БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот КОШМАР » 06 Фев 2010, 15:22

Стихотворения, песни възпяващи Родината и изобщо тема за хора питаещи добри чувства към Република България. Може да пишете и собствени размисли, но за България.

http://www.youtube.com/watch?v=2uZ-b44Vjvc&NR=1 - Един много хубав клип в унесон с песента на
Епизод - Аспарух

Ето я земята сякаш Бог,
всесилният владетел на небето,
я даде на народа ми в оброг,
след дългите страдания и ето,
аз вземам шепа пръст на свойта длан.

Аз влизам в бой с Великата империя,
за правото да бъда твой земя.
Като игубен бащин край намерена,
по волята на Тангра и рода.
Как дирихте през пясъчни пустини,
през речни прагове и гладна степ.
Как с палещата жажда за родина,
прегазих Дунав и целунах теб!

Петима бяхме синове орли,
от царственото семе на Кубрат.
Преди смъртта си татко ни закле,
да се държим задружни брат до брата,
за да не скърши буря нашите криле.

Аз прогласявам новата държава,
със знамето забодено в пръстта.
На падналите в тая битка - слава,
на живите - венецът на честта!
Преведох през пустинята народа,
през съсък на влечуги и стрели.
Кубрате, татко мой стани от гроба,
да видиш как духът ми дава плод.

Заклевам се в тривъзления ремък,
във всяко късче българска трева,
земята си от Бога и от кремък,
ще браня с острието на гнева!
Заклевам се да бъда твой земя!
КОШМАР
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 920
Регистриран на: 18 Ное 2009, 20:31

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот Валентина » 06 Фев 2010, 15:40

Аватар
Валентина
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1542
Регистриран на: 05 Сеп 2009, 01:20

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот slaron » 06 Фев 2010, 20:54

Хубава тема! :!:

За мен една от най-прекрасните песни, възпяващи Родината ни, е българският химн! Винаги се просълзявам, когато го чуя!




П. П. С риск да бъда упрекната, предложих точно това изпълнение на групата "Manowar" от турнето им в България /2008 г./ на българският химн, защото бях много силно впечатлена от жеста им на уважение към публиката и нашата Родина!
Няма бивши ченгета...
http://vbox7.com/play:2f27141b
Аватар
slaron
MASTER
 
Мнения: 2655
Регистриран на: 21 Авг 2009, 15:41
Местоположение: София

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот Валентина » 06 Фев 2010, 21:01

Аватар
Валентина
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1542
Регистриран на: 05 Сеп 2009, 01:20

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот Sir Humphrey » 07 Фев 2010, 01:56

И бившия химн. Малко е кръвожаден...



Също така





Но най-вече

Аватар
Sir Humphrey
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1234
Регистриран на: 26 Авг 2009, 22:13

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот КОШМАР » 07 Фев 2010, 17:38

В навечерието на Националният празник - 3 март Община Варна награди и отличилите се в литературния конкурс "Моята България. Сред тях е Марин Николов Енчев. Вдъхновени от идеята да пишат за родината, младите българчета създадоха неповторими стихотворения и есета, споделяйки своята искрена почит и привързаност към отечеството. Екипът на Учебният център благодари за ентусиазма на участниците в конкурса и поздравява родолюбивото младо поколение с Националния празник на България, 3-ти март.

Есето на Марин Енчев

МОЯТА БЪЛГАРИЯ

Има неща които са свещени, и за тях не може да се говори с безразличие или с омраза. Дори това заглавие - "Моята България" подсказва, че трябва да изкажа своята голяма, неповторима, неизмерима обич към нея. Вездесъща истина е, че майката и родината са еднозначни, че родината трябва да се почита като родната майка.

Сега следва да кажа, че никога няма да я напусна, да се отреkа от нея, да й изменя. Но не са ли тези клетви стари, изтъркани клишета, с които прикриваме истинските си чувства и отношения между родината и нейните чеда. Недоумяващо прозвучават на фона на всякакви клетви ежедневните тревожни статистики, че се "топим" със 100 000 на година, че демографският срив е достигнал гибелни граници, че младото и трудоспособно население си е намерило друга земя, друга "майка" и не иска да се върне при корените си. Тук остават ония, които нямат възможност да я напуснат и обясняват безсилието си с любов към нея.

В света на глобализацията и космополитизма не е ли старомодно да се говори за патриотизъм, "аз съм българче" не звучи ли инфантилно в света без граници. Тъжна истина е, че много от емигрантите се срамуват да се нарекат българи. Бедна, гладна, разпродадена, приклекнала с подвита опашка пред вратите на Европа - това е сега моята, нашата България. Никой не вярва, че припомняйки великата ни история и култура, ще спечели повече уважение към нея и себе си. Друго е лицето й сега - контрабанда, наркоканали, фалшификация на парични знаци.

Можем ли да отречем едно изконно чувство, да променим човешката същност и да кажем, че всичко това - безотечественост, безродие е възможно,ч е човекът може без своите корени и начало.

Всичко каквото има българинът, все още е тук: както казва писателят Йордан Радичков, всеки има едно малко отечество, роден дом, дворът, едно дърво, едно цвете. То остава завинаги недокоснато от разочарованията и предателствата. Всеки си тръгва, оставяйки част от себе си там. Затова където и да отиде, какъвто и да се назове, той няма да е цялостен и истински. Когато затвори очи, ще види това място, когато чуе „Мила родино, ти си земен рай", ще стане на крака неволно.

В Париж, близо до Айфеловата кула, много често могат да се видят по един-двама души, мълчаливо загледани в групите туристи, вслушвайки се в речта им. И когато чуят българско слово очите им се изпълват с тъга, а устните им затрепват. Спомням си един епизод, разказан от писателят Константин Петканов, в който той говори за дълбоката връзка на човека с мястото, където е неговото начало: Един тракиец се завръща от дълго заточение. Вън пред дворната врата е нареден да го посрещне целият му род. Той минава мълчаливо през редиците, без да погледне някого, с поглед, устремен към стария орех, отива при него, усмихва му се, потупва го по дънера, прегръща го и казва: „Върнах се, хей... върнах се!"

Унизени или преуспели, разочаровани или по детски наивно влюбени в своята родина, ние сме съдбовно свързани с нея. Името „българин" е написано не само в личната ни карта, но и в душите ни. България е оцелявала в най-страшните години на робство, на войни и бедност. Тя ще възвърне своето достойнство чрез нас. В този глобален космополитен свят ще ни остане едно нещо, което е наше: „моята България".

Марин Николов Енчев


http://www.youtube.com/watch?v=iajcJzv_y_E

За тези, които не са догледали клипа за Аспарух, цитирам края: „АЗ, ХАН АСПАРУХ, ОБЯВЯВAМ ТАЗИ ЗЕМЯ ЗА ДЪРЖАВА НА БЪЛГАРИТЕ! И НЕКА ТЕЗИ, КОИТО ИДВАТ СЛЕД НАС И НОСЯТ НАШЕТО ИМЕ, Я ОБИЧАТ И ПАЗЯТ! КАЗАХ!!!"
КОШМАР
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 920
Регистриран на: 18 Ное 2009, 20:31

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот Валентина » 07 Фев 2010, 20:04

За jim beam

Аватар
Валентина
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1542
Регистриран на: 05 Сеп 2009, 01:20

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот КОШМАР » 08 Фев 2010, 00:23

http://www.youtube.com/watch?v=wEp8gCYW6CY - Слова български

http://www.vbox7.com/play:a51e2cf1 - Епизод "Паисий"
"От днес нататък, българския род,
история има и става народ!"
КОШМАР
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 920
Регистриран на: 18 Ное 2009, 20:31

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот jim beam » 08 Фев 2010, 18:20

Валентина написа:За jim beam




Благодаря много!Мисля,че тази песен заслужава да е тук.
Ако ще губиш,бъди сигурен,че ще загубиш борейки се,а не предавайки се!
jim beam
Полицай
Полицай
 
Мнения: 182
Регистриран на: 23 Окт 2009, 12:52

Re: БЪЛГАРИЯ ЗАВИНАГИ !!!

Мнениеот КОШМАР » 11 Фев 2010, 22:20

КОШМАР
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 920
Регистриран на: 18 Ное 2009, 20:31

Следваща

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта