НАМАЛЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

НАМАЛЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ

Мнениеот кпц » 24 Яну 2015, 23:11

Вече стана традиция за някои предпразнични и разместени почивни дни министърът на вътрешните работи да определя със заповед намалено работно време /например до 14.00 часа или както за 24.01.2015 г. - до 15.00 часа/.
Това предполагам се харесва на мнозина, но ми убягва точното правно основание. В заповедта е написано само с препратка към чл. 33, т 9 ЗМВР, което си е много "постно".
Уж нормалната продължителност на работното време е 8 часа според ЗМВР /при петдневна работна седмица/, а министърът я намалява, и то не за всички /административното и оперативното обслужване трябва да се осигурят/!?
Оттук възникват въпроси. Това намаление отразява ли се на нормата работно време, определяна за работещите на смени и при дежурство? За тези с ненормиран работен ден отчита ли се труд извън установеното работно време /установеното от ЗМВР или от министъра за конкретния ден/? Какво става с евентуална трудова злополука в това време - от 15.00 до 17.30 например?
По-добре е да няма такива заповеди, които както вече отбелязах станаха традиция, но създават проблеми, или да се регламентират ясно тези ситуации с нормативен акт.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: НАМАЛЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ

Мнениеот dakota_ » 24 Яну 2015, 23:41

Даваш много добра идея за следващ синдикален протест - "Не на намаленото работно време в дни преди официални празници" :D Имай предвид,че работещите на смени в болшинството ще застанат зад един такъв протест. С какво право за едни може,за други не може,от кого има полза държавата,от тези които работят,а не от тези,които си тръгват по-рано :D

dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: НАМАЛЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ

Мнениеот Lord » 25 Яну 2015, 16:56

кпц написа:Вече стана традиция за някои предпразнични и разместени почивни дни министърът на вътрешните работи да определя със заповед намалено работно време /например до 14.00 часа или както за 24.01.2015 г. - до 15.00 часа/.
Оттук възникват въпроси. Това намаление отразява ли се на нормата работно време, определяна за работещите на смени и при дежурство?
Не, тази заповед не касае работещите на смени!

кпц написа: За тези с ненормиран работен ден отчита ли се труд извън установеното работно време /установеното от ЗМВР или от министъра за конкретния ден/?

Не!

кпц написа:Какво става с евентуална трудова злополука в това време - от 15.00 до 17.30 например?

Ами действа се, както при всяка трудова злополука!

кпц написа:По-добре е да няма такива заповеди, които както вече отбелязах станаха традиция, но създават проблеми, или да се регламентират ясно тези ситуации с нормативен акт.

Тези заповеди касаят ръководни служители - директори на дирекции, началници на РУ или ръководители на други самостоятелни структури. Те преценяват осигуряването на "административното и оперативното обслужване на гражданите". Ти очевидно не си от кръга, на ръководителите, в чиито ресор е действието на въпросните заповеди и преценката кой и къде да остане да работи до 17:30 ч. и кой да бъде освободен. Освободен условно, разбира се - докато му звънне телефона, без значение на ден, нощ, почивен или празничен ден.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: НАМАЛЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ

Мнениеот катюша » 26 Яну 2015, 15:48

Lord написа:Тези заповеди касаят ръководни служители - директори на дирекции, началници на РУ или ръководители на други самостоятелни структури. Те преценяват осигуряването на "административното и оперативното обслужване на гражданите". Ти очевидно не си от кръга, на ръководителите, в чиито ресор е действието на въпросните заповеди и преценката кой и къде да остане да работи до 17:30 ч. и кой да бъде освободен. Освободен условно, разбира се - докато му звънне телефона, без значение на ден, нощ, почивен или празничен ден.


Това е истината :) Мен ме касае да обяви началника в колко часа приключваме и сме свободни,а за трудова злополука не се замислям,ако ми е писано да се удава,няма да се обеся :D Случвало ми се е в 14 часа да си тръгна и в 16 часа да съм обратно на работа,но такъв е живота ;)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52


Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта