РАЗМИСЛИ

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Lord » 09 Сеп 2012, 19:44

Kali написа:
Матейко написа:Химна на Странджа

Химна на Израел

Май мелодиите са идентични! :( :)


Хм... току виж си предизвикал международен скандал с твоето откритие.... Не успях да си преведа текста от иврит, дано не се окаже и той идентичен :roll:



След грандиозните прозрения на Матейко мисля, че следствието няма какво повече да изяснява за инцидента в "Сарафово"! Всичко е ясно, станала е грешка! ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Матейко » 10 Сеп 2012, 21:14

Идентичността между химна на Странджа и химна на Израел изобщо не е мое откритие. Прочетох го, направи ми впечатление и го сложих тук. Все пак темата се казва размисли. Имаше един филм на българска журналистка по повод тази песен. Документален. Бях го гледал на времето и още тогава се подразних, че песента бе затворена само във врящия котел на Балканите. Демек кой е най-велик и пр. Поредното предварително подготвено с финала си журналистическо "разследване". Дразнят ме тия интелектуални манипулации. Те даже не са с някаква политическа цел, а със себична такава. Най-вече се ядосах на силното ударение, блъснато върху балканската струна - на кой аджеба е мелодията. Като че ли се издирваше наследник върху голям недвижим имот. Това не бе журналистика, а дейност на адвокатска кантора. И поради това тук сложих израелския химн. Евреите си ги знаете, те никога не биха допуснали нещо чуждо до сакралното тяхно. Камо ли химна им! Нашата журналистка във филма си не посмя да излезе в изследването си за произхода на мелодията от границите на Балканите, защото това щеше да наруши предварително набелязаната й цел, заради която направи този тъй "интригуващ" филм. И всъщност направи една лъжа. Мелодията е от изтока. От Близкия изток. В Армения също я има. И евреите, и арменците, са изключително затворени общности, поради което са и оцелели в многохилядно годишната си история. Те не допускат да навлезе нещо чуждо в културата им. Или ако това се случи, то е по особено значим за народа им повод. Древни, изключително древни народи са. Арменците са наследници на великото Урарту, което е поставяло на колене Междуречието на Тигър и Ефрат. Пък да не говоря за евреите. След като я има тази мелодия при тях, то ние какъв го дирим, та се късаме и спорим дали тази музика е българска, сръбска, албанска, турска?! Все едно да доказваме, че след като българите пишем с цифрите 1,2,3..., то те са си наши. А се присмиваме на македонците. Казваме им, че са българи и в същото време им се присмиваме за тяхното комично самовъзвеличаване. Но така се присмиваме и на себе си, та нали и те са българи. И същевременно се държим като македонци. Ето го примера със странджанския химн. Ама какви ли не глупости изчетох за него. Наш, та наш! Ех, мили мой бай Ганьо...
Матейко
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 326
Регистриран на: 04 Авг 2011, 21:35

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Lord » 11 Сеп 2012, 20:00

Аз се шегувах и ако Матейко се е засегнал ще кажа съвсем сериозно, че съм гледал документално предаване на тема авторство на въпросната песен "Ясен месец". Филма обясняваше, че музиката на песента съществува в над 20 страни, но не мога да го цитирам, поради което ще цитирам чужди мисли от един блог, които напълно споделям /има и клипове/:

Чия е тази песен? - Адела Пеева - Whose Is This Song?

Идеята за документалния филм "Чия е тази песен" (Whose Is This Song?) се родила по време на една неформална вечеря между приятели (македонец, сьрбин, грък, турчин и българката Адела Пеева) в инстабулски ресторант.

Там местната група засвирила песента, за която се разказва във филма. Веднага щом чули песента всички започнали да припяват на различни езици и разбира се, всеки твърдял, че песента е от неговата страна и по стара балканска традиция дори ужасно се скарали - Чия е тази песен?

Този спор накарал Адела Пеева да направи филм търсейки корените на тази мистериозна песен. В търсенето на истинския произход, Аделе обиколила почти всички балкански страни - Турция, Гърция, Албания, Босна, Сърбия и България.

Някои изследователи твърдят, че песента е от времето на Руско-турската война през периода 1686—1700 написана от шотландски композитор в Инстанбул, който искал да посвети специална песен (военен марш) на Султана. Други претендират, че е еврейска.

Песента разбира се има и много имена. В България се нарича "Ясен месец веч изгрява", в Босна "Погледай ме Анадолко", в Сърбия "Руси коси", в Македония "Ој девојче, девојче", в Гърция "От чужда земя", в Турция "На път за Ускудар", евреиското заглавие е "Красивата девойка" и така нататък.

Може да я намерите дори и на небалкански езици - арабски, испански, френски, италиански, дори и на английски.Едва ли има друга такава песен в света, която всички хора да обичат толкова много като своя собствена.

Самата история е много поучителна - картина на балкансите народи, които винаги намираме нещо да делим и да обявяваме за свое, а всъщност всички сме много близки, не само на външен вид ами и по душевност. Тази песен доказва това по най-убедителния начин.

Нека всички Балканци да се хванем за ръце и изпеем заедно тази наша ОБЩА песен, своебразен химн на Балканите!

Ха, наздраве!



Линк към цитирания блог и клиповете там: http://zelas.blog.bg/muzika/2011/01/07/ ... ong.663105


Всъщност, може би историята за Вавилонската кула не е мит!
;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Матейко » 12 Сеп 2012, 17:09

Lord написа:Аз се шегувах и ако Матейко се е засегнал ще кажа съвсем сериозно, че съм гледал документално предаване на тема авторство на въпросната песен "Ясен месец". Филма обясняваше, че музиката на песента съществува в над 20 страни, но не мога да го цитирам, поради което ще цитирам чужди мисли от един блог, които напълно споделям /има и клипове/:....
Всъщност, може би историята за Вавилонската кула не е мит![/b] ;)


Матейко, приятелю, изобщо не се е засегнал! И повече такива предположения да те ти минават през главата! :) Просто написах нещо сериозно, нещо за начина по който се прави журналистическо разследване. Ами недоволен съм от нашите, дори и от елитните ни журналисти. Все нещо предварително целим, а не се стремим към чистата истина, ако ще и да е неудобна за нас. Но всъщност тя е най-удобната...
Уникално е това, което се оказа с мелодията на тази песен. Наистина нищо чудно да е от времето на Вавилонската кула. Съвсем сериозно го казвам. Страхотно попадение, приятелю, направи споменавайки тази библейска история! :)
Матейко
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 326
Регистриран на: 04 Авг 2011, 21:35

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Lord » 12 Сеп 2012, 18:50

Не е попадение приятелю, аз съм го мислил много преди да стане дума, пък и темата е размисли. Що да не споделя и аз моите. :oops:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Матейко » 14 Сеп 2012, 22:18

Lord написа:Не е попадение приятелю, аз съм го мислил много преди да стане дума, пък и темата е размисли. Що да не споделя и аз моите. :oops:


Исках да кажа, че е попадение по темата. А че си го мислил, със сигурност е така. По принцип човек трябва много да е мислил, за да е стигнал до поне няколко изчистени извода, като само един от тях става за нещо. От друга страна пък е необходимо да се появи това нещо. Та затова ти казах, че имаш попадение. Сега разбра ли ме, щото аз ей сега пак ще се прочета, че да чатна нещо от туй дето го казах. :)
А сега сериозно. Често някои сегашни събития ми напомнят за Вавилонската кула. Пустославният стремеж към небето, съответното поредно срутване на поредната Вавилонска кула и пак различни езици. Дори и човекът в себе си вече си говори на различни езици заради кулите, които сам си издига... Я да спра засега до тук. :)
Матейко
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 326
Регистриран на: 04 Авг 2011, 21:35

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Strange » 06 Юни 2013, 20:54

Понякога всичко, от което човек се нуждае, е нова гледна точка.
Strange
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 557
Регистриран на: 02 Авг 2011, 17:41
Местоположение: Варна

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Strange » 08 Юли 2013, 14:52

В калифорнийски университет на лекция за студенти, професорът направил малък експеримент за да онагледи своя теза.

На катедрата била сложена чаша, наполовина пълна с вода. Професорът се разхождал в залата, говорейки, а от време на време отивал до катедрата и вдигал чашата. Студентите очаквали обичайното питане дали според тях чашата е полупълна или полупразна. След няколко повдигания, професорът задал неочакван въпрос: ”Колко, според вас тежи тази чаша?” Аудиторията написала на листчета своите предположения.

Професорът ги събрал и отвърнал:
„Правилният отговор няма значение. За вас тежестта зависи от това, колко дълго ще държите тази чаша в ръката си. Ако я държите минута, ще ви се стори лека. Ако я държите един час, ръката ще ви заболи. Ако ви накарат да я държите цял ден, ръката ви ще изтръпне и парализира. Във всеки един от случаите тежестта на чашата няма да се е променила, но колкото по-дълго се занимавате с нея, толкова по-тежка ще става тя за вас. Стресът и житейските тревоги са като тази чаша вода. Мислете за тях кратко и нищо няма да се случи. Вероятно ще намерите облекчаващо решение на някой проблем. Мислите ли по-дълго, стресът ще започне да ви наранява. А ако запълните цял ден с тази болка, вие ще бъдете душевно парализирани и неспособни да вършите нищо друго.

Не забравяйте да слагате чашата на масата!” :)
Понякога всичко, от което човек се нуждае, е нова гледна точка.
Strange
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 557
Регистриран на: 02 Авг 2011, 17:41
Местоположение: Варна

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Кошмар1 » 31 Окт 2013, 21:07

Времето

Миг или вечност? Така и не мога да разбера що за понятие е това "времето". Времето може да бъде минута, час, ден, нощ..... Време което спира и време което върви бързо, та чак не усещаш как се е изнизал поредния ден или поредната нощ. Но при всички положения е безценно. Хаби ли се времето и защо не го използваме както си му е реда. Всъщност имам си някаква представа за него. Преди време, да не кажа мноооого години, с една приятелка си сядахме на една маса в едно заведение насред центъра на града и гледахме ей така, без да му мислим много. Наблюдавахме хората около нас, смехът им... Просто беше време за губене на време. И си беше добро време, пък и бяхме млади - това си е истината, така че едва ли точно "времето" е било на преден план да го мисля и осмислям дали го губя или да го съхранявам,но пък спомени колкото искаш. Спомени свързани точно с "времето" - минало, сегашно, а за бъдещето, което ще е утре се надявам да не го пропилея нахалост. Всеки миг свързан с добър изход и находчивост спрямо хората е във времето и ще си остане, а кое и какво помним от всичкото това изживяно време? Всеки си знае. Каквото сме постигнали и преживели си остава във времето, кое ще живее в нас си остава наш избор. Приятна вечер :)
Кошмар1
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 451
Регистриран на: 18 Мар 2012, 14:35

Re: РАЗМИСЛИ

Мнениеот Кошмар1 » 01 Дек 2013, 02:31

:) За финския, Финландия и Марко Хиетала
от Eowyn

Започнах да уча фински.
След 3те западноевропейски езика, които говоря (английски, френски, италиански) , както и двата източноевропейски (български и руски), реших, че ми е време да науча и един северен.
Как се спрях на финския е много интересен въпрос. От една страна безумната ми любов към Дядо Коледа и северните елени. От друга страна някои от любимите ми групи са финландски (други са немски, но нещо ми бърка в душицата при идеята да уча немски). Да не говорим за една от големите ми сценични любови - Марко Хиетала. Та като дойде в България, едно бонжур да мога да му кажа на фински :)
Хората се стряскат, като кажа, че съм тръгнала на фински и търсят какви ли не потайни причини. "Ама да не си се влюбила във финландец?" -Къде да го изкопая тоя финландец. Пък и си имам нашенец вече. "Aма да не смятате да ходите да живеете във Финландия?!" - Виж, над това мога да се замисля.Само че надали финландците са приритали за учителки по френски от СУ. "Ама защо тоя странен език, той няма нищо общо с никой друг?!"
А, точно! Да си дойдем на думата. Искам да знам език, който няма нищо общо с езиците, които вече, защото най-малко ми е интересно от лингвистична гледна точка. Искам да му изчопля гласните, да ги сравнявам с гласните в другите езици. Да стоя по един час на ден, мъчейки се да произнасям H пред y (това y е нещо като френското u в une), защото ми е леко нелогично да се произнася. Искам да следя думите в езика, да разбера защо са се образували така, от къде точно идват. Искам да разнищя още един език. Филологът (макар и все още недозавършил) в мен е адски въодушевен от поредното предизвикателство. Само че ако го кажа това на някого, ще ме гледат като луда. Интересно ми беше, че първите финландски писмени източници са от 15-16 век, че езикът не е много развит ( за което говорят и многото падежи), заради многото векове под чуждо владичество (седем века шведско и руско (не помня колко години)), че късно са се покръстили, което също е попречило на разпространяване на писмеността....
И наред с езика, искам да разбера много за хората и страната им. Засега това, което знам, не е много, но нямам търпение да науча повече, защото един от най-добрите начини да опознаеш една култура е да учиш нейния език.
А! Да не забравя да ви пожелая:
Hauskaa joulua ja hyvää uutta vuotta :)
Или на чист български - Весела Коледа и Честита Нова Година!
Кошмар1
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 451
Регистриран на: 18 Мар 2012, 14:35

ПредишнаСледваща

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта