обаче я отмени. Според магистратите решението за експертизата е незаконосъобразно, тъй като липсват мотиви за необходимостта от назначаването й.

В решението на съда бе посочено и че е налице нарушаване на правата на една от страните.
През април Савова отвори за журналисти така наречената къща на ужасите в Лясковец, където тя и синът живели до стрелбата. Тогава се видя, че стените и мебелите са надупчени с куршуми, има следи от кръв, посипана мазилка и изпочупени стъкла.

http://www.dnes.bg/bulgaria/2014/08/19/ ... ent-newest
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот кпц » 23 Яну 2015, 23:30

Съдът отмени уволнение на полицай от акцията в Лясковец
http://www.legalworld.bg/41911.sydyt-ot ... kovec.html
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Lord » 14 Мар 2015, 14:06

Днес се навършва 1 година от нелепата смърт на командос Емил Шарков. Гледам, че по ТВ и в нета никой нищо не споменава. Жалко. А трябва да помним и да споменаваме, и да си вадим поуките, за да не се повтори никога подобна изключително нелепа ситуация, породена от болни професионални амбиции и "несбъднати детски мечти" за звезден миг на медийна слава на един-двама небъдници, озовали се на неподходящи високи позиции, само и единствено поради политически интереси. Не търся виновни, а и не е моя работа, само искам да припомня, защото не бива да забравяме (на принципа за трите дни).

Поклон пред всички прекалено съвестни, стриктни и изпълнителни служители в МВР!

Lord написа:




Всъщност тази тема открих преди година с една статия, тя е в началото, но ще я постна отново, вие преценете доколко е актуална и днес:
Lord написа:Случаят "Лясковец": Полицията свръхпредпазлива, скачат й с повод и без повод

15.03.2014 08:05; Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията



В случая в Лясковец с Петко Савов, който уби служител от отряда за борба с тероризма и рани още трима, няколко неща правят впечатление.

При операцията по задържането на Савов явно има гаф и вероятно е на този, който я е координирал. В цялата история има и по-голям проблем - този човек стои, забележете, срещу училището през дълъг период - един месец се опитват да му вземат оръжието, изобщо една такава впечатляваща леност.

Шокиращи са смъртта на полицай и раняването на трима други. Този случай може би показва последиците от масираните смени на ръководства. При всяка политическа промяна следва вълна от пенсионирания в областни дирекции и районни управления.

Освобождаване на най-научените хора, които са средно на 45-50 години. В другите системи на тази група хора тепърва ѝ предстои да се развиват като мениджъри. В системата на МВР те стават пенсионери пазачи или по-лошо - отиват в частни корпорации, където в немалко случаи целите им са противоположни на публичния интерес.

Има проблем с координацията, но най-вече има безкрайна въздържаност от страна на полицията вероятно поради всички инциденти от рода на тези с Чората, Чакъра и т.н. И когато се страхуваш да направиш каквото трябва, накрая теб те застрелват.

Точно преди изборите миналата година например имаше случай, в който полицай застреля ром, който го беше нападнал с брадва. Накрая полицаят излезе виновен. Когато има такива случаи, се стига до абсурдната ситуация полицай да не смее да влезе в ромска махала, за да не го обвинят после в нещо.

Твърде много правозащитни организации скачат с повод и без повод на полицията, много хора бяха уволнени, наказани, съдени заради псевдопретенции на псевдо авторитети. Неизбежна последица е да се стигне до инциденти като този в Лясковец. Вярно е, че подобни трагедии със стрелящи на публични места се случват по цял свят – от Норвегия през Германия и САЩ до Китай. Разликата е, че при тези случаи обикновено има някаква изненада - например ученик изведнъж започва да стреля, като преди това никой никъде не е регистрирал неговите отклонения. В случая с Петко Савов от много дълго време се знае, че има проблем, но вместо да се реши, има мотаене, снишаване и накрая виждаме резултата.

Докато плашат полицаите да си вършат работата, докато има твърде много политическо говорене и постоянен натиск върху полицията, докато има очевидно популизъм да не се дофинансира, нещата ще се случват както винаги у нас. След като стане инцидент, някой нещо ще мръдне и след това ще се забрави.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Случаят "Лясковец"

Мнениеот Елена » 14 Мар 2015, 14:34

Промениха закона само си само определен човек да стане главен секретар на МВР. Този човек не беше за тази работа и изобщо не му беше мястото като главен секретар.
Обявяват се конкурси за назначения на полицаи и в повечето случаи предварително се знаят имената на хората,които ще спечелят конкурса.
Назначават се за полицаи хора,които не са за тази работа,но понеже имат протекции на хора с възможности,заемат местата на годните за тази работа хора. Такива хора може да са стриктни и изпълнителни,но не вършат полезно на местата си,а само получават заплата и пречат на работата.
Акцията в Лясковец е провал на Лазаров и вината е в модела "КОЙ?"
Елена
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 294
Регистриран на: 27 Яну 2015, 18:06

Предишна

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта