За казармата (или, кой, къде е служил)?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот ross_migration » 04 Дек 2011, 22:47

Аз не можах да стигна до казармата :) :(. Тъкмо завършвах висшето и те взеха, че я отмениха :)
ross_migration
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 78
Регистриран на: 25 Сеп 2010, 13:49

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот Lord » 21 Май 2014, 20:49

Предвид, че отдавна измина давностния срок на едни документи, които като блед юноша бях подписал, нека се обознача и аз по темата:

1984 - 1986г. "Марино поле", по документи в Карлово, а в действителност в предбалкана между Калофер и Карлово. Неофициално ракетни войски, а официално навремето - артилерия. ;)

Ето "краставиците", които имахме в поделението -

Изображение


Изображение

Съветското наименование беше ракетен комплекс "8 К 14", а западното ракетен комплекс "Скъд". :)

И понеже това нещо може да падне най-близо на 300 км разстояние, а у нас няма възможност за опит в такива рамки на всеки 4 години се пътуваше само нощем с влак до пустинята Астрахан, където се намира държавния ядрен полигон на СССР (ГЯП) и се прави реален пуск/старт на балистични ракети, в съревнование с останалите страни от Варшавския договор. По време на аварията в Чернобил се намирах там и взехме първа награда. Руснаците ни накараха да направим втори пуск, за да заснемат на видео как го правим най-бързо, а същевременно и най-точно.

Самото изстрелване е едно от най-красивите неща, които съм виждал някога, ето бегъл поглед как изглежда-




За мое съжаление не се добива реалното усещане за звука и как се тресе земята под теб.


Истината е, че Турция и Гърция трепереха от това оръжие, докато министър Свинаров от правителството на Симеон не ги наряза, барабар с бойните глави, включително и тези с касетъчни заряди.

Та, така в казармата за пръв път видях и работих 2 години на компютър, бях на т.н. длъжност "изчислител" и въвеждах координатите, вятъра и прочее детайли в управлението на самата ракета, чрез компютър. 8-)


Евентуални колеги от това или другите две такива поделения? :)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот dakota_ » 21 Май 2014, 21:35

Брех,ти ме уби с тия години :) Очаквах да си служил около 92-94 година,а то какво излезе ;)
Ако не греша това е поделението на прочутите "Момини гърди" ;) Споменавал съм,че много обичам село Дъбене /Карловско/ заради прекрасната анасонлийка и заради една хубава Надежда... сега друг се надява на нея,а за мен като ходя има само анасонлийка и незабравими спомени :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот dsuzunov » 21 Май 2014, 22:37

Ако под едното от другите две поделения имаш в предвид Бояново, ходил съм там точно след като го засекретиха. Не съм бил ракетчик, бях любопитен кашик (разведка). Бяхме с началника на разузнаването на полка (82МСП Ямбол), но още на портала, мен ме свалиха от БРДМ-а, вкараха го вътре, а на мен ми заповядаха да не мърдам от КПП-то. Когато, след два часа си тръгвахме и докараха машината, не можах да я позная. Бяха я обработвали външно с някаква много рядка пяна, така и не разбрах защо.
Между другото, на 30.05.2014г. се навършват 30 години от уволнението ми от казармата.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот sleyd » 22 Май 2014, 16:01

Поделение 32990-Пловдив (бившата Парашутна бригада) като парашутист-радиотелеграфист. От септември 2001г. до юни 2002г.
sleyd
Нов
Нов
 
Мнения: 20
Регистриран на: 21 Яну 2012, 16:19
Местоположение: Благоевград

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот dakota_ » 22 Май 2014, 18:59

sleyd написа:Поделение 32990-Пловдив (бившата Парашутна бригада) като парашутист-радиотелеграфист. От септември 2001г. до юни 2002г.


На един колега от ОДМВР Пловдив,брат му беше командир на това поделение...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот Lord » 22 Май 2014, 20:19

dakota_ написа:Брех,ти ме уби с тия години :) Очаквах да си служил около 92-94 година,а то какво излезе ;)
Ако не греша това е поделението на прочутите "Момини гърди" ;)


:lol: Звучи, като комплимент, за което благодаря, въпреки че знам, че ти би направил комплимент само на дама. :)

Иначе не виждам нищо притеснително, предвид че аз, ти и колегата Узунов сме точно във възрастта, когато хем знаем, хем и можем, а и е доста далеко времето, когато само ще знаем, тъй че живот и здраве - да действаме. Защото Надежда умира последна ;)

Мамка му и анасонлийка, залюбих я и аз тогава, а и сега гостувам в Карловско, Калоферско и Сопотско, но с едно не мога да свикна - да наливам вода в чашата с въпросния еликсир, което пък буди учудване в съответните домакини. :mrgreen:

Иначе си прав за "Момини гърди", колко пъти съм ги превземал... :D

Преди 4-5 години след отбих да видя поделението, беше потресаваща гледка..., за мен това беше арена, след Армагедон, нямам думи...
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот Lord » 22 Май 2014, 20:29

dsuzunov написа:Ако под едното от другите две поделения имаш в предвид Бояново.....


Не, другите две бяха в Телиш и Ямбол, водиха ги ракетни бригади. Но и при нас и при другите две бригади имаше съседно поделение от ПВО ракети с земя - въздух и земя -земя с къс обсег на действие, чиято цел беше да пазят нашите поделения от въздушно или наземно нападение, но те не го знаеха, защото нямаха право да влизат при нас, е, имаше си съответните легенди, разказвани от набор на набор при тях. Ние се водихме ракетна бригада, а техните логистични поделения се водиха ракетни дивизиони.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот Lord » 22 Май 2014, 20:32

sleyd написа:Поделение 32990-Пловдив (бившата Парашутна бригада) като парашутист-радиотелеграфист. От септември 2001г. до юни 2002г.


Здравей След!

Сериозна служба, браво наистина!

Радвам се, че след повече от 2 години четене във форума ни - най-после се реши да пишеш. Добре дошъл! :)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: За казармата (или, кой, къде е служил)?

Мнениеот dsuzunov » 22 Май 2014, 22:55

Lord написа:
dsuzunov написа:Ако под едното от другите две поделения имаш в предвид Бояново.....


Не, другите две бяха в Телиш и Ямбол, водиха ги ракетни бригади. Но и при нас и при другите две бригади имаше съседно поделение от ПВО ракети с земя - въздух и земя -земя с къс обсег на действие, чиято цел беше да пазят нашите поделения от въздушно или наземно нападение, но те не го знаеха, защото нямаха право да влизат при нас, е, имаше си съответните легенди, разказвани от набор на набор при тях. Ние се водихме ракетна бригада, а техните логистични поделения се водиха ракетни дивизиони.

Кабиле.
На един колега от ОДМВР Пловдив,брат му беше командир на това поделение...

Торлакови.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Извън темите

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта