СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот XXX1 » 11 Окт 2017, 20:39

MK114 написа:Здравейте!

…виждам, че отдавна не е писано в темата, изчетох я с интерес, но не намирам отговор на някои въпроси.

Поздравления за страхотната тема, много харесвам и уважавам професията ви, обществото би трябвало да е доста по-признателно на хора като вас!

Скоро ще навърша 32г, когато беше време да избирам своя професионален път избрах друга (цивилна) сериозна и мъжка професия, макар че и като момче се увличах по оръжия и борба с престъпността, но времената и мисленето ми бяха други. В отлично здраве съм, спортувам и тренирам редовно от известно време. Макар че в момента съм далеч от покриване на нормативите за отряда, съм сигурен че с упорити тренировки ще ги покрия. Не се отказвам лесно от целите си. Боравя добре с късо и дълго оръжие. Имам силно желание да работя и да се развивам в тактическо звено. Завършил съм висше образование, ползвам много добре английски и съм добър в сегашната си професия, но имам идеали, ценности и желания, които не мога да упражнявам чрез нея. Искам да противодействам на престъпността.

Разбирам, че конкурсите за СОБТ са само вътрешни, обмислям да кандидатствам за ЗЖУ или ГДГП, и след време за СОБТ. Но малко ме притеснява възрастта ми.

Това е въпросът ми към вас – късно ли на 32г да кандидатствам в МВР със стремеж към СОБТ? Моля, бъдете обективни, дали с лично мнение или статистика. Ще съм благодарен да чуя мненията на BARETATA, Lord, osata, KVD1, dakota_ . Разбира се и на останалите ползватели на форума :)

Поздрави!


Здравей, MK114!
Аз съм обикновен ОР в Криминална, но също като теб специалните части винаги са ми били слабост, особено СОБТ, макар и никога да не съм кандидатствал. Може би един ден малкия ми син ще постигне това и ще стане един от тези момчета, ако има желание, разбира се :). Аз съм на твоите години, скоро ще навърша 33. Та на въпроса:
Дали може на нашите години тепърва да се започне "от нулата" в отряда?
Въпросът няма еднозначен отговор...От една страна, не сме стари, но не сме вече и първа младост. :D Макар че аз поддържам много добра спорта форма, както предполагам и ти, идеята тепърва да се уча и да навлизам в нещата на тези години не ми се струва много удачна. Имай на предвид, че за да станеш читав командос, ще са нужни поне още 5-6 години...
Освен това едно време имаше изискване за кандидатите да са до 28 години, сега незнам как е.
Другото което искам да допълня към това, което са ти отговорили колегите е, че за да влезнеш в СОБТ или всяко друго антитерористично звено, било в полицията или армията, се минават много сериозни медицински прегледи. И ако едно време имаше приказка, че мъжът разбирал, че има и други органи, освен ония, чак след 40 г., за съжаление сега това става доста често след 30...Забързаният начин на живот, изнервеното ежедневие, боклуците, които консумираме, и безброй други фактори оказват влияние на нашето здраве в негативен аспект. Нашите родители поне са имали по-спокоен живот, храната е била по-качествена, медицинското обслужване е било на високо ниво, не е имало безработица, а и хората са спортували повече. Много хора днес плюят по комунизма, но нещата, които изброих са факт и те са само малка част от плюсовете на този период. Днес все по-често сме свидетели на млади хора с високо кръвно, инфаркт, диабет и други болести...В училищата не се спортува, нито в университетите, което също е предпоставка за развитие на различни заболявания при децата.
Та в този ред на мисли - дори и да минеш прегледите, след това ще бъдеш разпределен в някое тактическо звено - там ще се води много интензивна специална подготовка, вкл. водолазна, алпийска, парашутна и т.н.
На всеки 6 месеца (или година) отново ще минаваш пълни и обстойни прегледи, докато служиш в отряда. Дори и за най-малкото отклонение от нормата, ще бъдеш скъсан и преназначен на друга служба в МВР. Т.е. това вече ти се превръща в начин на живот, трябва много да внимаваш, какво ядеш, да не качваш килограми, да спортуваш много сериозно и т.н.
Затова, добре си помисли, дали на тези години си струва тепърва да тръгваш по този път-това е едната част от нещата, колегата dakota_ много добре ти е обяснил другата.
Въпреки всичко, решението е твое, аз просто споделям мнение и ако ти решиш да кандидатстваш, ще се радвам да те приемат и да станем колеги.
Желая ти успех! ;)
Аватар
XXX1
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 39
Регистриран на: 27 Дек 2016, 21:04

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот MK114 » 02 Апр 2018, 20:26

Здравейте отново! Изчаках, за да може повече хора да изкажат мнения.

Благодаря на всички, които писаха! За съжаление очаквах подобни отговори, изпълнени с разочарование от състоянието на това министерство... по думите ви мога да предположа кой приблизително колко стаж има в МВР...

dsuzunov написа:На 32 не е късно за кандидатстване. Предела е 40г. Но ако сега кандидатстваш и след някоя година участваш в конкурс за СОБТ, няма ли да си напреднал с възрастта?

Аз това се опитах да питам.

dsuzunov написа:Уменията за тази работа не се придобиват за една-две години. Да не се окаже, че на 50, когато ще се замисляш за други неща, усвоиш професията....хипотетично.

Съгласен съм, че трябват години, но като цяло съм се научил да уча, и смея да кажа, че схващам бързо.

dakota_ написа:Искаш да противодействаш на престъпността, имаш идеали, ценности и желания... това е като част от заключително интервю за полицай...

Това е, което мисля наистина. Аз престъпността няма да я преборя, но животът ми ще е по-смислен като знам, примерно, че благодарение на мен и екипа ми поне през следващите 72ч на улицата ще има трима наркодилъри по-малко...

Знаеш ли, че на някои идеалите се изпаряват още с падането на първият сняг... знаеш ли какво е нощем да си навън, да вие виелицата и да ти се налага да ходиш да се занимаваш с човешки боклуци... знаеш ли, че на новобранците още на първите дежурства им се изпаряват идеалите и дават мило и драго да са на топло до печката и почват да завиждат за климатиците и кабинетите на същите тези, на които на заключителното интервю са обяснявали за идеалите си и желанията си да противодействат на престъпността...

Работил съм нощем навън, зимата, във виелицата, с ледени железа в ръцете... и лятото на слънце, с дълги дрехи, лепкав и умазан до уши... Не ме притеснява. За мен един мъж не трябва да работи в офис, на климатик... жените като по-крехки, прецизни и нежни, да стоят там :)

XXX1 написа:От една страна, не сме стари, но не сме вече и първа младост. :D Макар че аз поддържам много добра спорта форма, както предполагам и ти, идеята тепърва да се уча и да навлизам в нещата на тези години не ми се струва много удачна. Имай на предвид, че за да станеш читав командос, ще са нужни поне още 5-6 години...

Втора младост сме :D Лично аз във всичко съм доста по-добър, от това, което бях на 20 години, пък и вече не съм толкова "темпераментен" и егоцентричен (характерно за младостта), което според мен е плюс в полицейската работа :)

Та в този ред на мисли - дори и да минеш прегледите, след това ще бъдеш разпределен в някое тактическо звено - там ще се води много интензивна специална подготовка, вкл. водолазна, алпийска, парашутна и т.н.
На всеки 6 месеца (или година) отново ще минаваш пълни и обстойни прегледи, докато служиш в отряда. Дори и за най-малкото отклонение от нормата, ще бъдеш скъсан и преназначен на друга служба в МВР. Т.е. това вече ти се превръща в начин на живот, трябва много да внимаваш, какво ядеш, да не качваш килограми, да спортуваш много сериозно и т.н.

Аз сега ще си плащам и ще отделя доста време за парашутна и водолазна подготовка (трябваше да свърши зимата), защото силно го искам. Преминах двумесечен курс по комплексна "командос" подготовка миналото лято, там имаше и алпийска подготовка (знам, че звучи малко несериозно, и съм наясно, че работата изисква мноого повече). Точно този начин на живот ме кара да усещам че съм жив!

Тази тема не беше правилното място да си задавам въпросите... малко "искрено и лично" стана, извинете за което! В момента участвам на конкурс за полицай и имам някои въпроси, които ще задам в друга тема.

Здраве и успехи на всички!
MK114
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Окт 2017, 23:33

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот dsuzunov » 03 Апр 2018, 21:18

Приятелю, хайде вече да кацаш, че ще ти свърши горивото.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот MK114 » 04 Апр 2018, 11:14

Думите ви, Г-н Инспектор, са открита подигравка, която не разбирам с какво заслужих. Но пък това е Вашето мнение, нали за това са форумите ;)
MK114
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Окт 2017, 23:33

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот osata » 12 Апр 2018, 22:00

Толкова вакантни места има в момента в МВР, първата стъпка направи ли?
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот nrg » 13 Апр 2018, 20:31

MK114 написа:Думите ви, Г-н Инспектор, са открита подигравка, която не разбирам с какво заслужих. Но пък това е Вашето мнение, нали за това са форумите ;)



MK114, вдигнали сме ръце от момчета, които още преди да са дошли при нас си мислят, че знаят и могат всичко. Виждам, че имаш мерак за работа, което не е лошо, но не е зле и човек да знае докъде са му възможностите, а не да лети в облаците. Ти още не знаеш къде се намира тоалетната в РУ, дори още не си служител, а казваш, че по това което са писали колегите може да определиш кой колко стаж имал...Това на база какво го определяш? Някаква математическа формула ли е?
Ако беше вникнал поне малко, в това което са ти обяснили колегите, щеше да разбереш поне малко за какво става въпрос. Колегите dakota и XXX1 надълго и нашироко са ти обяснили неща "от кухнята" на полицейската работа, както се казва. Можеше да им кажеш поне едно благодаря! Нали си чувал, занаят не се учи, занаят се краде...
Накрая един съвет от мен, ако въобще стигнеш до ЗИ, бъди по-сдържан в изказванията си пред комисията, в противен случай ще бъдеш отрязан, с гаранция.
Поздрави и дано ти се получат нещата!
nrg
Нов
Нов
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Юни 2014, 15:49

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот MK114 » 13 Апр 2018, 23:57

osata написа:Толкова вакантни места има в момента в МВР, първата стъпка направи ли?

Да, участвам на конкурс за полицай, който тече в момента.

nrg написа:MK114, вдигнали сме ръце от момчета, които още преди да са дошли при нас си мислят, че знаят и могат всичко. Виждам, че имаш мерак за работа, което не е лошо, но не е зле и човек да знае докъде са му възможностите, а не да лети в облаците.


Съжалявам, че сте ме разбрали погрешно ти (извинете, че говоря на "ти", но иначе ще стане объркване към кого конкретно се обръщам) и dsuzunov. Съжалявам също, че очевидно съм прозвучал нескромно. Аз лично ненавиждам "фукльовците" и "въздухарите", но в опита си да се представя по-пълно и да покажа желание явно точно такъв образ съм изградил пред вас. С нищо не искам да парадирам, да се перча, и в никакъв случай не се мисля за специален или за "голяма работа". Винаги съм се отнасял с уважение към хора, които отделят от времето си, за да ми предадат своя опит и знания, и високо ценя това - съвсем отговорно го казвам. Също с уважение се отнасям към по-възрастните и опитни хора от мен - към тези, които се връщат от там, накъдето аз отивам. Не бих си позволил да обиждам, критикувам или иронизирам хора, които не познавам. Един от недостатъците на форумите е, че думите подлежат на тълкуване, и трудно може да добиеш представа за някой, който не стои пред теб и не те гледа в очите - визирам себе си. И пак ще напиша - не се имам за нищо специално, и не се смятам за по-добър от който и да било настоящ служител. Единствено исках да споделя, че бегло съм се докоснал да малка част от подготовката на командосите, и че ми е харесало. Това не ме прави командос, и ни най-малко се мисля за такъв.

nrg написа:Ти още не знаеш къде се намира тоалетната в РУ, дори още не си служител, а казваш, че по това което са писали колегите може да определиш кой колко стаж имал...Това на база какво го определяш? Някаква математическа формула ли е?


В никакъв случай тези мои думи за стажа не са критика, упрек, или ирония, и съвсем не са демонстрация на някакви мои умения. Знак на съпричастност са към хората, които очевидно имат дълги години стаж в тази професия (dakota_ , osata, dsuzunov), предполагам са дали много от себе си, видели са най-грозните страни на професията, и виждат посоката на промените в МВР последните десетилетия. Опитали са се да ми представят бъдещето ми като служител в по-лошия сценарий, за което откровено им благодаря. ХХХ1 е на моята възраст, и следователно стажът му в МВР е може би наполовина на този на dakota_ и osata. Неговата прогноза е по-оптимистична (и мнението му е също толкова ценно и обективно, колкото на по-опитните), може би защото е по-млад и е понесъл по-малко негативи от състоянието на Българската държава днес, това исках да кажа. Моля извинете, ако някого съм обидил - не е било умишлено, целта ми беше точно обратната - да покажа уважение към опита на хората.

nrg написа:Ако беше вникнал поне малко, в това което са ти обяснили колегите, щеше да разбереш поне малко за какво става въпрос. Колегите dakota и XXX1 надълго и нашироко са ти обяснили неща "от кухнята" на полицейската работа, както се казва. Можеше да им кажеш поне едно благодаря! Нали си чувал, занаят не се учи, занаят се краде...


Благодарих на ВСИЧКИ, които се включиха по темата. Виж няколко мнения по-нагоре. Всеки има свои грижи и проблеми, и съм признателен, че има хора, които отделят от времето си, за да помагат. Благодаря и на теб за мнението и съветите!
MK114
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Окт 2017, 23:33

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот dakota_ » 14 Апр 2018, 22:24

MK114 написа:
osata написа:Толкова вакантни места има в момента в МВР, първата стъпка направи ли?

Да, участвам на конкурс за полицай, който тече в момента.


В момента нивото за прием на полицаи е сведено около това да е в добро здравословно състояние и да може поне да чете. За писане без правописни грешки е само като добро пожелание. В последните няколко години да попаднеш на новоназначен, който може да говори и пише правилно е като да спечелиш от тотото. Прави си сметката, ако при тези занижени критерии не успееш да спечелиш конкурса и не станеш полицай! :D
Успех на конкурса и да не забравиш да споделиш резултата!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот Онзи » 02 Май 2018, 07:40

dakota_ написа:
MK114 написа:
osata написа:Толкова вакантни места има в момента в МВР, първата стъпка направи ли?

Да, участвам на конкурс за полицай, който тече в момента.


В момента нивото за прием на полицаи е сведено около това да е в добро здравословно състояние и да може поне да чете. За писане без правописни грешки е само като добро пожелание. В последните няколко години да попаднеш на новоназначен, който може да говори и пише правилно е като да спечелиш от тотото. Прави си сметката, ако при тези занижени критерии не успееш да спечелиш конкурса и не станеш полицай! :D
Успех на конкурса и да не забравиш да споделиш резултата!



dakota_ , Чест и почитания!
Като човек, който се явява за 3-ти път на ЗИ, колко по - грамотен да стана, за да не получа 0 точки на една от областите :D Всеки път съм в обявената щатна бройка, и всеки път бивам отстраняван безболезнено :D Предстои ми още едно ЗИ. Решил съм, този път ще изтъкна на преден план 1-вата категория труд, 20-те заплати и т.н.
Явно личната ми мотивация идва прекалено "романтична" на уважаемата комисия?
Много бих се радвал ако получа професионален съвет, какво не ми достига?
Онзи
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Май 2018, 07:19

Re: СОБТ: БЪЛГАРСКИТЕ АНТИТЕРОРИСТИ

Мнениеот osata » 02 Май 2018, 20:57

Вероятно някой/и от комисията виждат по друг начин нещата.
Е, възможно е, да не си уцелил точния момент, ама от три опита....
Ако имаш толкова голямо желание - продължаваш и това е. Докато ти се откажеш да кандидатстваш или те се откажат, да те режат.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

ПредишнаСледваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron