Сватбата на века/снобарска история

Преса и коментари

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Сватбата на века/снобарска история

Мнениеот Lord » 30 Апр 2011, 13:25

Кейт, Сакскобургготски и наивният народец

Петъчната сватба в Лондон подсеща Ивайло Дичев за завръщането на Сакскобургготски в България и за любовта на медиите към особи, които се кичат с корони, пера и чудновати думи.


Мегаспетакълът на кралската сватба в Лондон трябва да ни подсети за 2004 - годината, когато българският „цар” създаде партия и спечели изборите само за три месеца.

Вярно, събитието беше по-скромно, нямаше кукли, които при натискане по корема казват „will you marry me”, нямаше стотици камери, които улавят всяко овлажняване на очите сред публиката, нямаше два милиарда зрители. И все пак смисълът на ставащото, макар в по-скромни рамки, беше същият: тайфун от емоции издигна човек, които нямаше никакво отношение към живота в България.

Поднасяха му здравец и козички, просълзяваха се, целуваха ръка, без да са чули каквато и да било мисъл или политическа идея, просто така, като вълнение пред сакралното тяло, благоволило да снизходи до нас. И ако така нареченият цар все пак успя да разбута политическата система в България и да вкара в играта нови персонажи, то английската корона по конституция няма право да се меси в управлението на страната.

Как да си обясним подобни ирационални изблици?

Вероятно ги поражда комбинираното действие на два фактора. От една страна пазарно настроените медии експлоатират все по-безскрупулно оглупяването на масите, от друга всяко подобно събитие актуализира митологията от приказките, с която живем в детството - онзи чуден свят, в който порастването се представя като сядане на престола, а сексуалната зрелост като спечелване на любовта на принца, съответно принцесата.

Кралските особи в този смисъл функционират като друг важен персонаж от нашата епоха - звездите, онези бляскави хора, чийто личен живот поражда завист, мечтания, компетентни мнения и дълги спорове на маса. Има разбира се една важна разлика: интересът към звездите е много по-воайористки, доколкото търсим да изровим от живота им нещо тъмно, нередно, срамно.

Обратно, царските особи се въздържат да се разкриват, разиграват пред медиите една величествена почтеност, която носи носталгията на отминали безвъзвратно епохи. Но и това почва да се променя, ако си спомним историята на принцесата-Пепеляшка Даяна, необичана от свекърва си, мамена от мъжа си, умряла, преследвана от папараци с любовника си египтянин.

В подобни събития има един определен мултипликационен ефект: събитието става все по-важно с количеството на важни хора които са там, колкото повече телевизии предават на живо, толкова по-голям е натискът и останалите да пратят екипи и да купят правата. Както и звездите, монархическите персонажи са известни главно с това, че са известни.

Както във всеки ритуал, така и при този резултатът е укрепването на властта: консолидирането на елитите, където наред с министър-председателя е известният футболист, наред със скандинавските особи - рок-певецът. Впрочем, колко по-стабилна символно би била България, ако г-н Сакскобурггота се беше ограничил с тържествени ритуали и не се беше забъркал с управление, реституция на имоти и приватизации!

Медиите реанимираха монархията

Медиите дадоха на монархията неочакван реванш над републиканския дух в света. Първото мега-събитие е коронясването на сегашната Елизабет през 1953, гледано тогава на живо от 300 милиона зрители. Макар и изключена от това вълнуващо събитие навремето както заради Студената война, така заради липсата на телевизионна мрежа, България днес зае достойното си място между „културните народи”, които обсъждат в реално време облеклата на поканените, анорексията на Кейт и това, какво значи сънят й гола пред олтара.

Този жанр вече упражнихме със сватбата на така наречената княгиня Калина, чиято сватбена рокля с фолклорни стилизации дълго висеше изложена в Националния исторически музей, между шишанетата и байряците. Може да изглежда странно, но няма нищо по-медиатично от традицията.

Помислете например за религиозните ритуали и персонажи, които се глобализират съвсем като Макдоналдс или футбола - непрекъснато виждаме някакви самобичуващи се хора, обясняват ни как да постим, дават думата на папата, като една от най-големите суперзвезди (което впрочем странно контрастира с напредналата му възраст).

Религиозните символи, дрехи, чудновати думи и неразбираеми поведения са прекрасна храна за журналиста, който по професионалната си характеристика трябва да буди удивления. Представяте ли си, една екстрасенска излекувала сто човека и нито един учен не може да го обясни!...

Всъщност никакъв парадокс тук няма: вождовете се кичат с корони или пера, религиозните дейци внушават страх или трепет именно за да привличат вниманието, защото единственият ресурс на властта е монополът над нашето внимание. Проблемът е в нас, в това, че сме си представяли техническия прогрес като форма на просвещение и рационализация. А, както казва един френски социолог, може би никога не сме били модерни?

http://society.actualno.com/news_344542.html
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Сватбата на века

Мнениеот Lord » 30 Апр 2011, 13:29

Вчера отворих подобна тема в СДВР и малко бях критикуван от някои "лейди" /една мечтаеща за живот в САЩ, друга открай време с променливо настроение - нещо като ветропоказател, в смисъл, че зависи откъде духа днес/, та мислех да премълча, но виждам, че имам единомишленици в нета и си позволявам да пусна такава тук. ;) Любопитен съм за коментари, пък и нося на всичко, давайте! :mrgreen:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Сватбата на века

Мнениеот PAOLON » 30 Апр 2011, 13:51

Честно казано дори не я гледах.Какво ме интересуват англйиските крале.Нашият Симеончо достатъчно ни надена.Това е същото като ходенето на църква.Ако не те подсетят не ходиш.Хора които не са влизали в църква ,сега ходят щот е модерно.
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Re: Сватбата на века

Мнениеот kkarakashev » 30 Апр 2011, 15:07

Нинджа и на мен ми се иска да е като принцеса Даяна. Много хора е уважаваха заради това което беше самата тя - една от тях. В последните години обикаляше къде ли не и се опитваше ако не със средства то поне да вдъхне кураж на хората. Яд ме е , че тя не присъства на сватбата.
п.с. Сватба като сватба. Само че малко в вариант 19 век ;) Все пак е било красиво. Може да ме опонират много, но за мен лично по-грандиозно беше погребението на Lady Di :( :( ,колкото и не на място да звучи това. Англичаните и тогава и сега показаха почита си към кралското семейство.
Изображение
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Сватбата на века/снобарска история

Мнениеот kkarakashev » 30 Апр 2011, 15:18


Това за мен е принцесата на Уелс и цяла Англия.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Сватбата на века/снобарска история

Мнениеот osata » 01 Май 2011, 23:12

"Л.йна" да продаваш, като има пазар си милионер.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Сватбата на века/снобарска история

Мнениеот Lord » 02 Май 2011, 09:34

osata написа:"Л.йна" да продаваш, като има пазар си милионер.


Вари го, печи го, Осата си е Оса! :D :mrgreen:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Сватбата на века

Мнениеот Adriana » 02 Май 2011, 12:49

ninja написа:Как няма да те критикуват !? Та нали всяка жена се поставя на мястото на принцесата.... :mrgreen: Инак по темата - похвално е, че се обръща толкоз внимание на тази сватба и ще си позволя едно пророчество - пътя на младата дама ще е като този на Даяна. Дано не свърши като нея.


Не съм съгласна! Никак даже не се поставям на мястото на принцесата. Изтрябвало ми е! Те нямат никакъв личен живот. Едва ли може да излезе някъде без охрана, да не говорим, че всички ги гледат под лупа. И всичките пари на света не могат да купят свободата. Така че - не, благодаря! Моята сватба си ми харесва повече.....не че съм гледала тази!!! ;)
Adriana
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 309
Регистриран на: 24 Сеп 2009, 08:46
Местоположение: На точното място в точното време

Re: Сватбата на века/снобарска история

Мнениеот Lord » 02 Май 2011, 15:14

Поздравления за мнението, Ади! :)

Ето твърдя, че българките са нива над разни измислени принцеси. ;) 8-)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Сватбата на века/снобарска история

Мнениеот doznatel1 » 02 Май 2011, 20:34

Аз не съм от тези които си мечтаят да са принцеси и т.н. но сватбата беше уникална! Направена с вкус и стил!
Аватар
doznatel1
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1314
Регистриран на: 27 Авг 2009, 22:19
Местоположение: гр. София

Следваща

Назад към В днешната преса

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта