Re: Един ден на селския полицай

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Един ден на селския полицай

Мнениеот SYNOPTIK » 19 Окт 2009, 09:12

Hammer написа:
SYNOPTIK написа:1 ден на селския полицай
Изображение
Снимка:вестник"ТРУД"

Ако можеха да говорят, мебелите в маломерната стаичка на полицейския инспектор в село Искрец (община Своге), сигурно щяха да се оплачат: “Ох, вижте ни, моля ви се, едва се държим на краката си.”

Но и безмълвните три стола, изтърканото бюро и войнишкото легло, покрито с излиняло одеяло, предизвикват съчувствие: грохнали са от старост, трябвало е да ги пенсионират още преди 20 години след дългата им служба в милицията.

Интериорът в базата на местния пазител на реда се допълва от вехт компютър, който той преди години сам си е купил. Инспектор Ангел Пешев се усмихва: “Ползвам го за пишеща машина, всяка вечер пиша планове и докладни.”

Докладва: днес с колегата му от криминалната спрели непознато за района “Ауди 6”, шофьорът им се видял доста смутен, проверили багажника и открили 1400 кутии цигари без бандерол в тайник под резервната гума и под седалката.

Районът на инспектора обхваща пет села: Искрец, Свидня, Добърчин, Брезе, Завидовци. Той отговаря за охраната на около 4000 души, които живеят тук постоянно, без да се броят пришълците в техните над 6000 вили.

Минава седем вечерта, а тепърва го чака трудна задача: трябва да съобщи на един баща, че в Добрич е загинала дъщеря му. Тя е 33-годишна, по случая там се води дознание. Инспекторът трябва да позвъни и да каже: “Съжалявам, нося лоша новина.” После да даде на покрусения човек телефона на дознателката, да изчака разговора между двамата, да извика “Бърза помощ”, ако се налага...

“А питате ли какво му беше на моя началник от РПУ-Своге, като трябваше да уведоми съпругата на нашия колега Любомир, че мъжът й няма да се върне жив?”

Полицаят Любомир Митов падна мъртъв неотдавна в престрелка с двама въоръжени грабители, нападнали имението на местен бизнесмен и задигнали джипа му.

На погребението инспектор Пешев носел портрета на колегата си. Били и приятели, и съседи. Няма никога да го забрави: “Откакто го загубихме, жена ми разбра, че и аз някоя вечер може да не се прибера...”

Как протича един работен ден на инспектор Пешев? Интересуваме се заради намерението на вътрешния министър Цветан Цветанов да извади служители на МВР от областните дирекции и да ги прати по селата.

“Добре ще бъде, ако стане това. Любо щеше да е жив, ако имаше повече жива сила при нас. Подкрепление можеше да извика, можеше околността в преследването на бандитите да се блокира...” Минало свършено. Инспекторът изпуска дълбока въздишка.

В РПУ-Своге, където той служи, има 38 населени места. 28 хиляди са само вилите. Стотици са махалите в чукарите край Искърското дефиле, до много от тях може да се стигне единствено с джип или пеша. Пешев отговаря за една четвърт от тях заедно с един оперативен и един разследващ полицай. Не се оплаква: “Аз съм добре, че имам автомобил, даден ми е от общината, която и с бензин ме снабдява. В МВР сега е криза с горивото... Доста колеги ми завиждат, аз им помагам, когато имат нужда от кола...”

Колата е “Лада” седмица. Бяла. 10-годишна. Нас ако питате, тя на вид предизвиква не завист, а жалост. Възрастта й е преклонна, а и доста е препатила по черните пътища в планината.

“Ами какво да ви кажа за всекидневието си? То е като на повечето колеги... Ставам в 6 и половина, водя на детска градина големия си син (той е на 2,5 г. и е голям само в сравнение с братчето си - бебе на пет месеца). В осем и десет съм в РПУ-то. Влизаме на оперативка при прекия началник. Вземаме си преписките, пратени от прокуратурата, жалбите от граждани. Качваме се в колата и тръгваме по селата...”

“Гражданите” или селяните се жалват в местната полиция от всичко, включително и от пълнолунието, което предизвиквало безсъние у виладжиите и те до призори вдигали шум.

В кръчмата се сбили. У комшиите имало домашно насилие. Съседът отрязал брезово клонче, което влизало в двора му, а брезата била защитен вид. Друг съсед спори, че част от дворното място е негово, настоява полицаят да образува преписка и да я прати на държавното обвинение, че за завеждане на частно дело трябва такса да се плаща, с извинение. Ами кражбите и грабежите от вилите? Те не спират, за местните разбойници посещенията у заможните софиянци са редовен поминък.

Инспектор Пешев посещава местопрестъпления, дебне край тях да хване злодеите, ако се наложи - преследва ги, разговаря всекидневно с кметовете, връчва призовки от съдилищата и МВР, помирява скарани съпрузи, обуздава буйни луди, прави проверки по КАТ и купува хляб на самотните бабички, непосещавани от социалния патронаж.

Получава 650 лева заплата.

Машинен инженер е по образование, защо не избяга?

“Възрастните колеги масово се пенсионират, млади хора в РПУ-Своге не идват, все някой трябва да работи в полицията. Аз постъпих преди осем години, през това време трима вътрешни министри се смениха. Харесвам много полицейската професия, мечтаех си за нея като момче. Но понякога ми натежава, признавам. Малко сме. И непрекъснато почти сме на работа. Не помня откога не съм бил вкъщи по празниците. В събота и неделя охраняваме мачове - имаме отбор в А-група в Своге, а и в Искрец два други отбора. И в РПУ-то даваме дежурства. Когато почиваме все пак през нощта и през уикендите, цялата община остава на грижите на двама униформени с един автомобил. Ако стане престъпление в Огоя примерно и половин час след това друго - в Манастирище, няма как да го покрият. Знаете ли как се изминават 80 км в пресечена местност?”

А местната полиция не взима ли рушвети?

Шефът на РПУ-Своге Васил Велчев се смее: “Инспектор Пешев, колкото и да се старае и колкото и да е желателно това от началството, няма как да познава всеки човек във вилите и къщите на пет села. Но него всеки го познава там. Това се отнася за всички полицаи в нашата община. Как да поискаш пари от леля Мария, дето като малък ти е мазала филия? И в кръчмата няма как да влезеш да се напиеш, още като вдигнеш втората чаша, някой е казал за първата на шефа ти и на жена ти...”

Как съпругата на селския полицай се отнася към професията му - с уважение, или?

“Моята жена е медицинска сестра по професия. Тя знае какво е да даваш дежурства, да служиш и да помагаш на хората...”,споделя Пешев. Той би трябвало да каже: “да служиш срещу мизерна заплата”, но го премълчава. Предпочита да скрие и това, че неотдавна на събора в Искрец оцелял само по чудо, докато връзвал с белезници пиян здравеняк, размахал между хората секира...

В занаята на униформеното ченге има неща, за които парите не са разплата.

От година нови дрехи нашият селски полицай не е получавал. Пере и глади остарялата си униформа, а тя лесно се износва под дъжда и под слънцето по калните пътища.

Летен полицейски панталон си купил за 10 лева от пазара, от МВР - ТИЛ с години им раздавали само зимни...

Дали е бил на полицейския протест през лятото?

Не, нямал време да иде до градинката пред столичното МВР, където полицаите бяха призовани от синдикатите.

Като обикалял по селата, питали го много често: “Ти капитан ли си или майор бе, момче?” Не познавали пагоните, ушити след девоенизацията на МВР. След поредните законови промени Пешев станал вече “Служител категория Г, инспектор 3-та степен”. Не, 6-а степен станал, извинете...

Защо се извинявате, инспектор Пешев?

Май на вас трима министри ви дължат извинение.


www.trud.bg
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: Един ден на селският полицай

Мнениеот BARETATA » 19 Окт 2009, 10:35

Трагедия,трагедия,познавам го колегата,не точно лично,засичали сме се по Мероприятия.Разбира се сме обменяли мисли и Размисли по Казусът МВР,тоест проблемите и тоталната му Деградация
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Един ден на селският полицай

Мнениеот dinkovm » 19 Окт 2009, 15:47

А има и много други такива , като него. Бих казал повечето полицаи в страната са на подобен хал. И как да не те е яд, когато някой се старе и го е еня за работата , други пият по бензиностанци / предполагам и те не от лесто / , други блудстват с малотени и съпсипват имиджа на всички полицаи.
Аватар
dinkovm
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 237
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 13:25
Местоположение: Рудозем

Re: Един ден на селският полицай

Мнениеот BARETATA » 19 Окт 2009, 19:48

А някои пък Изперкват,други Изтрещяват,трети са изключително нервни,после идва ред и на болните от какви ли не болести.А ЗА ТОВА КАКВО ЩЕ КАЖАТ ГРАЖДАНИТЕ,ИЛИ САМО ЗНАЯТ ДА "БЛЕЯТ",НЯКОИ ОТ ТЯХ ДЕ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Един ден на селският полицай

Мнениеот dinkovm » 19 Окт 2009, 20:00

Изненадваме ,че статията е на Анна Заркова. Не че тя не пише за полиция ,но за първи път чета нещо обективно от нея. Да ми се сърди, ако ще, но през годините ми създаде впечатления за поръчков журналист. Дали пък и сега не е така за да се подмаже..........пак.
Аватар
dinkovm
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 237
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 13:25
Местоположение: Рудозем

Re: Един ден на селският полицай

Мнениеот BARETATA » 19 Окт 2009, 20:01

А колега не си запознат,за кварталните е писала и преди,даже имам приятел ,сниман няколко пъти от нея в статии на възлови Вестници.
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Един ден на селският полицай

Мнениеот dinkovm » 19 Окт 2009, 20:06

Знаех си ,че има нещо "гнило" или причина да е обективна.
Аватар
dinkovm
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 237
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 13:25
Местоположение: Рудозем

Re: Един ден на селският полицай

Мнениеот Lord » 19 Окт 2009, 22:23

:) Точно като такъв полицай започнах работа в една мразовита февруарска утрин на 1996г. ;) Годините, като РИ ми дадоха много, не бих ги заменил за никаква друга длъжност!

За Анна Заркова, Миролюба Бенатова и др. подобни не ми се говори изобщо! :? Личното ми мнение е, че единствено Слави Ангелов е непредубеден, знае за какво иде реч в нашата професия, изградил си е апарат, и сред нас, и сред контингента и е максимално обективен!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Един ден на селският полицай

Мнениеот SYNOPTIK » 19 Окт 2009, 22:39

Lord написа:За Анна Заркова, Миролюба Бенатова и др. подобни не ми се говори изобщо!

Това е тяхната професия,Лорд,и ако нещо не ни звучи достатъчно обективно,то това е само и единствено заради наши грешки,независимо от това,дали те са на обикновен полицай,или пък на неговият Министър.
Та кой е виновен за сегашното положение на Българският служител на МВР ?
Самият Служител,според мен...
Той едва през 2008 година "узря" и поиска да покаже,че го има и че съществува.
До този момент,той съществуваше само фигурално,и повечето се надяваха,че някой и нещо ще се промени,но опре ли до личната му особа,най-често се спотайва "някъде там"...
Като се видя,че има много съмишленици,такива особи,като него самият,той се скри в тълпата,а в последствие,започна да изисква,и то много и веднага,от тези които излязоха със своите имена и личности,започна даже да ги критикува и обсъжда надълго и нашироко...
Е няма как да се търси вина в журналисти,обикновени граждани и т.н. !
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: Един ден на селският полицай

Мнениеот Lord » 19 Окт 2009, 23:29

Принципно си прав, приятелю. Но поговори с колеги, които са имали и имат контакт с цитираните от мен и ще разбеиреш какво имам предвид. Наистина поговори и ще ти стане ясно какво имам предвид, особено пък в Сф.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Следваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта