ПЕНСИОНИРАНЕ-у нас и по света

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

ПЕНСИОНИРАНЕ-у нас и по света

Мнениеот КОШМАР » 06 Дек 2009, 20:53

BNews-Пенсиониране на 65 за всички!

Мъжете и жените се пенсионират на 65 години в един куп държави - Австралия, Канада, Белгия, Финландия, Германия, Ирландия, Япония, Люксембург, Холандия, Нова Зеландия, Португалия, Испания, Швеция, Турция, Великобритания, САЩ. Справката е на Световната банка.

Възрастта за пенсиониране на мъжете и жените в България трябва да бъде изравнена и да стане поне 65 г. Това казаха за bnews социални експерти. Някои от тях са членове на специално създадения към министъра на труда Консултативен съвет по пенсионната реформа.

На практика, предложението на тези експерти е по-драстично дори от разбунилата духовете идея на финансовия министър Симеон Дянков от есента за изравняване на възрастта на жените с тази на мъжете – 63 г. В момента дамите у нас излизат в заслужен отдих на 60 г.

Препоръките на Европейския съюз, а и на Световната банка са все в тази насока – за повишаване и изравняване. Основната причина, която е и международна, са демографските проблеми и застаряването на населението. Брюксел се обявява „за” изравняването на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените и с мотива за равнопоставеност на половете. Към тези причини има и наши, чисто български - непрекъснатият дефицит в парите за пенсии, поради намаляване на съотношението работещи-пенсионери, намаляване на осигуровките и ниската им събираемост, сива икономика и...закъде без кризата.

Световната банка каза

Съвсем наскоро пратеници на Световната банка направиха опознавателни срещи с ръководствата на КНСБ и „Подкрепа” и темата за пенсионната система бе сред обсъжданите. Малко преди това – през октомври, Консултативният съвет по пенсионната реформа към министър Тотю Младенов е бил запознат с две презентации на Аста Звиниене – специалист по социална защита от департамента по човешко развитие в Банката, научи bnews. Едната е за международно сравнение на параметрите на пенсионните системи, а другата – специално за България, подплатена с препоръки.

Според представените пред съвета презентации мъжете, и жените излизат в пенсия на еднаква възраст - 65 г., в следните държави – Австралия, Канада, Белгия, Финландия, Германия, Ирландия, Япония, Люксембург, Холандия, Нова Зеландия, Португалия, Испания, Швеция, Турция, Великобритания, САЩ.

Във Франция и двата пола излизат в заслужен отдих значително по-рано – на 60 г. Само в Австрия, Гърция, Италия и Швейцария пък мъжете и жените се пенсионират на различна възраст, като в първите три от тях жените на 60, а мъжете на 65 г., а в Швейцария – съответно на 63 и 65 г. В Дания, Ирландия и Норвегия и двата пола излизат в пенсия на 67-годишна възраст.

Само кураж не стига

Още при старта на реформата през 2000 г. разчетите показваха, че финансова стабилност на пенсионната система ще има само при изравняването на пенсионната възраст за двата пола - при това над 63 г., каза неотдавна в свои публични изяви бившият социален министър и един от „бащите” на пенсионната реформа Иван Нейков. Той самият обаче не крие, че подобна крачка през 2000 г. щеше да бъде прекалено трудна за преглъщане от обществото, свикнало жените да се пенсионират на 55 г., а мъжете – на 60 г. Затова се пристъпи към по-мекия вариант, а именно – жените постепенно в пенсия на 60 г., а мъжете – на 63 г.

Времето обаче лети и ако и това правителство не събере кураж да започне с вдигането, наближава времето – може би някъде към края на мандата, когато вече халът на общественото осигуряване ще е такъв, че ще трябва да се мисли за вдигането на възрастта и за двата пола не на 65, а дори на 67 или 68 г., категорични са експертите. Става въпрос за това да се каже истината на хората, а тя е – да не чакат на високи пенсии при сегашната възраст за пенсиониране.

Каква я мислеха, каква стана

Равносметката сега – почти 10 години след старта на пенсионната реформа и упражненията, които се правеха с популистка цел и реверанси към бизнеса с непрекъснатото смъкване на осигуровките, включително и за 2010 г., доведе до това, че може да се обобщи с думите – каква я мислехме, каква стана.

Сред най-силните козове на радетелите за вдигане на възрастта е, наред с недостига на приходи в бюджета на държавното обществено осигуряване, е това, че животът се оказва по-силен от Кодекса за социално осигуряване – масово, особено сега в кризата, хората се опитват да отсрочат пенсионирането си – поне с година-две и треперят шефовете им да не се присетят за рождения им ден. Ако пък се пенсионират, търсят начин да продължат да работят – или на същото или на друго място, без значение с договор ли или без, защото със средна пенсия около 300 лв. дори сметките за ток и парно не могат да си покрият.

Намерението за вдигане на пенсионната възраст обаче срещна силен отпор от синдикатите, а също и от социалния министър Тотю Младенов. КНСБ дори направи проучване сред членовете си, според което 96% от анкетираните бяха против, а близо три четвърти заявиха готовност за стачки и протести, ако правителството реши да наложи вдигането на възрастта за пенсиониране на жените едностранно, без предварителна широка обществена дискусия.

През септември тази година Младенов заяви, че трябва да мислим за изравняването на пенсионната възраст на мъжете и жените у нас. След гневни реакции на синдикатите обаче само няколко дни по-късно той „коригира” разсъжденията си по темата и заяви, че пенсионната възраст няма да се променя поне до 2011 г., а засега приоритет на правителството е борбата с кризата. Младенов поясни, че увеличаването на пенсионната възраст догодина дори би било опасно, тъй като може да увеличи безработицата.

Народното недоволство плаши, ама и парите не стигат

Министърът обаче не скри истината и обясни, че демографската криза, която се очертава, състоянието на пенсионния фонд и недоверието на хората към пенсионната реформа, обаче неизбежно ще доведат до увеличаване на пенсионната възраст. По думите му обаче това ще стане плавно, за да се избегнат сътресения.

В момента 50% от приходите на пенсионната система идват не от вноски, а от държавата. Това е огромен проблем. В същото време пенсионерите се оплакват, че парите, които получават са мизерни – от 136,08 лв., колкото е минималната, до "тавана" от 700 лева. С максимална пенсия обаче са едва няколко десетки хиляди от всички над 2,4 млн. възрастни у нас. Ясно е, че отговорни решения, засягащи пенсионната система не бива да се вземат необмислено от днес за утре, тъй като в тази сфера трябва да се мисли поне 20-50 г. напред.

Та затова политиците да бъдат така добри и да помислят как да поднесат по-деликатно проблема на обществото и да пристъпят към плавно, например на всеки 6 месеца, повишение на възрастта – на първо време на жените. Дамите и без друго са по-прецакани с пенсиите, стажа, заплатите, безработицата, а и по-трудно съчетават професионалния и семейния си живот. В крайна сметка всяко правило си има изключение и като толкова искат да се пенсионират на 60, да го направят, но докато станат на 63 г., примерно, да получават по-малко от полагащата им се пенсия. Подобен опит има в други европейски страни и можем да се поучим.

През януари ще бъде иницииран дебат за бъдещето на пенсионната система, обяви наскоро Тотю Младенов. Тогава най-вероятно на масата на обсъжданията ще се извади и големият таралеж в гащите на всяка власт – възрастта за излизане в заслужен отдих. Предстои да видим докъде ще стигне политическа воля на кабинета „Борисов” в тази връзка. Защото това с възрастта е като зъбобола - и да спре да боли, ще трябва да се вади зъбът...
----------------------------------------------------------------

Ако някой случайно иска да прочете отзиви след настоящия блог, да види: http://slivenplus.blog.bg/novini/2009/1 ... hki.449269
КОШМАР
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 920
Регистриран на: 18 Ное 2009, 20:31

Re: ПЕНСИОНИРАНЕ-у нас и по света

Мнениеот SYNOPTIK » 06 Дек 2009, 21:43

Дълга тема !
У нас тя е изкривена от години.
Ако всеки има индивидуална партида при вноски за пенсия е едно,но ако не се лъжа,през 1959 година,тези партиди "изчезват",и всичко се поема от Държавният бюджет.
Със застаряващото население,демографският срив,увеличаващата се средна възраст на продължителност на живот,не само у нас,това се превръща в проблем.
Все пак си мисля,че жените трябва да ползват някакви преференции,защото Те създават живот !
Темата е необятна !
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Стаж-години за пенсия

Мнениеот Hammer » 23 Дек 2009, 01:35

Въпроса ми е следния към знаещите : Преди да навърша 18 год.тоест пълнолетие съм работил към 1,5-2 години .Тези години да ги считам ли за пенсия ??? В смисъл влизат ли в осигурителния стаж нищо ,че съм нямъл пълнолетие .В трудовата книжка всичко ми е вписано .
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: ПЕНСИОНИРАНЕ-у нас и по света

Мнениеот Lord » 30 Юли 2010, 22:08

Пенсионна реформа, добре-да, започнала е в целия цивилизован сват! Щом е в нужда на обществените интереси и сме в безиходица, добре ще стикаме зъби и ще воюваме на фронта. Фронт, където сме обречени на повече загуби и по-малко победи, защото няма как 54-57годишни/момента на вездесъщото придобиване напправо за пенсия/ да побеждаваме 17-27годишни в евентулните им престъпни замисли и набези, напротив, ще страдат всички, обществото, заради нашето безсилие и самите ние дважди, поради същите причини.

Глупости! Замислих се дали да говоря по темата, но съм изключително мотивиран от изложеното от г-н Тотьо/Тотю Младенов при Бойко Василев в "Панорама"тази вечер, по недоразумение министър в кабинета.

Не сглупявам да наддавам вой за всичко. Напълно съм съгласен, че е криза/у нас на вс. отгоре и демографска/, източени фондове и програми, лошо. Нека се орежат дните за годишен платен отпуск, ако трябва и със задна дата, нека се прецизират служителите в МВР и МО, чиито труд да се отчита приравнен на първа категория, нека се отсее зърното от плявата. Но за Бога, нека се смени въпросния Младенов с човек, компетентен да направи нужните промени и реформи, защото според мен този "не чува пИтелЯ"!

Горното е лично мнение и си нося отговорността за него!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: ПЕНСИОНИРАНЕ-у нас и по света

Мнениеот PAOLON » 30 Юли 2010, 22:12

Тази вечер чух по ТВ-то Аню Ангелов,че военните са съгласни на плавно увеличение на стажа за пенсия. Остават и 20-те заплати.А при нас какво става?
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Re: ПЕНСИОНИРАНЕ-у нас и по света

Мнениеот Lord » 30 Юли 2010, 22:31

Според мен 20-те заплати си оставанат при пенсиониране в МВР.
Личното ми мнение е, че никога няма да се премахнат, защото това не е социална придобивка, нито привилегия, а е обезщетение за "откраднатите часове от семейството, ненормираното работно време, липсата на нормални социални контакти, стреса, умората на която нямаме право, рождените дни на близките, на които липсваме само ние, децата ни, които ни виждат по изключение ит.н и т.н./

Пак според мен, това обезщетение е жалко, като сума, на фона на доходите на тези, които сме вкарали в затвора, както и на тези, които са ги защитавали, защото ние служим само и единствено в интерес на хората и държавата, като тяхно лице! Та, затова считам, че смешното обезщетение от 20 заплати е последния мотив за съвестна работа на който и да е от колегите ми!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Стаж-години за пенсия

Мнениеот Лъчезар Серафимов » 30 Юли 2010, 22:58

Hammer написа:Въпроса ми е следния към знаещите : Преди да навърша 18 год.тоест пълнолетие съм работил към 1,5-2 години .Тези години да ги считам ли за пенсия ??? В смисъл влизат ли в осигурителния стаж нищо ,че съм нямъл пълнолетие .В трудовата книжка всичко ми е вписано .

Новата идя е след найста година всички държавни служители в МВР, да могат да придобият право на пенсия, след навършването на 55г.
Относно въпроса ти, едва ли някой те е осигурявал.
То за да си работил като непълнолетен, без изрично разрешение от родителите ти и без одобрението на органите отговарящи за това....
Няма шанс.
Въпреки това, до колкото се сещам имаше някакъв образец, но се допитай до адвокат, лично аз смятам, че няма начин да "вържеш", да включиш тези години.
Аватар
Лъчезар Серафимов
MASTER
 
Мнения: 1164
Регистриран на: 17 Апр 2010, 01:59


Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта