Вашето мнение

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Вашето мнение

Мнениеот kankudai » 18 Апр 2010, 23:02

Имаме следния казус. Едно момченце (да го наречем А.П.) мечтаел да стане нинджа. По едно време дори решил, че може да тренира в мазето и чрез гледането на видео записи ще успее да усвои изкуството на нинджутсу. Изведнъж А.П., подпомогнат от Б.Н. (човека се нуждае от разширяване на бизнеса си) бил изпратен на интензивен курс по Крав Мага (за по-кратко К.М.) при познати на Б.Н. в чужбина. Като се има предвид, че лицето А.П никога през живота си не е стъпвал в зала, изведнъж се завръща след супер интензивния курс (колко е траел е пълна мистерия, но не повече от няколко месеца), отваря зала и започва да обучава ХОРА. Момчето, което до преди няколко дни мислеше да става нинджа чрез тренировки в мазето, след няколкомесечно обучение се оказа сертифициран инструктор по К.М. Човек без грам практически опит учи другите как да се защитават от атаки с нож и пистолет. Ако погледнете постановката на сцените в рекламните му клипове, ще видите за какви самоубийствени техники става въпрос. Но зад гърба му е Б.Н. бивш "инструктор" по стрелба от СОБТ. Колко е бил инструктор и какво е мнението на бивши и настоящи служители от отряда за него е отделен въпрос. Той обаче не е пропуснал да си сложи снимки във Facebook и да отбележи, че са от СОБТ-МВР. Тъй като има връзки, успял да уреди за партньор на А.П. СБК, както и своята собствена фирма (да я наречем Х-У).
Ако за Б.П. можем да кажем,ч е е вещ и разбира от работата са (стрелба с огнестрелни оръжия), то за А.П. какво можем да кажем? Дали не е един самонадеян хлапак, който учи хората на безумни техники, на всичкото отгоре им взима и парите.
Двамата сега провеждат курсове за самозащита, дори раздават дипломи (каква е тяхната стойност, сами можете да си отговорите).
И така колеги, какво имаме пред себе си - едно лице, което вместо да е прекарало години в залата, то е решило, че може да прескочи този момент и направо започнало да преподава. Лице, което се е накачило с дипломки за сертифициран инструктор (все пак това си е бизнес и други ще припечелят покрай него) и си мисли, че вече е велик майстор (гледай какви са балъци каратистите, боксьорите, джудистите и всички останали - скъсват се от тренировки, а аз за нула време станах сертифицран инструктор).

Въпорси:
Според вас следва ли тези лица да бъдат подведени под наказателна отговорност и ако да - на какво основание.
Как вие бихте постъпили от позицията на орган на властта?
Ще ми е интересна вашата гледна точка.

ПП. На вашето внимание се предоставя клип, олицетворение на горенаписаното http://www.youtube.com/watch?v=LJDHN0lsjWc
Последна промяна kankudai на 19 Апр 2010, 00:24, променена общо 1 път
kankudai
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 37
Регистриран на: 04 Апр 2010, 11:22

Re: Вашето мнение

Мнениеот SFS » 18 Апр 2010, 23:21

За какво престъпление ..по кой член на НПК?
Незнам там да има чл. за преподване на самотбрана от некомпетентни :lol:
Ревизор - Одитор

"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".
Аватар
SFS
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1307
Регистриран на: 30 Авг 2009, 17:26
Местоположение: Земята,С.Америка,Канада, Квебек,Монтреал, Ласал H8R 2Z4

Re: Вашето мнение

Мнениеот kankudai » 18 Апр 2010, 23:27

Тогава да зададем въпроса така - следва ли да им се търси някаква отговорност (не само наказателно).
Знаете, че има изисквания за регистрация на организация (по някакъв начин са успяли да си регистрират такава), разрешителни за воденето на определена дейност и тн.
Какво ще стане, ако всеки самозванец отвори собствена школа?
kankudai
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 37
Регистриран на: 04 Апр 2010, 11:22

Re: Вашето мнение

Мнениеот cz75bdpolice » 19 Апр 2010, 10:35

Познавам човека ,който визираш с инициалите Б.Н.Той беше служител в посоченото от теб подразделение и е много добър в стрелбата.Състезава се в IPSC.Наистина сега се занимава с обучение на хора за охрана.А.П. не го познавам но ще ти кажа следното-Работя в МВР от 2000 г.През 2003 бях изпратен на курс за ИНСТРУКТОР ПО ПОЛИЦЕЙСКА ЛИЧНА ЗАЩИТА(ПЛЗ)без преди това да съм се занимавал с бойни изкуства.Знам някои неща от обща култура,но за себе си съм доста далеч от инструкторското ниво.И за да не казвам неоснователно,че съм инструктор накрая на курса умишлено не издържах изпита,за да не ме квалифицират като такъв и хората които ме познават да ми се смеят.Изпита и техниките бяха доста елементарни,но аз не искам да съм инструктор ,без да съм тренирал бойни изакуства.Просто не ме вълнуват тези работи,аз се интересувам от тактика и стрелба.Както и да е.та мисълта ми е ,че не може да се търси отговорност от тези момчета,нали самото МВР произвежда инструктори след двуседмичен курс.Бяхме около 50 човека от цялата страна и голяма част от колегите също като мен не са се занимавали никога с бойни изкуства,но станаха инструктори.В страната има много такива школи по самоотбрана.Отиваш ,плащаш,тренираш и ако не ти харесва напускаш и отиваш в друга школа.Няма никакви нарушения в този случай.А що се отнася до стрелбата от Боби може да се научи много.
,,СТРАХЛИВЕЦЪТ УМИРА ВСЕКИ ДЕН,А СМЕЛИЯ-САМО ВЕДНЪЖ,,-ДЖОВАНИ ФАЛКОНЕ
http://www.youtube.com/watch?v=pMG8SN4Kzug
cz75bdpolice
Полицай
Полицай
 
Мнения: 175
Регистриран на: 29 Сеп 2009, 11:21

Re: Вашето мнение

Мнениеот osata » 19 Апр 2010, 10:36

Ако отвориш Уикипедия, ще видиш, че КРАВ МАГА е бойно изкуство измислено от израелци преди почти 100 години.
Дали е самозванец или не... вече това е друг въпрос.
Нека изчакаме да ти прочете темата някой по-юридически запознат, или пък фенът на бойно изкуства и командоси - Ото... :)

А иначе, приятел, ти като отидеш на зъболекар искаш ли да му видиш дипломата? :mrgreen:
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Вашето мнение

Мнениеот Raptor » 19 Апр 2010, 14:22

Нямам представа как е регламентирана тази дейност!
Самият аз имам удостоверения за неща които не бих се захванал да ги преподавам дори и любителски на частно /инструктор по алпийска (бил съм и спортист) и бойно-приложна подготовка/, но нямам тапия за инструктор по стрелкова подготовка, въпреки че няколко години съм работил точно като такъв, и не се страхувам да преподавам такива умения!
Най вероятно, ако не се изисква някаква специална квалификация за такава дейност,да не се нарушава никакъв закон! А за качеството на получаваната услуга, има думата негово величество потребителя - като не им харесва на хората, ще спрат да ходят при него, и ще му фалират бизнеса!
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Вашето мнение

Мнениеот kuka5 » 19 Апр 2010, 15:17

[quote="cz75bdpolice"]През 2003 бях изпратен на курс за ИНСТРУКТОР ПО ПОЛИЦЕЙСКА ЛИЧНА ЗАЩИТА(ПЛЗ)Бяхме около 50 човека от цялата страна и голяма част от колегите също като мен не са се занимавали никога с бойни изкуства,но станаха инструктори.
И таз добра, ако си бил ноември 2003 г. във Варна, значи сме били заедно на този курс. От този курс аз лично съм крайно недоволен, защото въпреки, че съм тренирал дълги години самбо и джудо, на въпросния курс преподаватерят Т.П по необясними за мен причини не ми даде карта за инструктор. На изпита въпреки, че бях със спукано ребро се представих без забележка, а колегата с които се паднах на изпита нямаше и капка представа от какъвто и да било спорт и въпреки това на него му беше даден "ценз" за инструктор. Въпреки, че и до ден днешен аз водя занятията по ПЛЗ и ФП в структурното звено, в което работя, съм се казал, че при тези критерии няма да участвам, в такива Форуми, като семинари и курсове по ПЛЗ.
kuka5
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 96
Регистриран на: 17 Ное 2009, 22:35

Re: Вашето мнение

Мнениеот cz75bdpolice » 19 Апр 2010, 15:56

kuka5 написа:
cz75bdpolice написа:През 2003 бях изпратен на курс за ИНСТРУКТОР ПО ПОЛИЦЕЙСКА ЛИЧНА ЗАЩИТА(ПЛЗ)Бяхме около 50 човека от цялата страна и голяма част от колегите също като мен не са се занимавали никога с бойни изкуства,но станаха инструктори.
И таз добра, ако си бил ноември 2003 г. във Варна, значи сме били заедно на този курс. От този курс аз лично съм крайно недоволен, защото въпреки, че съм тренирал дълги години самбо и джудо, на въпросния курс преподаватерят Т.П по необясними за мен причини не ми даде карта за инструктор. На изпита въпреки, че бях със спукано ребро се представих без забележка, а колегата с които се паднах на изпита нямаше и капка представа от какъвто и да било спорт и въпреки това на него му беше даден "ценз" за инструктор. Въпреки, че и до ден днешен аз водя занятията по ПЛЗ и ФП в структурното звено, в което работя, съм се казал, че при тези критерии няма да участвам, в такива Форуми, като семинари и курсове по ПЛЗ.

Бях във Варна през март/април на курса,който пак се водеше от Тони Петров.Както казвам много колеги които също като мен не се бяха занимавали с такива спортове станаха ИНСТРУКТОРИ което е направо смешно.Дори един колега ,(няма да казвам от къде е) който беше изключително зле в тази област заяви,че с този кетап ще си отвори школа :lol: :lol: :lol: .Лошото в тези курсове е,че не се допитват до служителите кой какъв курс иска да премине.Курс по ПЛЗ за инструктори можеха да изкарат доста колеги,които са и състезатели .Те ме изпратиха при положение,че въобще не се интересувам от това.А на курс за инструктор по стрелкова изпратиха колега,който пък въобще не се интересува от стрелба.И в момента е инструктор,без да се занимава активно и без да се интересува.
,,СТРАХЛИВЕЦЪТ УМИРА ВСЕКИ ДЕН,А СМЕЛИЯ-САМО ВЕДНЪЖ,,-ДЖОВАНИ ФАЛКОНЕ
http://www.youtube.com/watch?v=pMG8SN4Kzug
cz75bdpolice
Полицай
Полицай
 
Мнения: 175
Регистриран на: 29 Сеп 2009, 11:21

Re: Вашето мнение

Мнениеот cz75bdpolice » 19 Апр 2010, 16:16

Raptor написа:Нямам представа как е регламентирана тази дейност!
Самият аз имам удостоверения за неща които не бих се захванал да ги преподавам дори и любителски на частно /инструктор по алпийска (бил съм и спортист) и бойно-приложна подготовка/, но нямам тапия за инструктор по стрелкова подготовка, въпреки че няколко години съм работил точно като такъв, и не се страхувам да преподавам такива умения!
Най вероятно, ако не се изисква някаква специална квалификация за такава дейност,да не се нарушава никакъв закон! А за качеството на получаваната услуга, има думата негово величество потребителя - като не им харесва на хората, ще спрат да ходят при него, и ще му фалират бизнеса!

Аз много искам да изкарам курс по алпийска потготовка,обаче незнам в МВР провеждат ли още такива курсове или са само за СОБТ и сродните им служби.Ти къде си го карал този курс и прееди колко време.
,,СТРАХЛИВЕЦЪТ УМИРА ВСЕКИ ДЕН,А СМЕЛИЯ-САМО ВЕДНЪЖ,,-ДЖОВАНИ ФАЛКОНЕ
http://www.youtube.com/watch?v=pMG8SN4Kzug
cz75bdpolice
Полицай
Полицай
 
Мнения: 175
Регистриран на: 29 Сеп 2009, 11:21

Re: Вашето мнение

Мнениеот kuka5 » 19 Апр 2010, 16:25

Преди да започна работа в МВР, съм бил състезател по тези спортове /и малко след това/ и това е най комичното, че хора, които през живота си са виждали зала, само по телевизията взеха въпросния "ценз". Намирам причината и в себе си, защото но няколко пъти влязох в пререкание с въпросния преподавател на тема бойни спортове. Не одобрявам, когато някой не признава другите видове спорт/бойни/ за сметка на изповядвания от него самият.
kuka5
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 96
Регистриран на: 17 Ное 2009, 22:35

Следваща

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта