Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот Raptor » 26 Мар 2010, 09:34

Чист пример за поръчкова журналистика!
Целта е ясна - настройване на обществото срещу полицията и армията!
Трябва да му се признае - добре се е справил - такава статия ще окаже силно влияние върху "обществените нагласи"!
Остават въпросите:
Защо и с каква цел се прави?
Кой има интерес от това?
Как може да се ограничи ефекта на такава статия? /Да се мисли, че няма вреда е наивно!/
Има ли смисъл да се му противодейства изобщо?
Ако има смисъл, кой трябва да опровергава автора пред обществото - официалното ръководство на МВР, синдикалните организации, или полицаите да се спасяват сами, като пишат интензивно по форумите?
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот cz75bdpolice » 26 Мар 2010, 12:01

Сигурността е скъпо удоволствие в целия свят.Не виждам нищо нередно и тук да е така.Обаче тоя смотан журналист като е нахвърлял тия проценти защо не се е поинтересувал като теглиш чертата какво остава отдолу,щото така с процент за това и процент за онова все едно сме милионери.
,,СТРАХЛИВЕЦЪТ УМИРА ВСЕКИ ДЕН,А СМЕЛИЯ-САМО ВЕДНЪЖ,,-ДЖОВАНИ ФАЛКОНЕ
http://www.youtube.com/watch?v=pMG8SN4Kzug
cz75bdpolice
Полицай
Полицай
 
Мнения: 175
Регистриран на: 29 Сеп 2009, 11:21

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот Sir Humphrey » 26 Мар 2010, 13:12

Тъй като забелязвам доста отрицателни мнения по статията (очаквано разбира се), предположения за поръчкова журналистика и т.н., предлагам да анализираме текст по текст, кое е вярно и кое не, защото доста неща ми се струват верни.
Целият дух на статията, разбира се е отрицателен, и затова ми се иска подробно да я разгледаме, за да си дадем сметка дали има основание духът й да е отрицателен.

Ще започна със заглавието. Написаното в заглавието вярно ли е като заключение? Според мен да, вярно е. Сумарните бюджетни разходи за 2010 г. на двете ведомства са почти 1 850 000 000 лв., като 1 700 000 000 са трансфер от централния бюджет, а 172 000 000 са собствени приходи.

Единоначалието, излишната секретност, ограниченията за придвижване и на свободата като цяло, забраната да стачкуват. Бяха добавени и нови - като забраната да участват по какъвто и да е начин в политическия живот, да влизат в партии, търговски дружества, както и да работят на друго място в свободното си време. Затова и военните, и полицаите имат своите аргументи да искат по-добро държавно и обществено отношение. Правило дори в демократичния свят е на тези хора да се дават някакви привилегии. На тях се разчита и за сигурност, и да помогнат при произшествие, криза, проблем, престъпление, пожар...

Но всяка претенция трябва да има мярка. А ако се сложат накуп всички дадени официално и с различни нормативни актове привилегии, трябва да им стане малко неудобно от останалите хора.

Подчертаното (в контекста на останалото) вярно ли е? Според мен да, вярно е. Привилегиите, разглеждани поотделно, са си ОК като компенсация, но събрани заедно,, създават усещането, че МВР и МО са "богопомазани".

Според устройствения закон за ведомството на служителите се осигурява храна или левовата й равностойност. На държавните служители пък се дава "и работно, и униформено облекло и друго вещево имущество и снаряжение", а на цивилните - левовата равностойност на униформеното облекло. За дейности, свързани с вредни за здравето последици, на служителите на МВР се осигуряват безплатна предпазна храна и противоотрови. Не става ясно при какви варианти се дава тази екстра, но тя си съществува.


Това вярно ли е? Според мен да, вярно е. Проблем имаме с униформеното облекло, но той е организационен, а не законов. Некоректност на статията е, че облеклото е поставено в контекста на привилегиите, а то всъщност си е абсолютна необходимост. Също така некоректност на статията е, че авторът не се е помъчил да измисли защо са противоотровите.


Освен това при преместване на работа в друг град на държавните служители и на членовете на техните семейства се изплащат еднократно обезщетение и транспортните разходи при преместването. Това обаче изобщо не е всичко. Дори при смърт на служител на МВР разноските за погребението се поемат от вътрешното министерство.


Обезщетение при преместване привилегия ли е? Според мен не. Компенсация е. Защото преместването не винаги е по желание на служителя, а е принудително, нали? Изборът, който му се дава е "Или се местиш, или напускаш."
Погребението за сметка на м-вото според мен е привилегия, когато нямаме смърт вследствие на изпълнение на служебните задължения.

Защото законът предвижда, че на държавните служители се изплаща и допълнително възнаграждение за продължителна работа върху основното месечно възнаграждение в размер на 2% за всяка година трудов стаж, но не повече от 40%. При определяне размера на това допълнително възнаграждение се взема предвид целият трудов стаж, приравнен обаче към първа категория труд. Освен това се плащат допълнителни възнаграждения и за специфични условия на труд, и за резултати в служебната дейност, и за извънреден труд. Накрая е предвидено, че извън всички тези възнаграждения могат да се плащат и още допълнителни бонуси, стига да са определени със закон или с акт на Министерския съвет.


Написаното вярно ли е? Вярно е. И е несправедливо. Не е редно всички ДСл. да са I категория труд.

От републиканския бюджет се поема социалното и здравно осигуряване на държавните служители в МВР. Освен това всички хора от ведомството задължително се застраховат срещу смърт, временна неработоспособност или трайно загубена или намалена работоспособност вследствие на злополука. Пак за сметка на републиканския бюджет.


Написаното вярно ли е? Вярно е. Не е редно всички ДСл. да се ползват от привилегията "социално и здравно осиг. за сметка на държавния бюджет"

Отгоре на всичко в закона е записано, че трудът на държавните служители при пенсиониране се зачита като първа категория. Което влече след себе си възможност за много ранно пенсиониране и до 20 заплати накуп


Написаното вярно ли е? Вярно е. И е несправедливо. Не е редно всички ДСл. да са I категория труд.

И е крайно време да започне дебат правилно ли е тази екстра да важи за всички над 60 000 служители на МВР. Там има чиновници, чийто труд изобщо не може да се сравни с миньорския. Или да вземем катаджиите - уморявало ги това, че са на 24-часови дежурства и са по пътищата в студ и пек?!


Написаното вярно ли е? Според мен да, вярно е. Особено сравнението с миньорския труд, което и аз самият неведнъж съм правил и тук, и във вътрешния форум. Не съм съгласен обаче с констатацията относно катаджиите.

Интересно е, че в МВР нормативната база говори за "работа извън редовното работно време". Обаче тук има здрави компенсации. Като например 50 на сто по-висока заплата или пък допълнителен платен отпуск. Като редовният отпуск е 30 дни, отделно още по един ден за всяка прослужена година, макар и не повече от 10. Като се сложи и допълнителният отпуск за работа извън редовното работно време, което може да е още 12 дни, платеният отпуск става 2 месеца годишно.


Написаното вярно ли е? Вярно е. В закона тези неща си съществуват и са справедливи компенсации. Друг въпрос е, че имаме голям проблем с прилагането на закона и тук е основната задача на СФС. Проблемът обаче е организационен, а не законов, нито пък е проблем в самата статия.

М/у другото, странно ми е, че авторът е пропуснал една привилегия - тази, че служителите имат право веднъж в годината да пътуват в отпуск до друга част на страната, като транспортните разходи са за сметка на министерството.
Аватар
Sir Humphrey
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1234
Регистриран на: 26 Авг 2009, 22:13

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот Sir Humphrey » 26 Мар 2010, 13:19

Ето по повод на същата статия какво предложение за реформа в държавната служба в МВР пуснах в ба4ката:

Проста, но ключова реформа е точно това - да се направи подобно разграничение м/у служителите. Така най-накрая ще се сложи точка и на девоенизацията.

Ето с две картинки моята идея за реформа в държавната служба в МВР. Правено е надве-натри и не е изчерпателно, но мисля че дава общата идея:

Изображение

Изображение
Аватар
Sir Humphrey
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1234
Регистриран на: 26 Авг 2009, 22:13

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот Raptor » 26 Мар 2010, 14:07

Освен огромните 30 лв месечен порцион в статията е допусната една неточност - вероятността да бъдеш, застрелян, намушкан, прегазен, изгорен и т.н. ти влиза в служебните задължения! Дали катаджиите ги касае? Ами питайте онзи, дето го прегазиха многократно, когато се опитваше да предотврати верижна катастрофа в мъглата.
И още:
Неоспоримото задължение да се явиш в службата винаги, навсякъде и по всяко време ако те "вдигнат по тревога", при това без да знаеш предварително, нито за колко време ще бъде /в моя случай беше веднъж за около 4 месеца - да без майтап -4 месеца из половината държава по 24 часа на ден без да знаеш кога ще свърши/ Кратките повиквания за по няколко часа до по няколко дни не ги броим - те са дреболии/!
Последното масово вдигане по тревога в 23,30ч би трябвало да го помнят доста хора - когато започна войната в Косово! Какво се случи? Ами нас ни освободиха в 04,00ч. и в 08,30 си бяхме на работа както обикновено - нищо че не си спал цяла нощ! Заплащане на извънреден труд? Не не се полага по закон! Викнат ли те по линия на БМГ - не ти се полага заплащане - длъжен си да работиш за държавата без пари!
Странно, но никога не съм се оплаквал - просто го смятам за нормално задължение, нали все пак са ме компенсирали с други привилегии!
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот cz75bdpolice » 26 Мар 2010, 14:33

Обаче някои ти завидяха на 800-те лева заплата(ако си кат.Д или Е с 20 год.стаж)и им се струваш прекалено скъп :lol: .
,,СТРАХЛИВЕЦЪТ УМИРА ВСЕКИ ДЕН,А СМЕЛИЯ-САМО ВЕДНЪЖ,,-ДЖОВАНИ ФАЛКОНЕ
http://www.youtube.com/watch?v=pMG8SN4Kzug
cz75bdpolice
Полицай
Полицай
 
Мнения: 175
Регистриран на: 29 Сеп 2009, 11:21

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот Raptor » 26 Мар 2010, 15:51

Всъщност защо точно пък аз съм тръгнал да обяснявам какъв кеф и привилегия е да те "вдигат по тревога"?
Няма ли граничари в този форум?
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот osata » 26 Мар 2010, 22:43

И затова когато се регистрирах във вътрешния форум преди може би година и половина, бях писал за една идея за масово снимане на дежурства в различните подразделения от ТВ екипи, или собствени такива. Но не с цензура, не като предаването "В акция" със смешни PR акценти....
Когато хората видят реалността 1 към 1, и реакциите 1 към 1, те много добре ще анализират верни ли са подобни на горните публикации или не.
Просто има неща, които трябва да се видят... предполагам много от вас са гледали "топ ченгета" и други подобни чуждестранни предавания.
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот Lord » 27 Мар 2010, 11:09

автор:АЛЕКСАНДЪР ПЕТРОВ


Този капацитет пък кой беше, че не се сещам? Няма значение, виждам, че се е сбъднала мечтата на образованието от татово време - г-н Петров очевидно олицетворява ВСЕСТРАННО РАЗВИТАТА ЛИЧНОСТ. Утре вероятно ще напише нещо за археологията, вдруги ден за космогонията и така...все пак трябва да се яде нещо...палячовци.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Полицаите и военните са скъпи за данъкоплатците...

Мнениеот Polix » 27 Мар 2010, 21:18

Sir Humphrey
Това което си написал е вярно, но вярно ли е и следното:
1. Служителите в МВР и МО - нямат право:
а/ да имат собствени фирми;
б/ да работят втора работа в извън работно време;
в/да участват във всякакви търговски дружества, неправителствени организации дори с идеална цел, да бъдат селскостопански производители и т.н.;
г/да преподават във ВУЗ или друга форма на обучение;
д/да си вземат възнагражденията за осъществени преводи в следствие и съд на обвимяеми лица;
е/събота и неделя без да обявяват никъде - да решат хей така да отидат инкогнито където си решат извън населеното място където работят;
ж/да си вземат прословутите 20 заплати до два месеца след прекратяване на правоотношението им , а не да "гадаят по звездите" кога държавата ще има възможността да им ги изплати.
Между другото се сещам още доста неща, но не искам да ги пиша защото няма смисъл, а отделно недай си боже половинката на служителя в МВР или в МО да има собствен бизнес - познайте какво може да му се стовари на въпросния държавен служител, че и на половинката му.
И вместо въпросния господин писал статията да изброява в какви "екстри се къпят въпросните държавни служители" защо не погледне например какви бонуси си разпределят други държавни ведомства в държавата. Да, вярно ниски заплати ,но я да обявят тримесечните и годишните им бонуси между 600 през 1000 до 15 000 в отделни министерства и какви ли не още екстри.
Нека се понапъне да напише какви заплатки например вземат съдиите и прокурорите, какви суми за дрехи, за почивки, за корупционни и прочие екстри , ами в станциите в които почиват, ами 13,14 че и 15-та понякога?- Едва ли ще посмее.Аз лично нямам нищо против, щом им се полага и правят възможното да го получават.
И вместо да се гледа кой колко взема няма да е лошо да се помисли как да се напълни хазната, а има доста механизми в тази връзка:
- намаляване на лихвите на банките най -вече за бизнеса, за да може да се спасят работещите предприятия и фирми;
-да се спре износа на капитали зад граница, на резервите на банките зад граница - за спасение на собствените им държави;
-д се даде възможност на всички чужденци и европейци да могат да плащат здравни осигуровки ,защото такава не им се дава ,а това са доста пропуснати ползи за държавата;
- да се проверяват не само българските, а и чуждестранните фирми дали пращат здравни и социални осигуровки на наетите от тях лица;
-да се спре професията "безработен" и "социално слаб" за определени групи,защото ако им сметнем златото по тях и цените на мобилните им телефони лошо ще ни стане;
-да се дадат бонуси на лоялните фирми и граждани;
- да се осигури на 100% събираемостта не само на глобите по кат , а и издадените от други служби в МВР на българи и чужденци;
- да се създаде реален механизъм за търсене на вземанията от лицата дори когато те са се установили да живеят в чужбина,както много държави правят това у нас.
Наскоро една моя позната ми се оплака, че са й съставили акт на летището в Германия. Тя е отказала да плати глобата на момента, обаче е получила цяла документация от Германия, че дължи - въпросната сума, плюс разходите за писменото й уведомление, така че сумата бе станала "стабилна". Отделно тя се опасяваше, че ако посети отново страната ще има и други проблеми. Вие да се сещате някой чужденец, особено европеец ако не си е платил задължения към някое бг ведомство да се е "трогнал" особено от този факт - лично аз не.
Изборът е един и нека той винаги да е правилният
Polix
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 311
Регистриран на: 24 Авг 2009, 23:01

ПредишнаСледваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта