Безплатно саниране.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Безплатно саниране.

Мнениеот Dimov » 08 Фев 2015, 13:30

Здравейте колеги,пускам темата за безплатното саниране,защото повечето живеем в апартаменти и голяма част от нас живеем в панелки :) Медиите и пресата гъмжат от новини за безплатно саниране на панелните сгради. Тръгнаха собственици да се сдружават и да правят списъци.
Ще помоля колеги,които са наясно със това безплатно саниране на панелките да споделят заслужава ли си да се правят сдружения на собствениците,има ли някакви рискове да се окаже,че няма да е безплатно и ще се плаща. Ще може ли да продаваме свободно жилищата си като има сдружение или ще трябва разрешение на сдружението. Какво се случва,ако има хора,които са с ипотечни заеми като мен. Собственици ли сме на жилищата и може ли да се сдружаваме,акто изплащаме заеми и жилището става собствено след издължаване на заема. Благодаря за вниманието и бих се радвал да се отзовете с мнения.
Dimov
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Фев 2015, 13:19

Re: Безплатно саниране.

Мнениеот dakota_ » 08 Фев 2015, 17:21

Трудна работа е да получиш тук точна и ясна информация. Имам няколко жилища,но за щастие са в тухлени кооперации. От началото на месеца се е налагало да посещаваме два пъти общи събрания на собственици за регистрация на сдружения и двата пъти е да помиряваме разгорещени страсти. Образно казано,проблеми създават върлите атакисти,които са отявлени противници на безплатното саниране.
Това,което знам,че трябва да направите го пише в ЗУЕС. Първо прочети това :
Чл. 25. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) (1) За усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или използване на собствени средства с цел ремонт и обновяване на сгради в режим на етажна собственост собствениците могат да учредят сдружение. Сдружението е юридическо лице, създадено по реда на този закон.
(2) Сдружението може да извършва и други дейности, свързани с управлението на общите части на етажната собственост, включително да усвоява средства от други източници на финансиране, извън тези по ал. 1.
(3) За създаване на сдружението се свиква учредително събрание на собствениците на самостоятелни обекти в сградата в режим на етажна собственост. Сдружението се създава от собственици, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.
(4) Сдружение на собствениците може да се създаде за един или повече от един вход на сградата. В този случай сдружението се създава от собственици, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от идеалните части на собствениците от общите части във входа (входовете). Когато сборът от процентите на идеалните части на собствениците от общите части във входа (входовете) не е равен на 100, се прилагат разпоредбите на чл. 17, ал. 5 и 6.
(5) Сдружението се създава само за целите на този закон и се вписва в регистъра по чл. 44, ал. 1 по местонахождението на сградата в режим на етажна собственост. Сдружението се вписва и в регистър БУЛСТАТ.
(6) Когато през годината сдружението извършва дейност само по ал. 1 или не осъществява дейност, не прилага Закона за счетоводството.
(7) Средствата по ал. 1 и 2 се усвояват след решение на общото събрание на сдружението, а когато в сдружението не членуват всички собственици на самостоятелни обекти в сградата или входа, решението се внася за приемане и от общото събрание на собствениците по реда на чл. 33, ал. 4.

След това преминаваш към същественият чл.26 ал.1 ред за свикване на общото събрание :
Чл. 26. (1) Всеки собственик може да поиска свикване на учредително събрание и да предложи проект на споразумение за създаване на сдружението.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Учредителното събрание се свиква чрез покана, която се поставя на видно и общодостъпно място на входа на сградата по реда на чл. 13.
(3) Поканата съдържа дневния ред, мястото, датата и часа за провеждане на събранието. Към поканата се прилага и проектът на споразумение за създаване на сдружението.

Съветвам те да внимавате какви хора избирате да ви представляват.Ако има хора сред вас,които са строителни техници,строителни инженери,архитекти и др. да ги ползвате да ви представляват и да внимаваш какви лични данни предоставяш,както и данни за имота /актове за собственост и др./ с цел избягване на възможността за злоупотреба с тези данни от недобросъвестни лица.
В Общините има изпратени методически указания,може да отидеш и да се интересуваш за всички подробности. От Общините с кметове от партия "Герб" не очаквай да чуеш негативите на програмата за безплатно саниране.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Безплатно саниране.

Мнениеот кпц » 08 Фев 2015, 17:28

Димов, сдруженията са целеви и вземат решение за обновяване на сградата по програмата. Създават се с решение от поне 2/3 от собствениците на идеални части и по реда на ЗУЕС.
Ако си член на сдружението, това не те ограничава да продаваш свободно собственото си жилище.
Ако имаш ипотечен заем, но си собственик /например с нотариален акт/ - това не ти пречи да участваш в сдружението.
Заслужава си да се опита участие в програмата, защото ако те одобрят и санират - получаваш ти и твоите съседи, а плащаме чрез бюджета всички във форума и даже извън него. Далавера си е, нали! ;)
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Безплатно саниране.

Мнениеот Lord » 09 Фев 2015, 19:55

Здравей колега, от саниране нищо не разбирам, а и не ме касае, но -
Dimov написа: ...Какво се случва,ако има хора,които са с ипотечни заеми като мен. Собственици ли сме на жилищата...
в тези случаи собственик на жилището е банката, докато не се изплати ипотеката и не се придобие нотариален акт. В тази връзка мога да те посъветвам да провериш каква сума ти остава да изплащаш и да провериш офертите в момента на банките за потребителски кредит за служители на МВР. Голяма е вероятността да има банка, която отпуска потребителски кредит, в размер достатъчен да погасиш ипотечния такъв. В този случай просто рефинансираш в другата банка и получаваш нотариален акт, ставаш собственик на имота и можеш да се разпореждаш с него, както ти е угодно - саниране, продажба или каквото ти е кеф. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Безплатно саниране.

Мнениеот Елена » 10 Фев 2015, 14:30

Lord написа:Здравей колега, от саниране нищо не разбирам, а и не ме касае, но -
Dimov написа: ...Какво се случва,ако има хора,които са с ипотечни заеми като мен. Собственици ли сме на жилищата...
в тези случаи собственик на жилището е банката, докато не се изплати ипотеката и не се придобие нотариален акт. В тази връзка мога да те посъветвам да провериш каква сума ти остава да изплащаш и да провериш офертите в момента на банките за потребителски кредит за служители на МВР. Голяма е вероятността да има банка, която отпуска потребителски кредит, в размер достатъчен да погасиш ипотечния такъв. В този случай просто рефинансираш в другата банка и получаваш нотариален акт, ставаш собственик на имота и можеш да се разпореждаш с него, както ти е угодно - саниране, продажба или каквото ти е кеф. ;)


Нищо не разбираш от саниране,но не си запознат и с неща касещи правната страна на въпроса ;) Димов е собственик на жилището и притежава нотариален акт за собственост :) Банката не е собственик на жилището на Димов,а банката е КРЕДИТОР и с ипотеката е обезпечила взимането си при положение,че Димов не изплаща вноските по кредита отпуснат от БАНКАТА (КРЕДИТОРА). Ипотеката се вписва в имотният регистър в агенцията по вписванията.
Относно санирането на сградата Димов не е длъжен да иска каквото и да е разрешение от банката и може свободно да подписва всички документи във връзка с процедурата по саниране на сградата!
Знам,че в полицията всички мислят,че разбират от право,но на практика това не е така ;)
Елена
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 294
Регистриран на: 27 Яну 2015, 18:06

Re: Безплатно саниране.

Мнениеот Lord » 10 Фев 2015, 21:00

Елена написа:Нищо не разбираш от саниране,но не си запознат и с неща касещи правната страна на въпроса ;)
Сериозно ли съм такъв небъдник (моля да се разбира лаик, а не термин, свързан с "Бъдник" по време на Коледа. :P ), крайно некасаещ правната страна на въпроса?! :shock: УжасТ! :oops:

Елена написа: Димов е собственик на жилището и притежава нотариален акт за собственост :) Банката не е собственик на жилището на Димов,а банката е КРЕДИТОР и с ипотеката е обезпечила взимането си при положение,че Димов не изплаща вноските по кредита отпуснат от БАНКАТА (КРЕДИТОРА).


:lol: Ленче, Ленче, човека е задал въпроса си тук, а не в Лекса, затова му говоря на нормален и разбираем език, той не търси юридически спор, а има нормално питане, затова съм отговорил по този достъпен начин. ;) Димов не е посочил, но предполагам, че иде реч за жилищен кредит. Като казах, че банката е собственик на имота имах предвид, че докато не е изплатена ипотеката, то Димов има изключително ограничено вещно право върху въпросния имот, което никак не е малозначително. ;)
Освен това, когато ипотеката е сключена за обезпечение на собствено задължение, какъвто е случаят при жилищен кредит - при изнасянето на имота на публична продан, Димов няма да получи никакви суми, във връзка с евентуални извършени подобрения в имота, през времето, в което го е обитавал. Всички подобрения, които са извършени в имота служат за обезпечение на вземането на банката, без значение на каква стойност са те. :!:

Елена написа: Ипотеката се вписва в имотният регистър в агенцията по вписванията.

Да, сключва се нотариален договор, който подлежи на вписване, което е ангажимент на съответния нотариус, в чиито район е имота. Точно споменатия договор се сключва във формата на нотариален акт. В него изрично е разписана много детайлно цялата процедура по ипотеката и изплащането и всички детайли. ;)



Елена написа: Относно санирането на сградата Димов не е длъжен да иска каквото и да е разрешение от банката и може свободно да подписва всички документи във връзка с процедурата по саниране на сградата!
От саниране не разбирам, както казах, но докато не видя какви документи ще трябва да подпишат собствениците за "безплатното" саниране - не бих рискувал да дам мнение по въпроса. ;)

Елена написа: Знам,че в полицията всички мислят,че разбират от право,но на практика това не е така ;)

Напълно споделям последния цитат, който си е доказан факт от ежедневната служебна дейност, както и от участието на полицаи, в т.ч. на РП, включително и в публични форуми, като настоящия. Примерно, де. :mrgreen:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Безплатно саниране.

Мнениеот Елена » 10 Фев 2015, 21:43

Напълно сериозно,а ако искаш и с широка усмивка ти казвам,че юридическите ти познания са доста ограничени :)
Ето твое едно куцо твърдение
в тези случаи собственик на жилището е банката, докато не се изплати ипотеката и не се придобие нотариален акт

Както и да искаш да обясниш на Димов,банката не е собственик на жилището дори докато Димов плаща ипотечният си кредит към банката и Димов притежава нотариален акт за собственост на негово име! Няма какво да придобива нотариален акт,той просто го има ;)
След издължаване на кредита към банката,Димов подава молба да заличи ипотеката в агенцията по вписванията,но това не означава да му бъде издаден нов нотариален акт :)
Друго твое куцо твърдение:
В този случай просто рефинансираш в другата банка и получаваш нотариален акт, ставаш собственик на имота и можеш да се разпореждаш с него.

Тук е същото като в горният случай,че няма какъв нотариален акт да получава на негов име,само си добавил още едно невярно твъдение. Димов може и сега да се разпорежда с имота си,може да го отдава под наем като собственик без да пита банката, дори да го продава,стига да намери купувач,който да се съгласи да закупи ипотекиран имот и да поеме задълженията на Димов пред банката (кредитора) ;)
Документите,които трябва да подпишат собствениците е декларация за предоставяне на достъп на експертната комисия по оценяване за саниране на сградата до самото жилище. Един собственик да откаже да декларира съгласието си за достъп до жилището му и "безплатното" саниране отпада.
Елена
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 294
Регистриран на: 27 Яну 2015, 18:06

Re: Безплатно саниране.

Мнениеот Lord » 10 Фев 2015, 22:19

:lol: Ти наистина не схвана и част от написаното от мен. ;) Въпреки това ти желая искрено да не се налага да ползваш института на ипотеката, особено за т.н. жилищен кредит, за да не се налага да разбереш, какво съм имал предвид. В съдебната практика нещата са доста различни от теорията. Както и да е, дано Димов разбере, какво му казвам.
На теб - поздрави! 8-)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Безплатно саниране.

Мнениеот Елена » 10 Фев 2015, 22:35

Lord написа::lol: Ти наистина не схвана и част от написаното от мен. ;) Въпреки това ти желая искрено да не се налага да ползваш института на ипотеката, особено за т.н. жилищен кредит, за да не се налага да разбереш, какво съм имал предвид. В съдебната практика нещата са доста различни от теорията. Както и да е, дано Димов разбере, какво му казвам.
На теб - поздрави! 8-)


Поздрави и на теб и каквото не схващаш,не пиши за него,че виждаш в каква ситуация се вкарваш да очакваш да бъдеш разбран,а самият ти да не разбираш 8-)
Елена
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 294
Регистриран на: 27 Яну 2015, 18:06

Re: Безплатно саниране.

Мнениеот dakota_ » 11 Фев 2015, 09:37

Елена написа:
Lord написа::lol: Ти наистина не схвана и част от написаното от мен. ;) Въпреки това ти желая искрено да не се налага да ползваш института на ипотеката, особено за т.н. жилищен кредит, за да не се налага да разбереш, какво съм имал предвид. В съдебната практика нещата са доста различни от теорията. Както и да е, дано Димов разбере, какво му казвам.
На теб - поздрави! 8-)


Поздрави и на теб и каквото не схващаш,не пиши за него,че виждаш в каква ситуация се вкарваш да очакваш да бъдеш разбран,а самият ти да не разбираш 8-)


Да ти кажа,че и аз съм от несхващащите. Първо не схващам,защо е това твоето буквоядство. След това не схващам,защо спориш относно собствеността. Димов е собственик на жилището си,но има и "по-собственици" /нямат ипотечни заеми/ от него и разликата между Димов и "по-собствениците" е че,ако Димов остане без работа,ще остане без жилище,защото няма да може да плаща и банката ще му вземе жилището. Ако "по-собствениците" останат без работа никой не може да им отнеме жилищата,защото те решават дали да се разделят с тях или не. Свикнал съм в работата си с РП да опростявам и в резюме ти казвам,че Димов хем е собственик,хем не е собственик. Ситуацията е като на приведен зет,върха на обувките му винаги сочат към външната врата на жилището :lol:
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Следваща

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта