Полицейско ежедневие и психично здраве

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот Куче » 03 Окт 2009, 13:31

По отношение на самоубийствата личното ми мнение е, че вината е на колегите от екипа, района или както искате го наречете, също и на прекия началник, най-често груповия. Ако са доловили нещо - защо не са го споделили нагоре, а ако не са, толкова по-зле, значи не са никакъв екип, както и груповия не е никакъв началник, а чиновник.

Да би трябвало да е така , началника ако долови нещо в някой негов подчинен да вземе някакви мерки. Но от моята практика съм забелязал , че всеки началник е хванал стола си с двете ръце и нищо друго не го вълнува. Съвсем скоро се случи при нас , когато колега сподели че не се е справил със задачите си защото е имал страничен проблем. Началника му отговори....проблемите си ги оставяш в къщи :?: И пак най-близките му приятели взехме мерки да се опитаме да отстраним проблема. Сигурен съм че има там някъде......все още добри началници.
Аватар
Куче
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1175
Регистриран на: 18 Сеп 2009, 10:49

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот Автоконтрольор » 27 Ное 2009, 10:19

osata написа:много гадна тема..... не ми се чете направо...

Абсолютно!
"Хората лъжат, уликите не..." - Д-р Гилбърт Грисъм
Аватар
Автоконтрольор
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 295
Регистриран на: 27 Авг 2009, 23:45

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот osata » 05 Дек 2009, 22:43

47 процента от полицаите са на границата между нормалното и ненормалното
17.08.2009 17:16

Интервю на Георги Коритаров с проф. Бойко Ганчевски – преподавател в академията на МВР и в СУ „Климент Охридски”, доктор по психология.

- Готова ли е полицията от психологическа гледна точка за оборудване с бойни патрони?
- Има редица аргументи, които сочат, че българските полицаи още не са готови да бъдат оборудвани с бойни патрони и е необходима сериозна подготовка, преди да започнат да ги използват. Ако се върнем пет-шест години назад, ще видим, че българските полицаи изпитваха силен страх както от носенето на оръжие, така и от неговата употреба. Стресът им се базираше на факта, че в Наказателния кодекс не бяха изяснени точно критериите за неизбежна отбрана и крайна необходимост, при които те могат да употребят оръжие. В подобни случаи ги даваха веднага на прокуратурата и при този страх те предпочитаха да не използват оръжие. Напоследък полицаите получиха повече подкрепа и от колегите си и от ръководтсвото, и започнаха да употребяват оръжие. Но практиката показа, че повишената самоувереност става вредна, ако някой реагира неадекватно и приеме за критична ситуация, която всъщност не е такава. За съжаление нашият полицай не може да различава реалната от мнимата заплаха, което е много опасно за гражданите. Не на последно място се оказа, че полицията има недостатъчна юридическа и професионална подготовка за стрелба.

- Какво е необходимо да се направи?
- На първо място е необходимо обучение, в това число и практическо по стрелба, за да бъдат полицаите уверени, че могат да използват оръжие, което всъщност е една интструментална агресия. Парадоксално е, че частните охранители се упражняват в стрелба поне веднъж месечно, докато полицаите тренират веднъж-два пъти годишно и то с по пет-шест патрона. А обучението е изключително важно като гаранция, че полицаят може да се справи при ситуация с употреба на огнестрелно оръжие. Освен това проверката за психологическа годност на частните охранители да носят оръжие е през три години, докато в полицията се прави при назначаване на работа и евентуално при съмнения за някакво неадекватно поведение. Едно изследване, което направихме преди две години с колеги от Софийския университет, показа, че около 47 процента от действащите полицаи се намират в посттравматичен стрес. Това говори, че са необходими сериозни антистресови програми. На трето място в закона трябва да се предвидят солидни санкции срещу нарушителите, които употребяват оръжие срещу полицаи. И не на последно място трябва да се засили контролът върху оръжието, което е у гражданите. В момента има около сто и петдесет хиляди цеви късо оръжие има у гражданите, и те използват не халосни, а бойни патрони.

- От Вашите отговори досега се оказва, че и като законодателна основа и като професионална, и като психологическа българската полиция не е готова да се оборудва с бойни патрони.
- Докато не се вземат тези мерки, за които Ви споменах, ако не се направи една добра психологическа подготовка и редица тренинги, които да установяват реалната от мнимата заплаха, ако не се формулират точни критерии за неизбежна отбрана и крайна необходимост в Наказателния кодекс, то на полицаите не трябва да им се позволява да ползват бойни патрони. Аз съм съгласен да се въведат бойни патрони, но при необходимата подготовка преди това.

- Такова обучение обаче ще отнеме време.
- Мисля, че законодателните промени могат да станат до ноември-декември, а междувременно да се разработят програми за обучение на полицейския състав.

- След като 47 процента от полицаите са в състояние на посттравматичен стрес, това не означава ли, че те не само са непригодни за бойни патрони, но и за адекватно упражняване на професията си?
- Това означава, че те са на границата на нормалното и ненормалното. На базата на този посттравматичен стрес те могат да развият тежки депресии. Затова е необходимо новото ръководство на института по психология към МВР да започне масово да прилага психологическа помощ и антистресови тренингови програми на полицаите. Това нещо може да се извърши в рамките на шест до десет месеца. Когато даваме на полицаите бойни патрони, ние им даваме самоувереност, но същевременно можем да станем свидетели и на случаи със загинали невинни граждани. В момента българският полицейски служител се чувства доста авторитарен, а не като помощник и защитник на гражданите. Ако това не се промени, а то вече двайсет години не се променя, може да представлява голяма опасност за гражданите.
Георги Коритаров/koritarovonline.hostzi.com

http://dnesplus.bg/Interview.aspx?f=105&d=291717


Абе този професор като е толкова в час, досега с колко предложения и идеи е запознал висшето ръководство на МВР, или ще чака да чукне процента 60? И много ми е интересно, как пък изчисли, че 47% от полицаите едва ли не са луди.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот BARETATA » 05 Дек 2009, 23:08

Аман от специалисти.Човека не знае,че може би 47 процента от полицаита,отдавна са на улицата с бойни патрони.Говоря за изпълнение на службата с лично оръжие.Хем по-сигурно,хем по-безопастно.Да не би да сме разтреляли хората - НЕ - даже като видят по-мощно Оръжие ,се стресират и Респектират.Инцидентите са повече със служебно Оръжие.Да ПИТАМ Аз ,какво стаана с Договора за превъоръжаване на Уноформените с Пистолети - Глок.ОТГОВОРЪТ Е ЯСЕН - НЯМА ПАРИ :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот ribaflic » 06 Дек 2009, 07:39

Проф.Ганчевски е в час, никога не му е било проблем да обоснове вижданията си, друг е въпросът, че в продължение на години не искат да го чуят.
Аватар
ribaflic
КОМИСАР
 
Мнения: 549
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот BARETATA » 06 Дек 2009, 11:30

Никой не критикува Професорът,а просто тия мнения винаги се появавят ,я в криза или ето сега например,заради Убийството на колегата и желанието на Министъра да премахне тия смешни "стоп" патрони.Ама не знам колко от Вас бяха на погребенето,аз и няколкостотин колеги бяхме там с Венци в ръка и мноого сълзи........ Защо въобще се коментира,преминали ли сме различни изпити и проверки - ДА - тогава всеки си носи отговорността.Винаги можеш сам да си повишаваш уменията и квалификацията.Пари няма за Химикалки,ще чакам аз да дадата повече патрони или какквото и да било Обучение за по-добрата служба...
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот osata » 06 Дек 2009, 11:49

ribaflic написа:Проф.Ганчевски е в час, никога не му е било проблем да обоснове вижданията си, друг е въпросът, че в продължение на години не искат да го чуят.

Аз не мога да се съглася на процента 47 !!! Нереално е. Още повече е тъпо, да изръсиш такова нещо в пресата..... между впрочем, интервюто май е от лятото.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот BARETATA » 06 Дек 2009, 12:06

От лятото е ,нали тогава застреляха Колегата Л.Митов и точно тогава се заговори за тия "стоп" патрони.
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот Lord » 06 Дек 2009, 14:15

ribaflic написа:Проф.Ганчевски е в час, никога не му е било проблем да обоснове вижданията си, друг е въпросът, че в продължение на години не искат да го чуят.


Абсолютно си права! Те затова и го наритаха от института по психология към МВР и сложиха един смешко, който унищожи и малкото хубаво там. Добре, че отскоро и той е в заслужен отдих.

Присъствал съм на лекции на Бойко Ганчевски, абсолютно е в час с проблемите на служителитe, както и може да е полезен за разкриването на страхотно много тежки престъпления. Знам за участието му в разкриване на много престъпления с/у личността.
Качествените психолози са незаменим помощник за оперативните служби, имам предвид при работа с полиграфа, както и при изготвяне на профилите на извършителите. Жалко, че неразбиращи хора на ръководни позиции се отнасят пренебрежително към тях.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Полицейско ежеднение и психично здраве

Мнениеот osata » 06 Дек 2009, 16:25

И пак не мога да се съглася за 47-те % !!!
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

ПредишнаСледваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта