НОЩЕН ТРУД

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

НОЩЕН ТРУД

Мнениеот m-r_Vekilski » 13 Дек 2010, 11:36

Снощи седнах и взех да броя :D
От 01.01.2008 до 31.12.2010 г. ще имам отработени 431 нощни смени. Работя на 12 ч.график.За някои е естествено да не получавам нищо допълнително за тях.
Мисля да заведа дело и да съдя МВР!
Как мислите, дали ще успея?
771 -"1300 години България" Изображение
Изображение
собственик на "кухиятЪ крак"
Аватар
m-r_Vekilski
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 523
Регистриран на: 04 Сеп 2009, 18:03

Re: НОЩЕН ТРУД

Мнениеот Lord » 13 Дек 2010, 13:44

Не мисля, че имаш правно основание. Нашата работа и заплащането на труда са регламентирани в специален закон. Там не е упоменато "нощен труд", а единствено "извънреден труд", който за служителите с ненормирано работно време се заплаща всеки месец, а на работещите на смени - на тримесечие.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: НОЩЕН ТРУД

Мнениеот малкия » 13 Дек 2010, 14:40

Не е точно така, Lord. Допреди последните промени в ЗМВР имаше един параграф 1а от Допълнителните разпоредби, съгласно който за неуредени въпроси в глави 15, 16, 18 и 19 се прилагаха разпоредбите на Закона за държавния служител. Където пък проблемът с нощния труд е уреден.
Вярно е, че този параграф е добавен през август 2008. За времето преди това в момента не съм готов да коментирам.
Вярно е също, че въпросът се прехвърля между синдикати и министерство не от вчера. Последният отговор (признавам, че бях изумен от "логиката" му) беше, че нощен труд в МВР няма да се заплаща, защото досега не се е заплащал... :?: :shock:
Вярно е, че очакваме становището на омбудсмана по този проблем.
Вярно е също, че от 19 европейски държави само в две не се заплаща нощен труд, но в едната от тях работещите на смени получават известни компенсации за това.
Вярно е освен това и че въпросът продължава и ще продължи да стои на дневен ред.
Надявам се политическото ръководство на министерството в близко време да се заеме сериозно с решаването му.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: НОЩЕН ТРУД

Мнениеот Lord » 13 Дек 2010, 14:54

Аз не коментирам дали е справедливо или правилно да не се заплащат по различен начин часовете труд, положен нощем, в почивни или празнични дни. Не съм специалист по трудово право/много сложна и профилирана от юридическа гледна точка материя/, само казвам, че според мен колегата няма да успее да спечели подобно дело днес в български съд.

Иначе и аз, като теб се надявам и не само по този въпрос, дано се оправдаят надеждите ни!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: НОЩЕН ТРУД

Мнениеот малкия » 13 Дек 2010, 15:04

А, по трудово право и аз не съм специалист.
Но специално за времето, през което е бил в сила споменатият Параграф 1а, мисля, че има шанс да се постигне нещо в съда. Разбира се, това е мнението ми като (повече или по-малко) лаик.

Колкото до общите ни надежди - дай, Боже!
Аз лично продължавам да съм умерен оптимист. Със задължителната уговорка, че някои неща ще стават бавно... за съжаление...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: НОЩЕН ТРУД

Мнениеот m-r_Vekilski » 13 Дек 2010, 15:33

Благодаря и на двама ви :)
Адаш имах един колега който казваше:
"Как ще разбереш дали ще ти се отвори парашута , ако не скочиш ? "
Та в тая връзка , готов съм на съдействам ...безвъзмездно на някой адвокат, който би се наел да постави началото ;) , но за такава скромна сума не вярвам да се намери такъв !
За трите години имам 431 смени, от тях за нощен труд се зачитат по 8 часа, което прави 3448 часа.
771 -"1300 години България" Изображение
Изображение
собственик на "кухиятЪ крак"
Аватар
m-r_Vekilski
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 523
Регистриран на: 04 Сеп 2009, 18:03

Re: НОЩЕН ТРУД

Мнениеот Хела » 13 Дек 2010, 17:01

малкия написа:Вярно е също, че от 19 европейски държави само в две не се заплаща нощен труд, но в едната от тях работещите на смени получават известни компенсации за това.

За полицаи ли става дума?
ПП: Аз пък досега си мислех, че незаплащането на нощния ви труд се компенсира от това, че се водите І-ва категория.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: НОЩЕН ТРУД

Мнениеот Куче » 13 Дек 2010, 19:12

m-r_Vekilski написа:Снощи седнах и взех да броя :D
От 01.01.2008 до 31.12.2010 г. ще имам отработени 431 нощни смени. Работя на 12 ч.график.За някои е естествено да не получавам нищо допълнително за тях.
Мисля да заведа дело и да съдя МВР!
Как мислите, дали ще успея?


Само с мислене не става ,майоре!. Както сам каза ...за парашута ;) , тъкмо ще си "мисията" за нас след теб 8-)
Иначе, неясното становище за положен нощем труд, както и труд в почивни и празнични дни при нас е като......циганин-ядрен физик :lol:
Аватар
Куче
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1175
Регистриран на: 18 Сеп 2009, 10:49

Re: НОЩЕН ТРУД

Мнениеот m-r_Vekilski » 13 Дек 2010, 19:20

Не виждаш ли че съм готов да го жертвам в ползу милиционеру бре Кучо.Не ща парите,само ми намери печен адвокат да се пребори и са негови :lol:
Да отговоря и на Хела.
И шефа е първа категория , ама нощес си спи на топло у къщи ;)
771 -"1300 години България" Изображение
Изображение
собственик на "кухиятЪ крак"
Аватар
m-r_Vekilski
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 523
Регистриран на: 04 Сеп 2009, 18:03

Re: НОЩЕН ТРУД

Мнениеот Куче » 13 Дек 2010, 20:07

[quote="m-r_Vekilski"]Не виждаш ли че съм готов да го жертвам в ползу милиционеру бре Кучо.

Адвоката го имаш от мен , ти само тръгни ;)
За Хела ,кво да приказвам....тя жив бандит не е виждала гораката,и не я обвинявам де ;)
Аватар
Куче
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1175
Регистриран на: 18 Сеп 2009, 10:49

Следваща

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 37 госта