Министър Румяна Бъчварова

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот катюша » 12 Май 2015, 09:54

dakota_ написа:Пускам една извадка от отговор на актуален въпрос на депутат към министър в Народното събрание,за да може да се види каква е практиката и как се пенсионират в други европейски държави :

ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ



ДО

Г-Н ВЛАДИМИР ТОШЕВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ

ПГ НА ПП ГЕРБ



На Ваш № 354-06-493 от 08.11.2013 г.







ОТНОСНО: Въпрос от г-н Владимир Тошев народен представител от ПГ на ПП ГЕРБ относно правна уредба на ранното пенсиониране в страните от Европейския съюз





УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ТОШЕВ,



Във връзка с Вашия въпрос, Ви предоставям информация за минималната възраст и осигуряване/служба за пенсиониране на военни и полиция в ЕС, както следва:

Хърватия - Законът за пенсионните права на активния военен, полицаи и оторизирани служители, регулира пенсиите за тези категории лица. Самото право на пенсия при старост, включително ранното пенсиониране, са описани в Закона за пенсионното осигуряване, но по-благоприятните условия и по-благоприятстващия начин за изчисляване на пенсиите са описани в посочения специален закон. Предвид тях, действително служещо военно лице, полицай и оторизиран служител могат да придобият пенсия за старост при навършване на 65-год.възраст и 15 години квалифициращ период, докато ранното пенсиониране е допустимо при навършване на 60 години и 35 години квалифициращ период (период, който е правопораждащ за правото на пенсия).

Същевременно, право на пенсия за старост може да бъде предоставено и на лице, което е изпълнило 30 години квалифициращ период, в рамките на който най-малко 15 години трябва да бъдат период на осигуряване като военен, полицай или оторизиран служител (в ефективна продължителност, както и в удължена продължителност, което означава период със съответната привилегия), независимо от възрастта.

Военен на активна служба може да придобие право на пенсия при старост съгласно решение на главнокомандващия на армията при заслуги и повишение във въоръжените сили, или при друго специално основание, независимо от възрастта и квалифициращия период. В този случай пенсията се изчислява за квалифициращ период от 40 години.

Чешка Република – Военни и полиция – пенсионират се 5 години преди стандартната възраст, като последната се увеличава; тази година стандартната възраст е 62, а за армията и полицията – 57.

Дания – Полиция- няма минимална възраст за пенсиониране; охрана в затворите – 63 години и ще отпадне от 2019 г.; военни – 60 год. възраст и в периода 2019 – 2022 ще се вдигне до 62.



Финландия – Военни - 55 год. възраст, за висшите офицерски чинове – 60 или 63 години; полиция – 63 год. възраст, общата за държавните служители.

Естония – Военни: 50 год. възраст и 20 години действителна служба.

Германия – За професионални военни: 65 години за генерали, полковници, военни лекари, музиканти и геоинформация; за останалите – 62 години; 61 години за генерал-лейтенанти, 59 - за майори и капитани; 56 – за капитани, лейтенанти и първи лейтенанти, 41 – за пилоти. Тези възрасти се прилагат и за военни от флота. Полиция – възрастта за пенсиониране зависи от провинцията, тъй като се определя от местното законодателство – 60-65 години.

Гърция – Военни – 65 години и 15 години пълно осигуряване за пенсия; полиция – до 01.01.2015г. – като за военните, от 01.01.2015г. – 60 години и 40 г. осигуряване за пенсия.

Унгария – Военни и полиция – по общия ред – мин. възраст от 62 до 65 години според годината на раждане, както и мин. 20 години стаж за пълна пенсия или 15 години стаж за частична пенсия.



Италия – Военни и полиция – 60 години, има проектозакон за повишаване на тази възраст. Увеличават се, считано от 01.01.2013г., с увеличаване на очакваната продължителност на живота, и изискванията за достъп до пенсиониране на персонала от сектор сигуррност, отбрана и публични услуги. Със закони от 2009г. и 2010г. очакваната продължителност на живота е увеличена и за персонала на въоръжените сили 'carabinieri’, Guardia di Finanza Corps, на персонала на полицията с цивилен статут (Градската полиция, Държавното горско стопанство и администрацията на затворите), както и персонала на националната пожарна служба.

Със законови промени от 2011г., считано от 01.01. 2013г. адаптирането на увеличаването на очакваната продължителност на живота се прилага и към пенсионната възраст, а когато достъпът до пенсионни права не зависи от възраст, към предвидените вноски за право на пенсия.



Новите условия за периода 01.01.2013г. - 31.12.2015г.

1 . Адаптиране на изискванията за достъп до пенсия при старост:

Тези пенсии се отпускат при достигане на максималната възраст за съответната система, които пък варират според квалификацията или професионалната степен, във вр. с очакваното изискване за вноски за мнозинството от работещите. Още поначало се отбелязва, съгласно тълкуване на Министерство на труда и социалната политика, на Департамента за публична администрация и министерство на финансите и икономиката, че пенсионирането ex officio, от 01.01.2013г, се осъществява при максимална възраст за съответния стаж и не съответства на увеличената продължителност на живота.

Т.е. действа общ принцип, че работодател в публичния сектор е задължен да прекрати правоотношението на заетост или самата заетост, когато работещият достигне възрастовата граница, установена от закон или когато е изпълнил условията за пенсиониране. Ако все още не отговаря на всички условия, може да остане на служба само докато придобите право на пенсия (т.нар. прозорец) .

Ако работещият достигне възрастта през 2013г., но не отговаря на други условия, възрастта се увеличава с по 3 месеца ( т.нар. променящ се прозорец) .



2 . Адаптиране на условията за пенсии за стаж:

От 01.01.2013г. до 31.12.2015г., достъпът до ранно пенсиониране е при:

- Вноски за 40 години и 3 месеца, независимо от възрастта;

- Вноски за пенсия за не по-малко от 35 години и при минимална възраст от 57 години и 3 месеца;

- Придобит период на вноски, съответстващ на 80 % , внесени до 31.12г. и при възраст от мин. 53 години и 3 месеца.

Дори при пенсиониране при изискването за 40 години осигуряване, независимо от възрастта, достъпът до пенсия е ограничен от 12 месечния променящ се прозорец, допълнителната отсрочка от 1 месец при право, възникващо през 2012г., 2 месеца - за 2013г., 3 месеца – за 2014г.

Латвия – Полиция – мин. 50 годишна възраст, а при пенсиониране по болест – мин. 38 годишна възраст.

Литва – Военни – няма минимална възраст, 10-20 години осигуряване; полиция – 50 год. възраст и 20 години осигуряване; охрана на съдебната власт и службата за борба с корупцията – 50 год. възраст и 20 години осигуряване.

Нидерландия – Обществената пенсионна схема не въвежда различни правила за военните и полицията – 65 години + 1 месец. Има обаче и частни пред-пенсионни схеми, при които възрастта е различна за военните и полицията (те са професионални схеми по смисъла на правото на ЕС, т.е. като въведените при нас в ІІІ стълб професионални пенсионни схеми).

Полша – Военни – за постъпилите в армията до 01.01.2013г. – 15 години осигуряване; постъпили след 01.01.2013г. – 2 условия: минимална възраст 55 години и 25 години осигуряване.

Румъния – Намалена възраст за пенсиониране спрямо стандартната, според годините изслужени като военен.

Испания – Военни и полиция – 60 год. възраст, ако имат 30 години осигуряване; общата възраст за пенсиониране за двата случая – 65 години.



ПортугалияКато общ принцип възрастта за пенсиониране за полиция и военни е същата като за останалите работещи - 65 години. Отделно, от 57 год. възраст до 62 годишна възраст (в зависимост от професионалната категория) тези лица могат да са в хипотезата на т.нар. “резервиране” (те са резервисти), при която не работят, но могат да бъдат извикани на служба по всяко време. След 5 години в тази ситуация или при навършване на 65 год. възраст, те могат да поискат пенсия. По време на перода на “резервиране” те получават заплата, така че това не е пред-пенсионна схема, макар на практика случаят да е такъв.



Швеция – Военни и полиция се осигуряват и пенсионират при общите условия на NDC/PAYG системата и на данъчно финансираната система за гарантирани пенсии за живеещи в Швеция лица (40 години пребиваване + 65 год. възраст). Има и професионални пенсионни схеми, по които пенсия може да се получава от 55 год. възраст при условие, че се прекрати заетостта, но няма информация дали такава професионална схема е договорена за военни/полиция. Има предложения за повишаване на възрастта, поради повишаване на очакваната продължителност на живота, но засега са „замразени”.

Обединеното Кралство – Военни – при 2 години военна служба и 65 год. възраст – пенсия се придобива; както и при навършени 40 години и най-малко 18 години служба – пенсия и еднократно обезщетение, необлагаемо, както и второ еднократно обезщетение след 65 год. възраст. Полиция – 55 год. възраст и 25 години служба, минималната служба може да варира според вида полицейска служба.

Информацията е актуализирана към 11.11.2013г., въз основа на данни, предоставени от правителствените представители в Административната комисия за координация на системите за социална сигурност към ЕК, в отговор на наше запитване от МТСП. За държавите: Белгия, Кипър, Франция, Ирландия, Люксембург, Малта, Австрия, Словакия и Словения, за които не са допълнени данни, до момента на изготвяне на отговора ни не са били получени такива.

Информацията беше събрана чрез директни запитвания, тъй като тези данни не се поддържат в базата данни за системите за социална сигурност на ЕС, ЕИП и Швейцария, поддържана от ЕК.


Малии, ти уби рибата с този отговор на актуален въпрос :)
Явно силният коз в ръцете на синдикатите остава Латвия и Литва ;) Положението вече ми се изяснява,ще се пенсионираме,когато политиците решат и годините ще са толкова,колкото те решат 8-) Ти пак си се уредил и можеш да се пенсионираш когато пожелаеш. Да му мислим ние,които сме се родили по-късно :D
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот dsuzunov » 12 Май 2015, 13:15

Както се вижда, тенденцията в целия Европейски съюз е повишаване на възрастта и осигурителния стаж. Така че, нека някои не се изненадат, че ще ни въведат задължителна минимална възраст.
Аз нямах навършени 38 години, когато направих 20 години общ осигурителен стаж, от които само в МВР имах 17 години. По тогава действащите правила, можех да се пенсионирам. Даже тогава, условията пак бяха диференцирани:
I-ва кат. в МВР бяха ДС и всички служби, обслужващи ДС (Свръзки, тил, итн.)
II-ра кат. бяха всички останали военизирани служители. (НМ, Пожарната)
Обезщетението при пенсиониране също не беше еднакво:
6 заплати за II-ра категория и 12 заплати за I-ва.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот малкия » 16 Май 2015, 00:04

dakota_ написа:
Вальо,изобщо нямам смислено обяснения за безсмисленото поведение на синдикатите! На мен и такива глупави хора като мен не ни ясно,защо след като казвате навсякъде по медиите,че службата е трудна,има голямо натрупване на стрес,не може полицай на 50 год. да гони престъпници и ред други за мен смешни и несериозни доводи,но нека ги приемем за изключително важни,обосновани и сериозни. Въпроса ми и недоумението ми е,защо след такива смислени и обосновани доводи се съгласявате и казвате "Нашето становище е, че можем да започнем от 50 години"
Защо се опровергавате сами и защо предавате хората,които са започнали както казваш на 20 години и са претърпели три промени на ЗМВР и по сегашният ЗМВР могат да се пенсионират на 47 години? Имаш ли обяснение,защо предавате тези хора и казвате,че може да преговаряте за 50 години.
Защо декларирате от името на всички,че сте съгласни да ни го вкарат и с тези 50 години се съгласявате да му влезе главата. Извинявам се на аудиторията за примитивното онагледяване,но буквално и без заобиколки,синдикатите декларирахте,че съгласявате управляващите да ни го вкарат... Сега пазарлъка е колко дълбоко да влезе. Този пазарлък вече е несериозен при положение,че едната страна е декларирала,че се е съгласна да я "работят"...
След всичките дивотии за тежка служба и да не изброявам,синдикатите трябваше да държите на сегашното положение за пенсиониране и да не мърдате от него...

...............


Че не ми отговори на въпроса, ще пропусна.
Аз обаче ще отговоря на твоя.
Най-напред обаче ще обърна внимание върху една-две неточности, които допускаш.
Нито предавам някого, нито някога някъде съм декларирал каквото и да е от името на всички служители в МВР. По принцип говоря само и единствено от името на организацията, която представлявам и на нейните членове. Такова право имам. Виж, да говоря от твое име нямам право - освен ако самият ти не си ми го дал по някакъв начин. Както и да е, за тези неточности няма да ти връзвам кусур.

Сега по същество.
Съвсем накратко. Да държа за запазване на сегашните условия за пенсиониране означава - образно казано - да се опитвам да отбранявам позиция, която не просто е обречена, но и вече не я владеем. Единственото, което може да се направи в конкретната ситуация, е да се опитаме да ограничим щетите.
Това и се опитваме да направим.
Казвам го на базата на определена информация, но да пиша всичко, което знам, както и откъде го знам, определено не е тук мястото.
Това - първо.
Второ. Когато правя някакво изявление от името на организация, която имам правото да представлявам, обикновено гледам - просто за всеки случай и особено ако става дума за важни неща - да имам и мандат по конкретните параметри, за които говоря. В случая също го имам.

И накрая. Изводите, до които стигнахме по отношение на предстоящата пенсионна реформа, се базират на потвърдена информация и възможно най-добрият анализ, който успяхме да направим - и го правихме не един или двама. В никакъв случай не твърдя, че сме безпогрешни или абсолютно прави.
Но - ако щеш вярвай - каквото и от всичките възможни неща да бяхме предприели, въвеждането на минимална възраст като изискване за получаване право на пенсия ни беше в кърпа вързано. И продължава да е. Поне в конкретната ситуация.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот dakota_ » 16 Май 2015, 09:33

Сега погледнах и ти видях въпроса,защо да не бъде 50 годишна възраст,а да бъде 52г и 10 м. Казвам ти веднага...аз не съм Лиляна Беновска,не съм шушумига журналист от БНР или друга медия... ако пред тях минава лафа "Полицай не може да лови бандити на 50 год. възраст..." пред мен този лаф няма как да мине. Отговора ми е като не може да лови бандити на 50 год. възраст няма да работи като полицай! Няма задължително условия човек да започне работа като полицай и да се пенсионира като полицай... Като събере стажа и прецени,че възрастта му пречи да лови бандити,може да работи на друго място извън МВР...
Но това изобщо не е необходимо,защото това са частни /единични/ случаи...
За мен възрастта трябва да бъде 55 години и по време на службата трябва задължително да има ефективен контрол върху подготовката на полицая! Като почнем от физическата подготовка,стрелковата подготовка и завършим с познанията на нормативната и правна подготовка необходима за изпълнение на съответната длъжност.
В момента в болшинството си имаме едни хора /полицаи/,които много искат,но в болшинството си не могат да дадат и 1/3 от това,което изисква заеманата длъжност! На мен в качеството ми на ръководител,от който искат резултати са ми отрязани "крилата",защото аз не мога да се отърва по моя преценка от хората,които ни пречат със слабата си подготовка да изпълняваме целите и задачите,които са ни поставени.
Става дума за хора със слаба физическа подготовка,със слаба стрелкова подготовка и неграмотни /трудно пишат без фрапиращи правописни грешки,трудно артикулират и не познават нормативната база./
Това са хора далече от 50 годишната възраст,но са негодни за полицейска служба!
В същото време имам хора,които са на 50 годишна възраст и са отличници по изброените по-горе показатели. Извода,който правя лично за себе си е,че не възрастта от 52 г и 10 м. е проблем,а проблема е в заниженият контрол и оставяне на нещата да се карат на самотек.
За всичко това е виновно ръководството на МВР,че не създава условия полицаите да бъдат полицаи,а създава условия да отглеждаме и угояваме в болшинството от случаите едни лентяй,които знаят само да искат и знаят само да се оплакват. Вина за това имате и вие синдикатите. Възползвате се от воплите на тези лентяй и се опитвате да манипулирате обществото,че полицай не може да бъде ефективен на 50 год. възраст.
Истината е,че не могат да бъдат ефективни лентяите и тумбаците. Виждал ли си по улицата самоходни кюфтета в униформи. Тия и на 45 год. не са ефективни и тия са в МВР да направят голям задник и да получават сигурна заплата. Като мъже също не ги бива,щом като погледне надолу и не си вижда "оная работа" от тумбак...
Хубаво е добре да обмислите какво искате. Когато се създаваше СФСМВР и главен/генерален/ секретар на МВР беше един мой приятел..полицай от кариерата,бивш Директор на ОДМВР... Като се е срещнал да преговаря с "Щирлиц" така наричаше един ваш Председател... беше изумен от исканията на "Щирлиц" и условията,които се опитва да налага... Не е за форума,но и аз останах с отворена уста като разбрах какво е поискал...
Няма лошо да искате,но хубаво е да знаете какво и как да си поискате... Ти си заобиколен от хубави жени и знаеш,че няма такава,която да не бута,стига да знаеш как и какво да си поискаш ;)
Имай предвид,че Калфин е прекалено щедър и спокойно може да си стиснете ръцете за 52 год. и 10м. възраст и отговорно може да кажете,че наистина при сегашните условия на държавата сте защитили подобаващо интересите на служителите от МВР!
Желая ви успех!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот малкия » 16 Май 2015, 21:11

А, с много от това съм напълно съгласен и ти го знаеш.
Впрочем, ето какво предлагаме на Калфин. Решението не е мое, държа да отбележа, а на няколко десетки председатели на местни синдикални структури.

СЪОБЩЕНИЕ ЗА МЕДИИТЕ

На двудневно заседание на Федеративен съвет във Велико Търново Синдикалната федерация на служителите в МВР /СФСМВР/ обсъди пенсионната реформа в частта й, касаеща държаните служители в МВР.
Федерацията приема въвеждането на диференцирана минимална възраст, като служителите, чиито условия на труд са опасни и рискови да се пенсионират на 50г., а тази част от служителите, които заемат административна длъжност да се пенсионират на 53г., като иска гратисния период да е до 2018г.
СФСМВР подкрепя идеята на министър Калфин за диференциране на минималната възраст за пенсиониране в зависимост от извършваните дейности и заеманата длъжност в МВР. Това е принцип, на който Федерацията държи от самото си учредяване.
СФСМВР счита, че през последните месеци е извървян сериозен път и е постигнато значително сближаване на позициите на синдикатите и Правителството по въпроса. За Федерацията това е един изключително положителен сигнал и пример за добро развитие на социалния диалог по конкретен проблем. Все още съществува достатъчно технологично време за продължаване на разговорите и договаряне на конкретните параметри.
От Федерацията напомнят, че дискусията за пенсионната реформа в МВР, както и за целия социален пакет за служителите трябва да се провеждат като част от цялостния дебат за функциите и необходимостта от реформи в силовото ведомство.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот катюша » 17 Май 2015, 08:46

dakota_ написа:Сега погледнах и ти видях въпроса,защо да не бъде 50 годишна възраст,а да бъде 52г и 10 м. Казвам ти веднага...аз не съм Лиляна Беновска,не съм шушумига журналист от БНР или друга медия... ако пред тях минава лафа "Полицай не може да лови бандити на 50 год. възраст..." пред мен този лаф няма как да мине. Отговора ми е като не може да лови бандити на 50 год. възраст няма да работи като полицай! Няма задължително условия човек да започне работа като полицай и да се пенсионира като полицай... Като събере стажа и прецени,че възрастта му пречи да лови бандити,може да работи на друго място извън МВР...
Но това изобщо не е необходимо,защото това са частни /единични/ случаи...
За мен възрастта трябва да бъде 55 години и по време на службата трябва задължително да има ефективен контрол върху подготовката на полицая! Като почнем от физическата подготовка,стрелковата подготовка и завършим с познанията на нормативната и правна подготовка необходима за изпълнение на съответната длъжност.
В момента в болшинството си имаме едни хора /полицаи/,които много искат,но в болшинството си не могат да дадат и 1/3 от това,което изисква заеманата длъжност! На мен в качеството ми на ръководител,от който искат резултати са ми отрязани "крилата",защото аз не мога да се отърва по моя преценка от хората,които ни пречат със слабата си подготовка да изпълняваме целите и задачите,които са ни поставени.
Става дума за хора със слаба физическа подготовка,със слаба стрелкова подготовка и неграмотни /трудно пишат без фрапиращи правописни грешки,трудно артикулират и не познават нормативната база./
Това са хора далече от 50 годишната възраст,но са негодни за полицейска служба!
В същото време имам хора,които са на 50 годишна възраст и са отличници по изброените по-горе показатели. Извода,който правя лично за себе си е,че не възрастта от 52 г и 10 м. е проблем,а проблема е в заниженият контрол и оставяне на нещата да се карат на самотек.
За всичко това е виновно ръководството на МВР,че не създава условия полицаите да бъдат полицаи,а създава условия да отглеждаме и угояваме в болшинството от случаите едни лентяй,които знаят само да искат и знаят само да се оплакват. Вина за това имате и вие синдикатите. Възползвате се от воплите на тези лентяй и се опитвате да манипулирате обществото,че полицай не може да бъде ефективен на 50 год. възраст.
Истината е,че не могат да бъдат ефективни лентяите и тумбаците. Виждал ли си по улицата самоходни кюфтета в униформи. Тия и на 45 год. не са ефективни и тия са в МВР да направят голям задник и да получават сигурна заплата. Като мъже също не ги бива,щом като погледне надолу и не си вижда "оная работа" от тумбак...
Хубаво е добре да обмислите какво искате. Когато се създаваше СФСМВР и главен/генерален/ секретар на МВР беше един мой приятел..полицай от кариерата,бивш Директор на ОДМВР... Като се е срещнал да преговаря с "Щирлиц" така наричаше един ваш Председател... беше изумен от исканията на "Щирлиц" и условията,които се опитва да налага... Не е за форума,но и аз останах с отворена уста като разбрах какво е поискал...
Няма лошо да искате,но хубаво е да знаете какво и как да си поискате... Ти си заобиколен от хубави жени и знаеш,че няма такава,която да не бута,стига да знаеш как и какво да си поискаш ;)
Имай предвид,че Калфин е прекалено щедър и спокойно може да си стиснете ръцете за 52 год. и 10м. възраст и отговорно може да кажете,че наистина при сегашните условия на държавата сте защитили подобаващо интересите на служителите от МВР!
Желая ви успех!


Подписвам се под казаното от теб,но ми се иска да отвориш отново скоба и да кажеш какво е поискал Щирлиц :D Да останеш и ти с отворена уста,явно е поискал нещо много нагоре от "рено на лизинг" :lol:
Нека се знае,защото Щирлиц също се появява по медиите и също участва в преговори 8-)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот Lord » 30 Май 2015, 12:40

Румяна Бъчварова: Много усилия са положени за приобщаване на ромите
Много усилия са положени за приобщаването на ромите, може би по-смело трябва да назовем проблемите и да проявим по-голяма степен на диалог. Това окментира в предаването "Панорама" вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова в коментар на случващото се в Гърмен.

В отговор на въпрос дали може да се говори за ромска престъпност, тя посочи, че има видове кражби, които са по-характерни за тази общност, но не може да се обобщи, че само нейни представители ги извършват. Тя даде пример с кражбите на имущество и на земеделска продукция. Причината за това е липсата на възможност да си осигурят друго препитание.

Според нея другият важен въпрос е хората да се научат да живеят заедно. "Това умение като че ли не съществува в обществото", посочи тя и подчерта, че всеки, който живее трудно е склонен да реагира рязко.

Според нея в такава комплицирана ситуация каквото е в Гърмен очевидно не става дума за един нерешен проблем, а за поредица от грешки, които са допускани във времето.

Не е възможно в момента да се пристъпи към събарянето на незаконните постройки, защото общината няма свой жилищен фонд, който да предостави за ползване на собствениците на тези постройки, съобщи още вътрешният министър.

Оценката й е че решаването на проблеми с престъпността зависи в голяма степен от бързата реакция на полицията, която да респектира имащите намерение да се занимават с престъпления.

В отговор на въпрос дали се клати подкрепата за управлението заради поставените от Патриотичния фронт изисквания Бъчварова обясни, че позицията на този коалиционен партньор е доста крайна, а темите, които сега поставят са били обсъждани от самото начало.

"Резултатите, коио искат да постигнат, не могат да дойдат толкова бързо. Никой в Министерски съвет не се е отказал да работи по всички тях, но се изисква време. Вярвам в политическата им добронамереност и мисля, че ще успеем да стигнем до общи виждания", посочи още Бъчварова.

Подкрепата за правителството винаги е била малко динамична, но това е стимул правителството да успява да пази равновесие, анализира още тя.

Според Бъчварова никога в толкова широк фронт не са се осъществяли промени в модела на обществото, макар и на места да не се усещат толкова.

"Всички усилия са насочени да се промени статуквото, което заварихме. Ако успеем, ще сме направили една голяма крачка напред", допълни тя.

По повод посещението на бившия правосъден министър на Румъния Моника Маковей, която стана известна с решителните реформи в правосъдието, Бъчварова посочи, че е имало остра реакция срещу казаното от Маковей заради това, че "като че ли не бяхме подготвени за срещата с нея, малко знаехме какво е правила в румънското правителство". В същото време, хората, които подготвили посещението й, пък не били подготвили нея, за да може тя да разбере българската ситуация и да оцени усилията, които се правят тук в момента, за да стигнем до същия резултат.



Странно, защо програмата за правопис на уиндоуса ми подчертава, като грешка "ромите", а когато напиша "циганите" всичко си е ОК?! :?
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот dsuzunov » 30 Май 2015, 13:12

Защото "ром" е дума от циганския език и е наименование на малка циганска каста, която е на най-ниското стъпало в тяхната йерархия.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот dakota_ » 30 Май 2015, 19:20

Толкова много усилия са положени да приобщят ромите в Гърмен и ето резултата http://novinite.bg/articles/94083/Na-Za ... ina-Garmen
На връх Задушница са посегнали и обрали свещеника,въпреки че има засилено присъствие на жандармерия в района... Ценителите на рома казват,че най-добрият ром е студеният ром...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Министър Румяна Бъчварова

Мнениеот ТРЕЗОР » 30 Май 2015, 21:37

dakota_ написа:Толкова много усилия са положени да приобщят ромите в Гърмен и ето резултата http://novinite.bg/articles/94083/Na-Za ... ina-Garmen
На връх Задушница са посегнали и обрали свещеника,въпреки че има засилено присъствие на жандармерия в района... Ценителите на рома казват,че най-добрият ром е студеният ром...

Според думите на социоложката, това е ......битов инцидент ;) нямало нищо страшно.Ще се въвеждали нов тип бланки за жалби ,които да улеснят работата на институциите по разкриване на престъпления.....това да си социолог и министър е - голяма работа :mrgreen:
ТРЕЗОР
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 71
Регистриран на: 21 Ное 2010, 22:41

ПредишнаСледваща

Назад към Ръководство на МВР

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта