БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот avitohol » 31 Окт 2013, 11:27



Народ сътворил подобни бисери няма да загине!
Амин Дай Боже!
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот Кошмар1 » 01 Ное 2013, 02:30

ЧЕСТИТ ДЕН НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ!

"Интересни са думите на министър Омарчевски през далечната 1922-ра година. Именно тогава, когато бедността царува, България вече е преживяла две национални катастрофи и е принудена да плаща нечовешки репарации, политикът съзнава къде трябва да гледа цял един народ, когато около него има толкова много мрак:

„…първата наша грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало…”

Денят на народните будители сам по себе си е светлина, която ни кара да си спомним, да се поучим, да се борим и да продължаваме, да се преклоним и да подражаваме. Дано, дано само никога да не забравяме. Поклон пред паметта на всички светци, възрожденци, революционери, творци, борци и герои, посветили себе си на любимата майка България."
Интернет
Кошмар1
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 451
Регистриран на: 18 Мар 2012, 14:35

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот Кошмар1 » 06 Ное 2013, 00:45

Един от многото изгубени български идеали: ""Ще имаме едно знаме, на което ще пише: "Свята и чиста република". - Васил Левски

Понякога се чудя, каква душа е имал този Човек. Даже и тези, които са го окачили на бесилото не е мразел. Така си мисля, независимо от някои негови мисли. Такъв образ едва ли някога ще се роди в България.
Кошмар1
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 451
Регистриран на: 18 Мар 2012, 14:35

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот slaron » 19 Фев 2014, 12:52

Отбелязваме 141 години от обесването на Васил Левски

http://www.blitz.bg/news/article/251337

Днес с възпоменателни прояви в цялата страна ще бъде отбелязана годишнината от обесването на Апостола на свободата Васил Левски.

Дяконе

Аз те моля - събуди се!
И от робство пак ни опази!
В душите ни всели се,
пламък на борбата запали!

Да се борим, ама не със сили.
Да се борим със сърце и плам.
Че парите са ни заслепили,
трепем се за тях без срам.

Всеки гледа сам да се спасява,
даже и приятел би предал.
Няма кой да вдигне врява,
и да каже: "Той живота си е дал".

Левски търсел свободата,
а пък робство търсим ние.
И не трепват днес сърцата,
само алчност във очите ни се крие.

Плачем без сълзи.
Плачем без дори да знаем.
Плачем някой пак да ни спаси,
плачем, искаме живот спокоен.

Затова те моля,
Апостоле на свободата,
дай ни твойта силна воля.
да намерим път към светлината!

Автор: Нона Маджарова.
Няма бивши ченгета...
http://vbox7.com/play:2f27141b
Аватар
slaron
MASTER
 
Мнения: 2655
Регистриран на: 21 Авг 2009, 15:41
Местоположение: София

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот avitohol » 25 Апр 2014, 13:41

"Аз те моля - събуди се!
И от робство пак ни опази!
В душите ни всели се,
пламък на борбата запали!"

Добре казано Сларон !

ОТдавна не съм влизал тук, форума малко позамрял, събудете се бре, Българи!
Април е месец на много неща, пропуснали сме да отбележим победата на Калоян над латините 14.04.1205г.

Да се помни и знае, кога франки и ромеи са били пред нас на колене! И пак ще бъдат...жалко че ни няма на световното в Бразилия ! ;)

avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот Lord » 02 Юни 2014, 21:53

Преди да завият сирените на 2 юни, прочетете това писмо!


В тези 3 минути мислите на 7 милиона българи са концентрирани в едно - България!, пише на приятеля си англичанин, който живее у нас


Изображение



Българи, точно днес, в деня, когато трябва да почетем паметта на един от най-големите революционери, ние ще ви споделим едно писмо на англичанин. И го правим, защото се надяваме... вярваме, че именно то ще ви вдъхне онази гордост, която ви принадлежи по право само, защото сте поели първия си дъх на нашата райска земя - ГОРДОСТТА, че сте българи, пише Beu.bg.


"Здравей, приятелю... Отдавна ме молиш да ти разкажа за България.

Когато за пръв път чух, как в 12 часа на 2 юни неистово завиха всички противовъздушни и противопожарни и заводски сирени в столицата... ужасно се изплаших. “Война” – помислих си за части от секундата и се заоглеждах за някакво скривалище... И в следващия момент видях нещо съвършено потресаващо: всичко спря! Не се шегувам, приятелю – в милионната столица (а, както разбрах впоследствие, и в цялата страна) спря всякакво движение – автомобилите и градския транспорт, хората по улиците и зад прозорците в работните си кабинети, учениците, гонили до преди секунда топка... Стана неестествено тихо... Уверявам те, приятелю, София е единствената столица в света, където веднъж в годината можеш да чуеш... такава тишина... Само воят на сирените!

След три минути, когато всичко се върна към нормалния си ритъм, се сетих, че са ми разказвали за някой си техен герой Христо Ботев – поет и революционер, който с присъщия на ненавършените си 30 години, а и на възбудата на епохата авантюризъм, повел на вярна смърт група също такива невръстни търсачи на остри усещания, уж обединени от мъглявата представа за “свободата на отечеството”... Всички емигранти в Румъния, те са отвлекли австрийски кораб, принудили капитана да ги свали на българския бряг и след няколко дни битки, естествено, са били напълно разбити от редовната и въоръжена до зъби турска войска... В този ден, на 2 юни, бил загинал самият Ботев (по непотвърдени данни – от “приятелски” куршум). Накратко – това е историята. Чувал я бях, но да ти кажа право, не бях особено впечатлен – приключенска му работа... Авантюризъм и малко безотговорност.Така мислех до момента, в който на 2 юни се озовах в епицентъра на тази смразяваща тишина и неподвижност...

От тогава всяка година чакам този ден за да видя, дали ще се повтори, дали ще е същото. Дали някой от по-младите няма да се зачуди защо и дали изобщо да се спира... Вече много години живея в България, пред очите ми са се променили много неща. Но тези три минути се проектират от година в година... 2 юни ме е заварвал в много от големите градове на България и в малкото планинско селце където живея. Но картината навсякъде е една и съща. Хора, спрели да помълчат, да се сетят за подвига на един не доживял христовата възраст авантюрист, да му се поклонят или, може би, да го осъдят – но така или иначе в тези 3 минути мислите на 7 милиона българи са концентрирани в едно и това едно, в крайна сметка, е страната им, България. Що се отнася до мен, чужденеца... Аз в тези три минути... обикновено изпитвам позорното чувство на завист. Да, аз завиждам – на целия български народ и на всеки българин поотделно."

Beu.bg


http://www.blitz.bg/news/article/271061



Чудя се как една телевизия днес не излъчи "Козият рог", "Време разделно" или друго по темата?! Замислих се, дали в учебниците на малчуганите го има още :

ВЪЗПОМИНАНИЯ ОТ БАТАК


(разказ от едно дете)

От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите... много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече.
Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

Като ги изклаха, чичо, аз видях...
С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;
а пък ази плачех, па ме беше страх.
Само бачо Пеню с голям глас извика...
И издъхна бачо... А един хайдук
баба ми закла я под вехтата стряха
и кръвта потече из наший капчук...
А ази бях малък и мен не заклаха.

Татко ми излезе из къщи тогаз
с брадвата в ръцете и нещо продума...
Но те бяха много: пушнаха завчас
и той падна възнак, уби го куршума.
А мама изскочи, откъде; не знам,
и над татка фана да вика, да плаче...
Но нея скълцаха с един нож голям,
затова съм, чичо, аз сега сираче.

А бе много страшно там да бъдеш ти.
Не знам що не щяха и мен да заколат:
но плевнята пламна и взе да пращи,
и страшно мучеха кравата и волът.
Тогава побягнах плачешком навън.
Но после, когато страшното замина -
казаха, че в оня големи огън
изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

И черквата наша, чичо, изгоря,
и школото пламна, и девойки двесте
станаха на въглен - някой ги запря...
Та и много още дяца и невести
А кака и леля, и други жени
мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
Още слушам, чичо, как пискат они!
и детенца много на маждрак набиха.

Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?
Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
Той пари с котела сбираше за тях;
но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
И уж беше страшно, пък не бе ме страх,
аз треперех само, но не плачех веки.
Мен и други дяца отведоха с тях
и гъжви съдрани увиха на всеки.

Във помашко село, не знам кое бе,
мене ме запряха нейде под земята.
Аз из дупка гледах синьото небе
и всеки ден плачех за мама, за тата.
По-добре умирвах, но не ставах турка!
Като ни пуснаха, пак в Батак живях...
Подир две години посрещнахме Гурка!

Тогаз лошо време и за тях наста:
клахме ги и ние, както те ни клаха;
но нашето село, чичо, запустя,
и татко, и мама веки не станаха.
Ти, чичо, не си чул заради Батак?
А аз съм оттамо... много е далече...
Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
и треперя малко: зима дойде вече.

Пловдив, 1881


Едва ли...


Няма турско робство, респективно и борба за освобождение от него, било имало присъствие...османско присъствие, нещо като дипломатически мисии, вероятно...


Мамка му стара... :evil:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот dsuzunov » 02 Юни 2014, 22:42

Преди десетина дни бяхме на годишен концерт на студентите от катедра "Хореография" на АМТИИ Пловдив.
Имаше постановки от всички жанрове на танцовото изкуство, но един факт ни направи впечатление - фактът, че първата и последната постановка бяха явни и очевАдни послания, при това, малко преди изборите.
Първата сценка символизираше любовта между българско момиче и момче турче, облечени в народни носии, изразяващи чувствата си чрез танца. Майката на момичето я прокълна и то с такива тежки думи (диктор зад сцената четеше клетвите), че чак мен ме хвана страх!
А последната сцена от концерта, изразяваше пак любов - между Вида и Дунав. След образното показване на отношенията им, Вида остана сама на сцената и от някъде се появиха едни танцьори с черни дрехи - стилизирани на базата на турската фолклорна носия и "умориха" Вида.
И въпреки, че това беше преди изборите, някои се изкачиха до третата позиция. Не в Пловдив, но като цяло в страната.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот Lord » 03 Юли 2014, 16:50

"Хъфингтън поуст": 10 невероятни неща, които не знаете за България


България? Защо да посещавам България? България е красива страна, с величествени планини, хубави плажове, живописни селца и гостоприемни хора. И е невероятно евтина. Такова въведение прави Eлис Шуман и изброява 10 неща, които масовият турист на Острова вероятно не знае за страната ни:

1. Розите. Българските рози не само са невероятно красиви, но и голяма част от тях се използват за износ. От тях се произвежда 85% от розовото масло в света, важна съставка за изработката на парфюми. Посетете България през май и юли, за да видите цветното прибиране на реколтата.

2. Киселото мляко. В България то е едно от най-добрите в света, с уникален вкус заради бактерията, която се ползва за направата му. Лактобациликус булгарикус се открива единствено в българския въздух. Опитайте домашно кисело мляко с мед или мармалад.

3. Кимането. Когато попитате нещо българин, може да останете учудени с неговия отговор. В страната кимането нагоре-надолу с глава означава отрицателен отговор, докато въртенето на главата хоризонтално значи "да". За да е още по-объркано, когато местните хора говорят с чужденци, те често използват и двата жеста. Правят го често по-възрастните, които поддържат тази традиция, която датира от Османско време.

4. Шопската салата. Смятана е за най-българското ястие, лесна за приготвяне с домати, чушки, лук, краставици и българско сирене. Често е приготвяна с магданоз, олио и оцет. Шопската салата е станала популярна по времето на комунизма, когато е била промотирана от "Балкантурист" - държавната туристическа агенция.

5. Кирилицата. Българите пишат и четат използвайки кирилица, а България е и страната, от която кирилицата се е наложила. Заслуга за това имат Св. св. Кирил и Методий, родени през 9 век. Двамата братя са били християнски мисионери, които са използвали тяхната азбука, за да подобрят грамотността сред славянските народи. Празникът на двамата братя е най-честваният православен български празник.

6. Българските евреи. България е била съюзник на нацистите през Втората световна война, но въпреки това еврейското население в страната от около 40 000 души е било пощадено от Холокоста. Българската православна църква, политиците и гражданското общество са застанали зад евреите и са ги спасили от депортация. За съжаление не може да се каже същото за 11 000 хиляди евреи от Македония - област, управлявана от България през войната.

7. Златото. Най-старото златно съкровище в света бе намерено в гробница западно от Варна, недалеч от Черно море. Открито през 1972 година случайно от обикновен работник, златното съкровище датира от 4560-4450 година пр. Хр. На мястото са открити над 3000 златни артефакта, което доказва и че местните хора са търгували с далечни и близки народи.

8. Ракия. Алкохолното питие е считано за национална напитка. Прави се от ферментирали плодове и съдържа около 40%и дори 80% алкохол, когато е в варено в домашни условия. Ракията може да се прави от круши, грозде, праскови, кайсии и дори от микс от плодове. Често се сервира първа на масата заедно с шопската салата. Хората вдигат наздравици удряйки чашите си и казват "Наздраве". Направете така, че когато го правите, да гледате хората в очите!

9. Гайдите. Българите са много горди със своята гайда - торба, която се прави от кожа на коза или овца. Българската гайда се нарича каба гайда, която е по-голяма от тази на други страни в Източна Европа. През май 2012 година 333 български гайди поставиха световен рекорд на Гинес.

10. Мартеници. Ако сте в България на 1 март, ще видите честванията за Баба Марта (Grandmother March). С празника се посреща пролетта и българите си разменят малки пискюли и гривни от червена и бяла прежда. Мартениците се носят около китката или върху дрехите, докато забележите първия за годината щъркел или цъфнало плодно дръвче.


http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4171449
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Предишна

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта