Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот dakota_ » 13 Фев 2016, 00:26

Знам, че е възпитаник на СМУ и още в самото начало по време на протестите като кажех нещо срещу "иконата" на СФСМВР,понеже го знаех що за икона е, се сипеше се огън и жар по мен, как съм дръзнал да казвам нещо против "лидера".
Един от най-големите му защитници хвана Господ за шлифера и от "гаров" полицай стана дялан с теслата дознател.
Понякога като седна и се замисля МВР на колко негодници дава хляб и не само хляб, ами и за мед и масло остават пари... и се чудя човек колко трябва да е прост и неблагодарен, че да плюе в кладенеца, от който пие вода.
Знам за доста хора как от сержанти са станали офицери, кой ги е "подпрял" и ни е лишил от възможността читави хора да заемат тези места и да служат...
Знаеш ли колко хора, които плюят и лаят срещу МВР, ако напуснат и отидат навън по фирмите, ще се сдухат и окапят като круши само за няколко месеца...
Знаеш ли, че каквито и промени да направят в ЗМВР, каквито и нормативни актове да вкарат, пак службата в МВР ще е в пъти по-добра и заплатата по-сигурна от това да тичат като алтави по фирмите и да не знаят колко ще получат и дали ще получат нещо.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот Border_Officer » 13 Фев 2016, 15:57

quote="dakota_"]
Един от най-големите му защитници хвана Господ за шлифера и от "гаров" полицай стана дялан с теслата дознател.
Понякога като седна и се замисля МВР на колко негодници дава хляб и не само хляб, ами и за мед и масло остават пари... и се чудя човек колко трябва да е прост и неблагодарен, че да плюе в кладенеца, от който пие вода.
Знам за доста хора как от сержанти са станали офицери, кой ги е "подпрял" и ни е лишил от възможността читави хора да заемат тези места и да служат...
[/quote]

Какво толкова се впечатляваш, че някой от сержант са го подпрели и станал офицер. Както и да го подпреш, от цървул чепик не става.
Далече съм от синдикати и синдикални лидери. Познавам един, който го виждам в един от синдикатите, толкова килограми е сложил върху себе си, че добре премахнаха офицерските звания, щеше да е срам за пагона офицер да се докара до такова положение.
Каквито и промени да направят в ЗМВР, не се ли наблегне на възпитание, нищо добро няма да се случи.
Не може само синдикални искания и нищо стойностно насреща.
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот dakota_ » 13 Фев 2016, 19:33

Може от такъв офицер да не става, но за синдикалист явно го бива. Изгониха го от един синдикат, друг спретна :) По телевизията го показват, също като партизаните казва, че за доброто на всички нас се бори, а лично аз никога не съм го упълномощавал да се бори за добруването ми, нито да ме представлява пред някой ;)
Едно време във всяко районно имаше партиен секретар. Като го избираха обикновено за такъв слагаха най-негодният офицер от криминална :D
На никой кадърен колега не му се занимаваше с глупости, а и Директорите гледаха да не си товарят кадърните хора с безсмислена дейност и кухи документи 8-)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот m-r_Vekilski » 13 Фев 2016, 22:24

Драги ми Дакота,ТЕ ТУК не бих се съгласил с теб....НИКОГДАААААААААААА!Изхождайки от професионалното ми пребиваване в тая система и взора ми , уверявам те ,че такива люде ,на тия позиции съм виждал само от друга една служба...преди 10-ти я наричаха стопанска милиция!Един такъв "стопаняр"
скоро го гледах и по телевизоро!Поостарял...непоумнялллл,но отървал се от навика , да си бърка в носа ....абе ,почнах да говоря ...глупости на търкалета ;)
771 -"1300 години България" Изображение
Изображение
собственик на "кухиятЪ крак"
Аватар
m-r_Vekilski
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 523
Регистриран на: 04 Сеп 2009, 18:03

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот dakota_ » 14 Фев 2016, 00:39

Две Дирекции смених до падането на партийните секретари, в едното управление беше старшина-школник станал офицер от криминална, в другото беше даскал по трудово с протекциите на партията станал офицер от криминална. И на двете места бяха кълцалници и нищо не ставаше от тях :)
Помня 91-ва година като подписвахме новите клетвени листове да служим на РБ и в тях се заклевахме да сме политически неутрални. На майтап бях споменал, че няма да подписвам новата клетва, защото не мога да приключа с членството си в партията. Тогава същият този партиен секретар ме намери и тихо на ушенцето ми подшушна, подписвай и не се колебай, на нас ще ни трябват верни хора да останат на служба :D
Тогава му казах, че само заради него ще се подпиша :mrgreen: ... Голямо благо му стана на душата... :lol:
Май и аз се разпуснах на приказки... остаряваме двамата с теб :D
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот Lord » 15 Мар 2016, 20:19

Бъчварова обеща 65 млн. лв. икономии за МВР, Цветанов не иска само спестяване


Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова представи промените в Закона за Министерството на вътрешните работи, изготвени от нейния екип. Това стана по време на обществено обсъждане, на което комисията по вътрешна сигурност в НС беше домакин. На него присъстваше екипът на Бъчварова, народни представители, както и синдикални лидери.
От представения законопроект става ясно, че близо 65 милиона лева ще бъдат спестени от бюджета на силовото ведомство. Бъчварова представи няколко направления за промени в Закона за МВР, след които се очаква сериозно намаляване на разходите на министерството.
Промените предвижда нов модел на финансово управление, в който са включени намаляване на обезщетенията при пенсиониране или напускане на системата от 20 на 12 работни заплати. Според текстовете обаче това ще засяга само служителите, постъпили след 1 януари 2017 г. Предвижда се и намаляване на платения годишен отпуск от 30 на 25 работни дни, което се очаква да спести 13 млн. лв. Бъчварова планира и орязване на допълнителния отпуск за стаж.
Според разчетите на ведомството спестените разходи от отпуски ще могат да се вложат в назначаване на 660 полицаи. Синдикатите на МВР категорично отхвърлиха тази идея, с аргумента, че Бъчварова се опитва да накара служителите да финансират МВР.

Новите текстове включват и въвеждане на централна комисия, която да преценява дали да допуска даренията за ведомството, за да се осигури прозрачност. Друга планирана стъпка е изнасяне на административните услуги като изваждане на документи за самоличност или регистрация на автомобили в отделно държавно предприятие.
Една от най-важните промени, които министърът изтъкна, е отпадане задълженията на МВР да охранява безплатно някои институции и държавни структури. Вместо това тази дейност ще се заплаща на МВР по сключени договори за охрана.
Бъчварова предлага и 4200 служители на МВР, които работят в администрацията, да получат статут на държавни служители, а не както досега - на служител на МВР. "Това ще спести 11,6 млн. лв. от осигурителни вноски", сметна министъра. 1423 щатни бройки пък ще минат към ново държавно предприятие "Център за предоставяне на услуги", което ще спести 22 168 000 лв за издръжка.
Други промени включват отделянето на главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” в държавна агенция, задължаване на служителите да поддържат и повишават професионалната си квалификация, създаване на възможност за мобилност на полицаите, както и разширяване на обхвата на дейност на ГДБОП.
След като Бъчварова приключи с представянето на промените, думата бе дадена на полицейските синдикати. Те за пореден път изразиха несъгласието си с орязването на социалния пакет.
Галентин Грозев от Синдикалния алианс "Сигурност" заяви, че финансовата целесъобразност на МВР винаги е била на второ място. "Министерството не е търговска фирма и е много по-важно да се обезпечи сигурността на гражданите", категоричен беше той.
Грозев заяви, че в проекта има нагласа да се разделят механично административните от професионалните структури, като се забравя, че самите професии полицай и пожарникар в същината си са административни. Според него новоназначените служители, които ще трябва да работят по новите правила, няма да имат никаква мотивация.
След синдикатите се изказаха и народните представители. Според председателят на комисията и зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов обясни, че едва сега се запознава с предложенията за промени в закона. Той се съгласи със синдикати и депутати, че реформа не може да се прави единствено с цел търсене на икономическа ефективност в системата на МВР.



http://politics.actualno.com/bychvarova ... 28963.html



Бъчварова обеща повече полицаи и 65 млн. лв икономии в МВР



Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова представи намеренията на МВР за реформа. Това се случи по по време на заседанието на вътрешната комисия в НС, на която присъстваха Бъчварова, заместниците ѝ и синдикални лидери.

Оптимистичните прогнози от тях са повече полицаи и пожарникари на терен и спестяване на 65 млн. лв годишно.

Икономиите ще дойдат основно от намаляването на дните годишен отпуск от 30 на 25 (около 14 млн. лв.) и намаляването на изплащаните при напускане заплати от 20 на 12 (около 30 млн. лв.). Още около 11.6 млн. лв. трябва да бъдат спестени от преназначаването на 4200 души администрация по Закона за държавния служител и 3 млн. лв. от закриването на авторемонта база на МВР.

Разчетите на МВР показват, че от спестени разходи за отпуски може да бъдат икономисани близо 14 млн. лв., което пък от своя страна може да позволи назначаването на допълнително 660 полицаи. С промените трябва да отпаднат някои неспецифични дейности в МВР, като например охраната на институции, които не си плащат за услугата. В тази дейност са ангажирани служители, които биха били полезни в други дейности. Намеренията на МВР са също така да отпадне практиката униформени полицаи да осъществяват контрол в пропускателния режим в учрежденията. За тази дейност ще бъдат наети хора по трудови правоотношения.

С освобождаване на тези дейности се очаква на "терен" да бъдат пуснати още около 981 полицаи. Очакванията са реформите да изкарат на улицата допълнително общо 1160 униформени.

Едни от най-яростните критици на промените се оказа шефът на вътрешната комисия Цветан Цветанов. Той се присъедини към мнението на Явор Хайтов от Български демократичен център, според когото подобни реформи не били заложени в управленската програма на правителството.

"Ще гласувам за този законопроект, ако получа ясна и категорична увереност, че това наистина ще доведе до по-добро материално-техническо обезпечаване на служителите в МВР", каза Хайтов. Той припомни, че преди година при подобно събиране в "лъскавия хотел "Радисън", когато са представени законопроектите на ГЕРБ за службите и МВР. "Аз останах с впечатлението, че реформата е приключила. В момента излизаме извън политическата рамка, с която вие се явихте на изборите и спечелихте обществено доверие и за вас гласуваха 1 081 650 човека. Никъде в предизборната програма на ГЕРБ не е казано, че дори и един служител на МВР ще става служител в държавно предприятие", каза Хайтов. Той обясни, че "такива неща" не са споменати и в управленската програма на правителството.

Цветанов заяви, че подкрепя мнението на Хайтов. "В предизборната програма няма упоменати такива текстове. И да си призная честно, аз в момента се запознах с цялата презентация", каза шефът на вътрешната комисия. Той се присъедини и към критиките на синдикатите, които преди това възроптаха срещу философията на промените и това, че те се правят заради икономии. "Това винаги ще бъде в ущърб на общите политики, които трябва да се направят, както за превантивна дейност, така също и за ефективна борба в битовата и организираната престъпност", каза той. Според него в реформата отсъстват критерии за разследващите полицаи.

Той изрази резерви и по отношение на орязване на социалните придобивки. "Аз смятам, че социалния пакет трябва много внимателно да се върви към него, защото системата на МВР е консервативна", каза той. Въпреки критиките си, той заяви, че това не е спъване на намеренията на Бъчварова. "Нека да разглеждаме политическото ръководство и всички, които ще участваме в този процес, като едни реални партньори", каза той.

От синдикатите в МВР контрираха, че с подобни мерки се прави опит самите служители да финансират системата. Председателят на Синдикалния алианс „Сигурност“ в МВР Галентин Грозев заяви, че представените промени по ставят в центъра финансите, което е грешна политика. "Ние не сме търговска фирма, по тази причина финансовата целесъобразност винаги е била на второ място. Наистина е важно да се харчат парите разумно и да не се разпиляват, но по-важно е да се осигури сигурността на хората. Когато в основата се поставят финансите, а не постигането на резултата, винаги ще има лоши резултати и финансите ще се разпределят напразно", смята синдикалистът.

В момента заплатата на един полицай и пожарникар достига максимум 1100 лв. Грозев смята, че с намаляването на придобивките като дните за отпуск и заплатите при пенсиониране, професията е неатрактивна. Румяна Бъчварова обаче контрира, че не това прави професията атрактивна, а материалната база и условията. "Аз не мога да си представя, че мотивацията на един служител може да бъде сумата, която ще получи, когато напусне системата. Мотивацията трябва да бъде поддържана и стимулирана, докато служителите работят в системата. И за това имам предложения", обясни министърката. По думите ѝ за 120 обявени свободни места в СДВР са се явили 900 кандидати, а в Монтана за 5 бройки са се явили 30 кандидати.

Председателят на Синдикалната федерация на служителите в МВР Валентин Попов смята, че с промените в Закона за МВР не приключва реформата. „Остава един сериозен набор от въпроси в какъв ред, по какъв начин и с какви законови актове ще продължи да се развива тази реформа. Със съжаление трябва да кажа, че в момента става нещо, което според нас не е редно – започват се нормативни промени без да има цялостна стратегия, разработена в детайли. Не твърдя, че ръководството на МВР я няма, твърдя, че ние не сме запознати с нея“, каза той.

Попов определи като нонсес идеята за границата да бъдат назначавани по трудово правоотношение хора, които да охраняват границата. Мотивите на синдикалиста са в това, че тези хора тябва да имат определена подготовка за наблюдение на границата.

По думите му работещите на терен полицаи ще трябва да плащат за „кадровата дупка“, която съществува в МВР. „През последните 10 години числеността на МВР намалява. Намалява обаче най-вече числеността на щатове, предвиждащи работа на терен“, каза той и посочи, че през януари миналата година са съкратени 2500 свободни щата на работещи на терен, а не от администрацията. За намаляването на обезщетенията заяви, че няма никаква гаранция, че това няма да се промени след година и да обхване всички служители. Намеренията на МВР са до 12 заплати при пенсиониране да взимат назначените след влизането на закона в сила.

Критики към промените в Закона за МВР направи и депутатът от Реформаторския блок Атанас Атанасов. Според него извеждането на пожарната в агенция към не е решение. "По същата логика защо не извадите и гранична полиция в отделна агенция", контрира синият депутат. Според него решението трябва да бъда или изцяло извеждане на пожарната от МВР или оставането на службата като дирекция към вътрешното ведомство. Той критикува и предвидената възможност министърът да прехвърля свои правомощия на подчинените си. Според него това е в разрез с кадровото израстване и конкурсното начало. Третата му критика е, че МВР е системно недофинансирано и "дребни икономии" няма да решат проблема. "Реформата не може да се съсредоточи в това откъде да се спестят едни пари", коментира той.



http://offnews.bg/news/n_1/n_625824.html
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот Lord » 06 Апр 2016, 18:34

Мнозинството бламира Бъчварова - комисията не прие промените в Закона за МВР



Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред не прие на първо четене промените в Закона за МВР. Така на практика управляващото мнозинство не подкрепи вътрешния министър Румяна Бъчварова.
Едва 6 от членовете на ресорната комисия бяха „за”, „против” се обявиха трима и 7 се въздържаха.

След като стана ясно, че вътрешният министър Румяна Бъчварова е бламирана от управляващото мнозинство. Самата тя коментира, че с това решение законопроектът за МВР няма да стигне до зала. Тя не намира свои грешки за това, че законът не успя да мине в комисия. „Следвала съм принципите от предишния закон”, каза Бъчварова, цитирана от БГНЕС.

Според нея промените не са били приети поради политически причини и поради неразбиране на депутатите. „Много е трудно да разбереш един нов подход, когато се предлага. Когато си свикнал да работиш по един начин е много трудно да приемеш нов подход. Това са основните причини”, убедена е Бъчварова. Тя допълни, че именно това доказва, че МВР има нужда от нов подход. „Обясних достатъчно добре смисъла на закона, но понякога не всеки разбира от квантова физика”, допълни силовият министър и подчерта, че се занимава със законопроекта от една година.
Не на последно място Бъчварова заяви, че няма да подава оставка заради неприетия закон.
Преди да стане ясно, че реформата на Бъчварова в МВР е на път да се провали, тя представи промените в комисия и се опита да увери, че с предлаганата реформа се отчита състоянието, в което се намира МВР, натрупаните проблеми и се предлага възможност за решение на проблемите. „По-добре е да се опиташ да направиш нещо, отколкото да не правиш нищо. Предложенията ни са внимателно премислени. Промените са начин да подпомогнем професионалния състав на МВР, да създадем по-добри условия за работата, по-добри услуги за гражданите и да модернизираме МВР. Целта е да направим системата по-гъвкава, да я модернизираме и да оптимизираме разхода на средства. Сегашното положение е стряскащо за съвременна институция. Това не е отрицание на предишния закон, а е негово доразвиване. ПП ГЕРБ никога не е претендирала, че е изцяло реформаторска партия, но никога не се отказваме от реформите”, каза вътрешният министър пред ресорната комисия.
Бъчварова отнесе много критики от членовете на комисията, които не подкрепят предлаганите от нея промени.
Председателят на вътрешната комисия Цветан Цветанов също упрекна министър Бъчварова, като заяви, че законопроектът, който се предлага, не покрива очакванията в сектор „Сигурност”. „За мен буди недоумение начинът и формата, по който беше подготвен и представен този законопроект. Няма реална комуникация между МВР и вътрешна комисия. Аз и до ден-днешен не знам кой е предложил този законопроект. Аз смятам, че Вие, г-жо Бъчварова, носите негативи, но за сметка на някой друг. Убеден съм, че в същността на този законопроект надали сте имали възможност да вникнете в дълбочина”, обърна се още Цветанов към Бъчварова. Все пак той уточни, че ГЕРБ ще подкрепи законопроекта на Закона за МВР на първо четене, защото има добри неща, които могат да бъдат възприети между 1 и 2 четене.
Атанас Мерджанов от БСП, пък поясни, че левицата е настоявала за оттеглянето на този законопроект. „Категорично не сме съгласни с орязването на социални права. В проекта се чертае отхвърляне на правомощия. Това е бягане от отговорност. Промените са неуместни. Реформи трябва да има, но те не се правят в края на втората година на мандата на едно правителство”, категоричен бе още Мерджанов.

http://politics.actualno.com/mnozinstvo ... 33129.html


ТОЧКА!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот малкия » 13 Апр 2016, 20:14

Тц.
Многоточие...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот Lord » 13 Апр 2016, 20:32

Не, вярвам, че е точка.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Проекти на нормативни актове, свързани с МВР

Мнениеот малкия » 13 Апр 2016, 20:38

Живи и здрави, ще разберем до края на месеца или началото на следващия.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

ПредишнаСледваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта