Тунелно Виждане

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Тунелно Виждане

Мнениеот SamFisher » 04 Фев 2011, 22:06

Здравейте , първо се извинявам ако не е това правилното място за темата ,но такова решение взех :) Имам едно питане към всички компетентни независимо дали са просто граждани или Пазители на Реда .Понеже няколко пъти ми се е случвало да попадам под "тунелно виждане" ,а и наскоро ми изигра лоша работа искам да ви попитам вие как се справяте с него .. :) Помня ,че веднъж преглеждах едно ДВД по Стрелкова Подготовка на "Magpul Dynamics" Там след всеки истрел поглеждаха в двете посоки настрани ,окей това е при стрелянето а как се справяте с него в другите екстремни ситуации има ли някви техники "дишане , броене до 10 , отпускане и т.н" или всичко се свежда да опита и неволята :) Благодаря и Поздрави
SamFisher
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 01 Дек 2010, 02:48

Re: Тунелно Виждане

Мнениеот osata » 04 Фев 2011, 23:01

При прецизна стрелба може да броиш и до сто, ама при динамична :D . То си е публична тайна, че полицаите стрелят по 24 патрона годишно ( толкова бяха, нали? ), което от своя страна дава отговор на въпроса ти по обучението на такива техники за стрелба.
Отделно, много колеги стрелят допълнително, къде частно, къде с трудно уредени служебни патрони, но това което си гледал или подобни клипове има в в youtube е далече от нашето "ежедневно" ниво - за съжаление. Разбира се, и у нас си има доста добри стрелци, но това не е масовост.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Тунелно Виждане

Мнениеот SamFisher » 04 Фев 2011, 23:05

Да и другаде съм чел и чувал ,че тука е доста по различно с Стрелковата Подготовка (за съжаление ) , но мен конкретно питането ми беше за "тунелното виждане" в ситуации който не са свързани с огнестрелно оръжие :) Благодаря и Поздрави
SamFisher
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 01 Дек 2010, 02:48

Re: Тунелно Виждане

Мнениеот osata » 04 Фев 2011, 23:11

Аз съм ПАС.
Познавам колеги, които са експерти по стрелкова, оръжия и т.н., за съжаление са хора в по-олегнала възраст и форумите и компютрите са им непозната материя, но може би има кой да ти отговори тук ( аз се досещам, че има.., ама дали ще пишат ).
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Тунелно Виждане

Мнениеот dsuzunov » 04 Фев 2011, 23:36

"Тунелното виждане" се появява не само при стрелба.
При продължително взиране в една точка, гледане на обекти през бинокъл, обектив също се появява.
При мен се е получавало преди години, когато работех с механични фотоапарати и ръчно фокусиране на образа. Тъй като за фокусиране ми беше необходимо да поставя в центъра на визьора права линия избягвах появяването на "тунелното виждане" като непосредствено след поглеждане през визьора търсех права линия и моментално фокусирах върху нея. И понеже то се появява след 5та секунда аз успявах да се вместя.
Друг начин за избягването му е като обекта се наблюдава под ъгъл различен от 90°.
Също така, ако се налага продължително наблюдение да се използва периодическо изместване на погледа от обекта.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Тунелно Виждане

Мнениеот SamFisher » 05 Фев 2011, 15:05

dsuzunov Блгадоря ви много за отговора :) точно това ме интересуваше значи ще пробвам следващия път :) Поздрави
SamFisher
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 01 Дек 2010, 02:48

Re: Тунелно Виждане

Мнениеот патриот » 06 Мар 2011, 22:35

при изпълнение на бойни задачи командосите "сканират"зоните си на отговорност с т.нар. боен фокус.Той е съставен от твърд и мек фокус.Това е съзнанието и ситуационното чувство,което позволява при стресово състояние цялата постъпваща информация да бъде обработена.При мекия фокус се наблюдава общата картина и се възприемат повече обекти като цяло.Към твърд фокус се минава ,когато се забележи нещо ,което би могло да крие опасност.Тогава вниманието се фокусира в обекта.След това пак се преминава към мек фокус и сканирането продължава.За да се избегне тунелното виждане преминаването от един към друг фокус е непрекъснато,така окото се разтоварва и приема трезво ситуацията. "младите"бойци по–често влизат в "тунела" и съсредоточени в целта пропускат да видят много съществени подробности.
патриот
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Фев 2011, 16:10

Re: Тунелно Виждане

Мнениеот Lord » 22 Мар 2011, 21:00

Извинявам се на Патриот, едва днес видях мнението ти и го одобрих, съжалявам, но времето ми е най-липсващото нещо напоследък.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Тунелно Виждане

Мнениеот Raptor » 22 Мар 2011, 22:03

Не забравяте, че ефетът на "Тунелно Виждане" понякога може да се дължи на ... здравословни проблеми! Понякога е полезно да се посети лекаря - неврит на очния нерв изобщо не е за подценяване!
Това е сериозно, а не остроумничене!
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Тунелно Виждане

Мнениеот oto skorzeni » 23 Мар 2011, 00:22

Дсузунов и патриот са ти отговорили изчерпателно,тунелното виждане се получава при стрелба,или друга дейност свързана с напрягане на очите при стресови ситуации,някой път за нетрениран добре човек е съчетано с временна загуба на слухови възприятия.Тъй като питаш за ситуации извън стрелба и оперативна дейност,ако го получаваш често може да е признак на недоспиване,мигрена или в най-лошия случай някакво заболяване на очните нерви.В повечето пъти е просто стрес.
oto skorzeni
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 220
Регистриран на: 02 Фев 2010, 22:52

Следваща

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта