Поганни дни

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Поганни дни

Мнениеот Lord » 26 Яну 2010, 23:33

Добро Утро написа:Като хаотичен любител четящ отделни части на историята ни, и.......привърженик на теорията причина-следствие...Си зададох въпроса дали иманярите се оказват по-добре подготвени в историята, която несъмнео отнема години на опитните професори историци и археолози..........

Не. Само логистиката им е по-добра! ;)

Апропо, Авито, сина ми е поганец, ама добре, че не знае...как съм планирал, как съм прогнозирал, но се пръкна навръх Коледа пишлемето...
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Поганни дни

Мнениеот Добро Утро » 26 Яну 2010, 23:35

Само да допълня....огромното ми възмущение относно безцените национални съкровища които биват контрабндно изнесени от страната. Този позорен бизнес несъмнено ограбва всички нас. :evil: :evil:
Аватар
Добро Утро
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 417
Регистриран на: 02 Окт 2009, 21:37

Re: Поганни дни

Мнениеот Добро Утро » 26 Яну 2010, 23:37

Lord написа:
Добро Утро написа:Като хаотичен любител четящ отделни части на историята ни, и.......привърженик на теорията причина-следствие...Си зададох въпроса дали иманярите се оказват по-добре подготвени в историята, която несъмнео отнема години на опитните професори историци и археолози..........

Не. Само логистиката им е по-добра! ;)

Апропо, Авито, сина ми е поганец, ама добре, че не знае...как съм планирал, как съм прогнозирал, но се пръкна навръх Коледа пишлемето...



Не само логистика, ами отлично наслагване на автентичния фолклор върху исторически дани и факти...Късмета при тях е в метри като мерни единици... :?
Аватар
Добро Утро
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 417
Регистриран на: 02 Окт 2009, 21:37

Re: Поганни дни

Мнениеот Добро Утро » 28 Яну 2010, 23:30

Lord написа:
Добро Утро написа:Като хаотичен любител четящ отделни части на историята ни, и.......привърженик на теорията причина-следствие...Си зададох въпроса дали иманярите се оказват по-добре подготвени в историята, която несъмнео отнема години на опитните професори историци и археолози..........

Не. Само логистиката им е по-добра! ;)

Апропо, Авито, сина ми е поганец, ама добре, че не знае...как съм планирал, как съм прогнозирал, но се пръкна навръх Коледа пишлемето...



....да де с готини приятелки и все още млад баща... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) Сина де :lol: :lol: :lol:
Аватар
Добро Утро
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 417
Регистриран на: 02 Окт 2009, 21:37

Re: Поганни дни

Мнениеот avitohol » 28 Яну 2010, 23:59

http://www.teenproblem.net/s/16838.html

Като попаднах на по -горния линк обаче никак не ми беше до смях, научавайки с ужас на какво "просвещават " децата ни. Кошмарно е, моля Ви пазете ги.... :cry:
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: Поганни дни

Мнениеот avitohol » 07 Яну 2011, 05:17

Мръсници, караконджови дни, погани дни, пепелни дни, некръстени дни ­ според народния празничен календар дните от Коледа до Йордановден, когато според народното вярване, се явяват караконджо и др. нечисти сили, които се мъчат да напакостят на хората. За предпазване от тях се спазват редица забрани. Всеобща е забраната да се излиза навън нощно време, защото именно тогава бродят злите сили. Седянки и сватби не се правят, не се изработват мъжки дрехи, за да не бъдат изядени мъжете от вълците. Възрастните не се къпят, защото водата не е кръстена-осветена. Когато трябва да окъпят малко дете, пускат във водата горящ въглен. Ако пък се случи да се роди дете, жените в 24-часов срок му изтъкават, ушиват и обличат ризка, за да не се превърне в караконджо. С вярата, че заченатото през тези дни дете ще стане лош човек, ще вижда вампири или ще го залюби змей (змеица) е свързана забраната за полово общуване. Огънят намира особено място в обредните действия през този период. Вярвайки в неговата предпазваща сила, мъжете в някои югоизт. райони донасят много дърва и срещу Васильовден запалват сред селото голям огън, който поддържат 3 дни и 3 нощи. Вярва се, че всеки трябва да притури дърво в огъня, а последната сутрин да го разрови, за да пусне искри, при което нарича за плодовитост на хора и добитък. От пепелта, останала от кадените вечери в огнището и наречена поган пепел, посипват по двора около къщата, за да се предпазят от злите сили и същества. Като предпазно средство се използува чесънът, който се носи зашит в дрехите. Предпазващо и отгонващо действие се приписва и на новогодишните карнавални обичаи и игри.

е.......минаха вече. Честит Ивановден.
avitohol
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 409
Регистриран на: 25 Дек 2009, 00:25

Re: Поганни дни

Мнениеот mao11 » 13 Фев 2011, 06:26

Е вече минаха тъмните дни и иванов ден
Иде трифон зарезан
:lol:
mao11
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 252
Регистриран на: 23 Яну 2011, 20:00

Предишна

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта