1984 = 2010 - това е проблемът

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот OR-7 » 26 Дек 2009, 15:05

Изображение
Аз съм онзи сърдит млад човек, онзи, който избра да остане в страната си, защото намери смисъл в нея. Слушах достатъчно за „онези" времена преди 1989 г., сблъсках се с голямата промяна върху раменете на баща ми, който крачеше по студения площад. После разбрах достатъчно за тоталитаризма от разказите на родителите ми и техните родители. Малко по-късно почнах да правя разлика между демокрация и тоталитаризъм, между свободата на словото и Големият брат - Всевиждащото око.

Или си мислех, че правя разликата.

И тъкмо отпразнувахме 20 години от Голямата промяна, и съм на път да реша, че разлика няма. Една крачка, една-единствена крачка само трябва да направи МВР, и моята неприкосновена, лична свобода ще бъде отнета.

Онази свобода, заради която баща ми крачеше в студената зима. Заради която вървяха и много други. Електронната ми кореспонденция, глупостите ми във Facebook, SMS-ите и разговорите ми - сутрин, обед, вечер, нощем, призори, пролет, лято, есен и зима, ще бъдат контролирани от Големият брат, Всевиждащото око или все ми е едно от кого.

Има-няма три седмици, и народните представители ще трябва окончателно да си кажат тежката дума и да осъдят съдбата на моята свобода.

Предварвайки трите седмици, искам като (все още) свободен човек в свободна страна да кажа това, което мисля. Властта унижи баба ми, като не й даде 25 лв. за Коледа, защото пенсията й е 210 лв. Баба ми погледна на това с голяма усмивка и още по-голямо презрение. Ще мине без пуйка, портокали, банани, уиски, фъстъци, луканка, филета, торта и тем подобни глезотии, просто защото те не могат да заменят достойнството й. Тя е над тези неща. Ще си обуе дебелите топлинки и ще си чете книга. Пет пари няма да даде за Станишев, Доган и Царя или който там е виновен. И тях ще подмине с голяма усмивка и още по-голямо презрение. А поредните политически решения ще приеме кротко: „Всичко в историята се повтаря, запомни това от баба си".

Но не е там работата.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна държава да заявя, че вали сняг, защото е зима и защото това е нормално. Не е нормално обикновеният човек, който трябва да отиде на работа, за да храни семейството си, да се тътри с часове по заледени пътища, километрични опашки и между снегорини, които "чистят" с вдигнати гребла. Не е нормално и да приема всичко това с иронична усмивка и тиха псувня. Защото, както беше казал един психолог, апатията е най-яркият знак за социалната депресия, обхванала обществото.

Но не е там работата.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя, че изобщо не ме интересува някакъв си тип Гейзо ли, Мейзо ли - все тая - бил в Германия или не бил в Германия, пък не бил минал границата със Сърбия, пък поседял малко в ничия земя. Хич даже не ме интересува Маймуната, Бизона, Дебелия, Слабия, Червото, Гущера, Червея, Охлюва и не знам кой си какво и що. Все ми е тая кои са. Те са проблем на МВР, но МВР да не го решава, отнемайки свободата ми.

Но не е там проблемът.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя: Когато (ако) Народното събрание одобри окончателно промените в Закона за електронните съобщения, никога повече в чат-а или в телефонните си разговори няма да кажа, че властта е силна на думи и слаба на действия, няма да критикувам и да казвам мнението си на висок глас.
Изображение
Или НЕ - ще го правя и ще го правя още по-ожесточено, за да има смисъл оная зима преди 20 години. Ако трябва, пак ще застана върху раменете на баща ми, за да извикам отвисоко, че СИ ИСКАМ СВОБОДАТА.

Защото, ако ми Я отнемат, тогава малкия камък от Берлинската стена, отчупен от родителите ми, ще престане да бъде реликва и ще се превърне в сувенир.

Предварвайки трите седмици, искам ВСЕ ОЩЕ като свободен човек в свободна страна да заявя, че съм много ядосана. Доскоро се гордеех, че съм живяла твърде малко в „ония" времена, за да ги помня отчетливо и да усещам пораженията им.

Сега не се гордея с действителността.

Сега съм един млад сърдит човек, който не желае службите да знаят на кого какво съм писала, какви контакти имам и кога с кого общувам. И оправданието, че така МВР ще работи ефективно, не върви. Не желая никой да наблюдава живота ми.

Така разбирам свободата.

Да, точно така.
Изображение
На 4 юли 1776 г. в Декларацията за независимостта американските губернатори заявяват: „Всички хора са създадени равни, а техният създател ги е дарил с някои неотнемаеми права, измежду които правото на живот, на свобода и на стремеж към щастие".

През 1879 г. е гласувана Търновската конституция, чийто чл. 77 гласи: „Частни писма и частни телеграфически депеши съставят тайна и се броят неприкосновени. Отговорността на длъжностните лица за нарушение тайната на писма и депеши ще се определи по особен закон".

В Конституцията на Република България от 1991 г. пише: „Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име". (Чл. 32.)

И още: „Свободата и тайната на кореспонденцията и на другите съобщения са неприкосновени". (чл.34.)

Затова предколедно се ужасявам, че в 2010 г. всичко това може да бъде загърбено, зачеркнато, пренебрегнато и неглижирано, за да се върнем към оная фикционална (и не съвсем) Джордж-Оруелова "1984" година.

Защото там пише: „Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила".

Е в това всъщност е проблемът.

Darik News / 23 декември 2009 22:58 / Деа Манолова
Mess with the best, die like the rest
Изображение
Форумът на Българските военни
Аватар
OR-7
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 45
Регистриран на: 22 Авг 2009, 20:06
Местоположение: Бургас, морето, моряците и останалите трудови хора :)

Re: 1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот Lord » 26 Дек 2009, 16:02

Моите уважения към Деа Манолова, но милата млада дама е в дълбоко заблуждение според мен!
Подобни произволни компилации между хитове от 1984 и 2010 са напълно приемвливи, но в изкуството или музиката и дотам. Да правиш аналогия между произведението на Оруел и настоящото законодателство на НС на Р България е най-малкото смешно, но не и забавно. По същата логика може да се направи псевдосравнение между "Матрицата" и живота в САЩ след 11.09.2001-ва, та там в момента се контролира всичко, ама абсолютно всичко, от това ходиш ли на почивка и къде, до това кой ти прави педикюра!
И очевАдно е, че милата дама цитирайки щастките губернатори и търновската конституциия хич не е в час, въпросните права и днес, а надявам се и винаги са конституционно гарантирани у нас, дори повече отколкото в т.н. Западен свят! Милата Деа Манолова чете законопроектите, както дявола Евангелието. Очевидно е, че според нея до всеки потребител на мобилен телефон или интернет ще стои агент и ще диша във връта на потребителя. Което само по себе си ме забавлява, като хипотеза, но и ме натъжава, защото очевидно е, че повечето хора у нас не познават закона, правата си, ако не всички, то поне конституционните такива.
Въпросната дама декларира, че ако поправките в ЗЕС бъдат приети-тя никога по телефон или в интернет няма да е искрена и откровена, което буди сериозно недоумение в мен. Започвам да се питам, тази персона явно има какво да крие, но от Ал Кайда ли е, от Сивите вълци ли е, или просто е щатен сътрудник на чуждо разузнаване?!
Ми, срам не срам, аз признавам, че не съм най-благоверния съпруг, в този ход на мисли - писал съм си в нета и на SMS-и с определени персони от другия пол. :oops: Факт. Нищо човешко не ми е чуждо. :oops:
Ама не ми пука, нека ме слушат, записват, заснемват или каквото там счетат за нужно, аз закони не съм нарушавал! Та тук в съзнанието ми възниква въпроса, защо аджеба, г-ца или г-жа Деа Манолова се притеснява толкова много от следене на кореспонденцията/комуникацията си?!
По отношение на следните и думи:
Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя, че изобщо не ме интересува някакъв си тип Гейзо ли, Мейзо ли - все тая - бил в Германия или не бил в Германия, пък не бил минал границата със Сърбия, пък поседял малко в ничия земя. Хич даже не ме интересува Маймуната, Бизона, Дебелия, Слабия, Червото, Гущера, Червея, Охлюва и не знам кой си какво и що. Все ми е тая кои са. Те са проблем на МВР, но МВР да не го решава, отнемайки свободата ми.

аз коментар нямам! Само имам едно пожелание: Бай бабо, бай и ти, мила Манолова да не те среща мечката, че едва тогава ще проумееш, че проблема не е на МВР, а е твой персонален и че няма да имаш чак толкова против някой някъде да знае в колко часа с кого си говорила и кой е номера на мобилната базова станция. И то ще знае само това, но не и съдържанието на самия разговор.


Пожелавам на младата дама Деа Манолова, както и на всички останали никога да не разбират за какво говоря!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: 1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот SYNOPTIK » 26 Дек 2009, 16:36

OR-7,дали си гледал филмите на Майкъл Мур,Фаренхайт 9/11 (Fahrenheit 9/11), "Сико" (Sicko) и "Капитализъм: любовна история" (Capitalism: A Love Story) ?
Сигурно ще ти харесат и трите части на друг документален филм- Zeitgeist - "Духът На Времето".
Него го има във VBOX 7 !
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=224610
Доста представи за живота ще се объркат,след като ги изгледаш !
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: 1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот OR-7 » 26 Дек 2009, 16:43

SYNOPTIK написа:OR-7... Доста представи за живота ще се объркат,след като ги изгледаш !...

Гледал съм Фаренхайт 9/11 и Зейтгейст съм ги гледал, и ДА определено пообъркаха представите ми за живота. НО във всяко едно нещо казано и показано в тези филми сигурно има малко истина!
Ако не и ПОВЕЧЕ истина.
Mess with the best, die like the rest
Изображение
Форумът на Българските военни
Аватар
OR-7
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 45
Регистриран на: 22 Авг 2009, 20:06
Местоположение: Бургас, морето, моряците и останалите трудови хора :)

Re: 1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот SYNOPTIK » 26 Дек 2009, 16:48

В никакъв случай не съм казал лъжа...
По-скоро ПОВЕЧЕ истина...
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: 1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот КОШМАР » 26 Дек 2009, 18:04

"Пази боже,сляпо да прогледа" - Алеко Константинов. Дали Деа е пораснала? И кой цитира всъщност? Оруел и по-точно "Големия брат", който никой не вижда, не го знае, и е една митична фигура. Тази статийка е пълен въз. Жалко за хората, които ще и се вържат. Проблемът не е в това, че я е написала, проблемът е, че е писана под въздействието на вътрешна афиширана омраза и пълно неразбиране. Преди време копирах едно мненийце, което много ми хареса. Ще го пусна и тук, мисля, точно в унесон с това което сте прочели. "Простотията и регресът, които лъхат от подобни средновековни проповеди са плод на едно и също назадничаво мислене. Хорица като теб - дали ще са с различен социален статус, вероизповедание, политически възгледи и так далее, ще останат равни в най-същественото си сходство - елементарното си, праволинейно мислене! Така че не бързай да "громиш" врага, защото май ще се окаже доста по-близък до теб отколкото предполагаш... Аз лично не деля хората на добри и лоши, правоверующи и неверници, а на заслужаващи уважение и заслужаващи съжаление. Мога да отправя съболезнованията си към хората, които са те възпитавали..." - За мен статийката е пълен морален катаклизъм. Може да има и против това което съм писала, но Деа е напълно объркана.

Цитат: "Затова предколедно се ужасявам, че в 2010 г. всичко това може да бъде загърбено, зачеркнато, пренебрегнато и неглижирано, за да се върнем към оная фикционална (и не съвсем) Джордж-Оруелова "1984" година.Защото там пише: „Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила".Е в това всъщност е проблемът.
"

Неразбиране и предрешение, липса на истина и пълна демагогия. НЕпросветените винаги ще си останат такива. Деа, дали изобщо знае какво е това война, и как по време на война е възможно да има мир? Що за свобода е робството? Статията е писана под въздействие на лични чувства, които не са особено духовити, но си е нейно впечатление. Като и мине, ще гледа по-иначе на нещата. Така мисля поне.
КОШМАР
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 920
Регистриран на: 18 Ное 2009, 20:31

Re: 1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот SFS » 26 Дек 2009, 19:23

Най ми криво, когато недомисляйки или пък много дълбоко хитро премисляйки се прави опит да се поставя равенство между две несъпоставими неща и на базата на това да се вадят заключения за правилността на някакви действия.
Нито българското общество е америкнското, нито неговите институции са американските. Всякакви такива опити за сравнения и прилагане на модели грубо шаблонни са или глупост или долнопробна хитрост.
И всичко това условно, защото уважаемия Лорд за това знаел от филми, чел от книги и му било разказвано от други другари.
Деа може и да не знае но Дея има способноста да усеща, че нещата не са нормални. Дея може и да не знае но аз знам, бил съм един от кучетата на обществото и знам какви са били другите кучета а и какви са сега и най вече къде им е мястото в къщата на стопанина.
Ревизор - Одитор

"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".
Аватар
SFS
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1307
Регистриран на: 30 Авг 2009, 17:26
Местоположение: Земята,С.Америка,Канада, Квебек,Монтреал, Ласал H8R 2Z4

Re: 1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот SFS » 26 Дек 2009, 19:26

За пореден път се убеждавам, че по основни неща си оставате просто глупаци, гледащи на живота единствено от собствената си кула и виждайки най много до края на носа си.
Ревизор - Одитор

"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".
Аватар
SFS
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1307
Регистриран на: 30 Авг 2009, 17:26
Местоположение: Земята,С.Америка,Канада, Квебек,Монтреал, Ласал H8R 2Z4

Re: 1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот Lord » 26 Дек 2009, 19:44

SFS написа:............И всичко това условно, защото уважаемия Лорд за това знаел от филми, чел от книги и му било разказвано от други другари.
Деа може и да не знае но Дея има способноста да усеща.......

Уважаемият SFS има ли бегла представа от внесените промени в НС, касаещи ЗЕС, или уважаемият предпочита демагогията, без значение на тематиката, като е достатъчно да я оцветим в ултрамарин?!

А, сензитивността на Деа, която възхищава уважаемия SFS я прави достойна за обект на психологията, та дори и на парапсихологията, просто подобна чувствителност е добре да бъде изучена, а тази на SFS-не само изучена, а и изолирана, защото застрашава обществото, най-малко!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: 1984 = 2010 - това е проблемът

Мнениеот SFS » 26 Дек 2009, 19:56

Застрашава не обществото а хваналото бяс негово куче. От там и опита му да знае всико какво му гласят и най вече как го отровиха през интернет и го докараха до състояние да вади и най последните си джокери за да спасява вълчата си кожа.
Ревизор - Одитор

"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".
Аватар
SFS
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1307
Регистриран на: 30 Авг 2009, 17:26
Местоположение: Земята,С.Америка,Канада, Квебек,Монтреал, Ласал H8R 2Z4

Следваща

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта