Премиерът защити идеята...

Преса и коментари

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

В днешната преса

Мнениеот малкия » 13 Мар 2010, 17:52

Държавата реже привилегии на чиновници, армия и полиция
Над 150 000 души вече сами ще си плащат здравните и социалните осигуровки

"Винаги съм бил за предложението държавните служители да се осигуряват равнопоставено с останалите. Не може да държим здравеопазването недофинансирано", коментира за "Сега" премиерът.

Промяната означава заплатите на тази група да намалеят с около 13%, защото това ще бъде размерът на всички социални и здравни вноски, които дължат
.



http://www.segabg.com/online/new/articl%20...%20id=0000101

Като става дума за осигуровки и равнопоставеност, неизбежно опираме до въпроса за правата и задълженията на гражданите. Та нека погледнем нещата и от тази страна.
Вярно, ние сме освободени от задължението да плащаме осигуровки - вместо нас го прави държавата.
Хайде сега да видим от какви права сме лишени срещу освобождаването от това задължение.
- Нямаме право да напускаме страната без да уведомим работодателя. Нямаме право да напускаме дори гарнизона (каквото и да значи това) без да уведомим работодателя.
- Нямаме право на колективен трудов договор.
- Нямаме право на ефективна стачка.
- Нямаме право да работим и на друго място.
- Нямаме право да членуваме в политически партии.
- Да припомням ли от колко права се лишихме, подписвайки декларациите за достъп до класифицирана информация?
Мисля, че мога да спра с изброяването.

Да, за разлика от останалите граждани имаме някои допълнителни права.
- Правото да носим оръжие. "Макаров" със стоп патрони срещу "Калашников" с бойни.
- Правото да ползваме безплатно градския транспорт при изпълнение на задълженията си. В края на миналата година се опитаха да ни го отнемат. Запазихме си го. Честито на колегите от Кюстендил (примерно) - сега могат да продължат да се возят безплатно по всички линии на автобусния транспорт, трамваите и метрото под Хисарлъка.
- Правото на неприкосновеност при изпълнение на служебните задължения. А в кой нормативен акт е дефинирано понятието "неприкосновеност"?

Колеги, някой да има нещо против да се изравнят задълженията ни с тези на останалите граждани? При условие, че се изравнят и правата, де...

Очаквахме от Бойко Борисов и Цветан Цветанов доходите в системата на МВР да се увеличат - както и двамата нееднократно заявяваха, че трябва да стане. До момента доходите в системата намаляват. Много бих искал да разбера (а и не само аз, предполагам) дали, ако наистина ще си плащаме сами осигурителните вноски, заплатите ни ще бъдат индексирани по някакъв начин. Или просто да се подготвим за 10-12% намаление на заплатите?

Между другото, колеги, имате ли някакви неотложни ангажименти на 20.03.?
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: В днешната преса

Мнениеот osata » 13 Мар 2010, 18:51

Нека ми позволят законово да работя втора работа или да имам участие във фирми - тогава донякъде бих се съгласил с доводите им!!!
А Малкия доста добре е описал ограничените ни права спрямо другите - нека и тях ИЗРАВНИМ !!! Ама....
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: В днешната преса

Мнениеот Куче » 13 Мар 2010, 19:47

osata написа:Нека ми позволят законово да работя втора работа или да имам участие във фирми - тогава донякъде бих се съгласил с доводите им!!!
А Малкия доста добре е описал ограничените ни права спрямо другите - нека и тях ИЗРАВНИМ !!! Ама....


Едва ли ще стане това нещо приятел! Бедния човек се командва и маниполира най-лесно , а що се отнася за ограничените права....има още!
Аватар
Куче
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1175
Регистриран на: 18 Сеп 2009, 10:49

Re: В днешната преса

Мнениеот малкия » 14 Мар 2010, 10:57

Има - писах, че спирам с изброяването, а не, че съм изброил всички.
Вярно е, че някои от тези ограничения са неизбежни. Но далеч не всички. Дори не и по-голямата част.
Въпросът е обширен и не тази тема е мястото за разискването му, но при всички случаи ще трябва да бъде поставен на дневен ред. Защото част от тези ограничения са си чиста дискриминация...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Държавата реже привилегии на чиновници, армия и полиция

Мнениеот SYNOPTIK » 14 Мар 2010, 11:06

Премиерът Бойко Борисов приема идеята от 1 април всички държавни служители сами да поемат осигуровките си за здраве и пенсия. "Винаги съм бил за предложението държавните служители да се осигуряват равнопоставено с останалите. Не може да държим здравеопазването недофинансирано", коментира в днешния брой на в."Сега" министър-председателят.

На 11 март стана ясно, че правителството може би ще промени решението си за увеличаване на здравната вноска с 2 процентни пункта и ще търси друг вариант, за да компенсира дефицита в бюджета на здравната каса. Финансовият министър Симеон Дянков даде първи сигнал за това, като посочи алтернатива - държавните служители да започнат сами да плащат своя дял в осигуровките, така както е при заетите в частния сектор. Той заяви пред "Дневник", че обсъждат чиновниците сами да си плащат всички осигуровки - и здравните, и пенсионните, така както работещите в частната сфера, за да има равнопоставеност. Според изчисленията, които екипът му прави, ако промяната започне от май - за осемте месеца ефектът ще е 140 млн. лева, а на годишна база - около 210 млн. лева.

Dnevnik.bg
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: Премиерът защити идеята...

Мнениеот jamie » 14 Мар 2010, 13:16

Много бих искал да разбера (а и не само аз, предполагам) дали, ако наистина ще си плащаме сами осигурителните вноски, заплатите ни ще бъдат индексирани по някакъв начин. Или просто да се подготвим за 10-12% намаление на заплатите?


Най-добре - подгответе се за 10-12% намаление на заплатите.8-)

Между другото, колеги, имате ли някакви неотложни ангажименти на 20.03.?


Имат. :| А и един свински грип е плъзнал. :cry:
jamie
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Мар 2010, 13:08

Re: Премиерът защити идеята...

Мнениеот SYNOPTIK » 15 Мар 2010, 13:24

Здравната вноска остава 8%

Здравната вноска няма да се променя тази година и ще остане на 8 процента.
Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на пресконференция в Министерския съвет.
Припомняме, това идва само една седмица, след като вече бе решено здравната вноска да се увеличи с 2% и да стане 10%, което тогава предизвика бурната реакция на бизнеса.
Причината както обясни Дянков е това, че е осигурен друг източник на средства за финансиране на здравеопазването - осигуровките на държавните служители.
На практика държавата с тази стъпка ще престане да плаща здравните и социалните осигуровки на държавните служители, с което ще бъде реализирана икономия от 150 милиона лева.
Изравняваме режима на осигуряване на държавните служители с този на всички останали, заето по трудови правоотношения, обясниха от финансовото министерство. Мярката според финансовия министър до две седмици ще е минала през МС и ще бъде в парламента.
Дянков подчерта, че страни, които не увеличават данъчното бреме и нямат големи дефицити, имат по-добри шансове за по-бързо излизане от кризата.
Той каза още, че финансовото министерство е отчело, че първоначалната идея за вдигане на здравната вноска не е подходяща за ситуацията и заяви категорично, че вноската тази година ще остане непроменена.

Във връзка с евентуално недоволство от страна на държавните служители, които ще трябва да започнат сами да си плащат осигуровките, Дянков заяви категорично: Трябва да има равноправие пред закона.
Това не е само финансова мярка за намиране на приходи, а равенство пред закона.


По думите на финансовия министър за служителите на МВР ще се търсят начини за допълнително стимулиране.
Вчера обаче синдикатът на МВР остро реагира слещу това полицаите да плащат сами осигуровките си, поети им досега от държавата.
По този повод на 20 март в София ще е поредният полицейски протест.
В България около 150 000 са държавните служители - освен чиновници и полицаите, това са и военните.

На пресконференцията на Министерство на финансите Симеон Дянков съобщи още, че правителството ще представи мерки за подкрепа на бизнеса и че се разработва Закон за подкрепа на бизнеса и икономическа растеж. Една от предвидените мерки е предлагане на миноритарни дялове на предприятия чрез БФБ.
Предвижда се да бъде създадена Държавна консолидационна компанията, в борда на директорите на която да има представителите на МИЕТ и Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и др.
Към МИЕТ има 55 миноритарни дяла, които могат да бъдат предложени на борсова приватизация.

News.bg

малкия написа:Като става дума за осигуровки и равнопоставеност, неизбежно опираме до въпроса за правата и задълженията на гражданите. Та нека погледнем нещата и от тази страна.
Вярно, ние сме освободени от задължението да плащаме осигуровки - вместо нас го прави държавата.
Хайде сега да видим от какви права сме лишени срещу освобождаването от това задължение.
- Нямаме право да напускаме страната без да уведомим работодателя. Нямаме право да напускаме дори гарнизона (каквото и да значи това) без да уведомим работодателя.
- Нямаме право на колективен трудов договор.
- Нямаме право на ефективна стачка.
- Нямаме право да работим и на друго място.
- Нямаме право да членуваме в политически партии.
- Да припомням ли от колко права се лишихме, подписвайки декларациите за достъп до класифицирана информация?
Мисля, че мога да спра с изброяването.


Господин Дянков,не ви ли идва на ума,да въведете и Ергенски данък ?
Нали трябва да се пълни бюджета !
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: Премиерът защити идеята...

Мнениеот малкия » 15 Мар 2010, 14:16

Сигурно ще го въведе. Но за да има равнопоставеност, ще обложи и семейните с данък - за това, че са семейни... :D
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Премиерът защити идеята...

Мнениеот Lord » 15 Мар 2010, 19:23

SYNOPTIK написа:
Господин Дянков,не ви ли идва на ума,да въведете и Ергенски данък ?
Нали трябва да се пълни бюджета !


От миналата седмица баща ми, като работещ пенсионер e много голям фен на вицепремиера Дянков. А от днес и аз съм му фен, какво говоря, всъщност направо съм му ултрас! :twisted: Някой досеща ли се въпросния безценен кадър да има една изява, която да не е отчетена от обществото, като гаф? :idea: :evil:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Премиерът защити идеята...

Мнениеот SYNOPTIK » 15 Мар 2010, 19:33

Аз пък си припомням един лозунг от миналата година :
----------------------------------------------------------
АЗ ГАРАНТИРАМ !
----------------------------------------------------------
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Следваща

Назад към В днешната преса

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron