В днешната преса

Преса и коментари

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: В днешната преса

Мнениеот osata » 14 Сеп 2009, 12:32

http://www.dnes.bg/stranata/2009/09/14/ ... shef.77708
Пенсионираха скандален полицейски шеф


Скандалният бивш директор на полицията в Стара Загора – комисар Тончо Михайлов, е освободен по негово желание и пенсиониран, обяви министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.
По думите му Михайлов ще получи обезщетението, което му се полага.
Министърът посочи, че не приема за състоятелно обяснението на Михайлов, че кабинет в дирекцията е оборудван със СРС, съгласно заповед на Христо Величков от 1989 година.
По думите му оборудването е станало през последните три-четири години.
Още по тематаПълен контрол: В МВР - Стара Загора са се подслушвалиСформира се комисия от експерти, която да извърши комплексна проверка на ОДП в града.
Кадрови промени ще има след уточняване на резултатите от проверката, уточни Цветанов.
Ако бъдат установени нарушения, ще бъде информирана прокуратурата.
Dnes.bg припомня, че помещението, което е било предоставено в областната дирекция на МВР в Стара Загора на инспектората за проверка на работата на областния директор, е било незаконно оборудвано със специални разузнавателни средства за подслушване.
Същевременно Алекси Алексиев е назначен за временно управляващ Областната дирекция на полицията в Стара Загора.
Досега Алексиев бе ръководител на сектора за борба с организираната престъпност в Града на липите.
Новият полицейски шеф обяви, че ще работи за връщане на авторитета на обществото към ОДП в Стара Загора.“Полицаите трябва да си върнат самочувствието, за да си вършат отговорно работата”, отбеляза Алексиев


Да му е честита пенсията, 20-те заплати и платените отпуски - искам и аз така! 50 бона добре ще ми дойдат :D
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: В днешната преса

Мнениеот малкия » 14 Сеп 2009, 14:47

Винаги съм се чудел дали ръководството (от директор нагоре) няма имунитет срещу дисциплинарно уволнение. Все повече ми се струва, че е така... Някой да е чувал за дисциплинарно уволнен директор?
Каквито и да са ги мърляли, дори след като нещата се разсмърдят нетърпимо, я по собствено желание, я - оставка, я - пенсия.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 14 Сеп 2009, 17:35

Ефективна присъда за шофьор, опитал да подкупи полицаи
Добричкият окръжен съд осъди на шест месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим добричлията Сергей М., обвинен в предлагане на подкуп на полицаи.

Съдът призна за виновен 37-годишния мъж за това, че през 2007 г. е предложил на двама полицаи 20 евро, за да не му съставят акт за нарушения на Закона за движение по пътищата.

Седмица след инцидента обвиняемият заминал за чужбина и бил обявен за общодържавно издирване. Според обвинението подсъдимият пребивавал за дълги периоди в Полша и работил там без разрешение, което е попречило за своевременното приключване на делото срещу него.

Съдебният състав постанови за обвиняемия и три месеца лишаване от свобода по условна присъда от 2005 г. за управление на автомобил след употреба на алкохол и в срока, в който е бил лишен от право да шофира. Той трябва да заплати на държавата и глоба от 1000 лева.

Подсъдимият има и забрана да напуска пределите на страната до влизане в сила на присъдата, която може да бъде обжалвана пред Апелативен съд - Варна в 15-дневен срок.




http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=228168
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 14 Сеп 2009, 17:47

Полицай съди МВР за 62 дежурства
За неплатени 62 дежурства инспекторът от Пето РПУ Георги Кондаков съди Областната дирекция на полицията. Извънредния си 24-часов труд той полагал в петък, събота и неделя между 2006 и 2008 г. Изчислил, че му се полагат 7060 лева, и подал през март иск в Районния съд.
"По Закона за МВР работната седмица е 40 ч, а извънредният труд се компенсира с 1 ден, което е 8 ч. Останалите 16 ч висят", смята Кондаков. След завеждането на гражданското дело дирекцията внезапно почнала да плаща нарядиете по 120 лв.


http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=228147
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот BARETATA » 14 Сеп 2009, 19:55

просто цирк,какво да кажа,браво на колегата.То какво друго да кажеш
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 15 Сеп 2009, 19:00

14-годишна с БМВ се заби в патрулка
снимка:Вяра Йовева Плевенчанка на 14 години блъснала с автомобил БМВ колата на полицейски автопатрул в Плевен. Няма пострадали хора, нанесени са материални щети на двете коли.
Новината беше съобщена от Областната дирекция на полицията в Плевен
Инцидентът станал снощи около 22:50 ч. на ул. "Цар Самуил". Автоконтрольори подали сигнал за спиране на БМВ, което се движело само на габаритни светлини. Колата направила рязка маневра към един от полицаите, който с бърза реакция успял да се отдръпне и не пострадал.
БМВ-то ударило паркирания полицейски автомобил и продължило напред. Полицията започнала преследване, като нарушителят спрял по-късно в близка улица. Зад волана се оказало 14-годишно момиче без книжка, което обяснило, че е взело ключовете на колата без знанието на майка си "да се вози".
Съставен е акт на майката - 42-годишна жена от Плевен. На нея ще бъдат наложени санкции за преотстъпване на МПС на непълнолетно лице, за неизпълнение на полицейско разпореждане и за причиняване на пътнотранспортно произшествие с материални щети, уточниха от полицията.


http://frognews.bg/news_15234/14-godish ... _patrulka/ Стана им навик да се удрят в патрулки май…
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот BARETATA » 15 Сеп 2009, 21:02

какво стана ,....................................................,това някаква нова мода ли е ?
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 15 Сеп 2009, 22:28

Не може полицай да дъвче баничка на ларгото
автор: Анна Заркова, С новия главен секретар на МВР генерален комисар Калин ГЕОРГИЕВ разговаря Анна Заркова:
- Г-н Георгиев, първото ви изявление в пресата като главен секретар на МВР видимо ядоса премиера и той забрани на всичките си подчинени да употребяват думичката “ще”. Да направим сега едно граматическо упражнение. Без да споменавате частицата за бъдеще време, кажете: как ще изпълните първото поръчение на г-н Бойко Борисов към вас - да се справите с катаджиите, които срамят държавата?

- Аз като филолог (К. Георгиев е завършил руска филология и академията на ФБР - б. а.) лесно мога да се справя с тази задача. Но още по-лесно ми става, защото такива са фактите: ние вече задържахме в Бяла Слатина 8 служители на КАТ, които медиите с основание нарекоха катаджийска банда за рекет. Но тази наша операция не остава в минало време. В сегашно време ние следим къде другаде “цъкат” такива групи, които разбиват като бомба със закъснител доверието в полицията. Продължава работата на “Вътрешна сигурност” с оперативните служби по прочистването на МВР от корупция.

- На мен обаче хич не ми се вижда лесна работа да спрете корупцията сред униформените, които сами си купуват зимните обувки, а заплатите им едва покриват тока и парното.

- Корупция има не само в МВР, тя е навсякъде, включително и там, където са високи заплатите. Не е лесно, разбира се, тя да се унищожи. Нашата цел е да ограничим така корупционните явления, че те да не са правило, а рядко изключение. Тази цел е постижима. Познавам добре колегите по цялата йерархия в МВР и знам, че заплатата не е определяща в избора им на професия. Да гониш лошите, да въдворяваш ред - то е начин на мислене, при който полицаят си дава сметка, че няма да стане богат, нито известен. Друг е въпросът, че държавата е длъжна да му осигури такова заплащане, че той да не се притеснява за насъщния.

- Вие още ли ходите на работа с онова очукано пловдивско опелче, с което полицаите ви спират, без да ви познаят?

- Пътувам през седмицата със служебно ауди на министерството. Опелчето карам в събота и неделя. Но пътните полицаи вече го познават - не мога да ги изненадам.

- Ще ви напомня, че Бойко Борисов - най-харесваният от народа главен секретар - напук на популизма се движеше с охрана и забележителен джип.

- Борисов като главен секретар на МВР засегна интереси нависоко в престъпната йерархия. Сигнали, че е застрашен, са наложили да бъде охраняван. Аз също имам право на охрана, но нямам нужда засега. А опелчето го карам, защото с него съм свикнал, не е от популизъм.

- Какъв главен секретар бихте искали да бъдете вие - като Борисов, който явно изпъкваше по активност пред вътрешния министър, или като всички останали, чиято шефска роля в МВР не се забелязваше?

- Бих искал да бъда като Калин Георгиев.

- Генералската униформа с лампазите ви отива... Но аз нещо не разбирам - нали полицията е вече девоенизирана?

- Девоенизацията не изключва в МВР необходимостта от йерархия, ред и дисциплина. В повечето европейски страни полицаите имат военни звания: Унгария, Германия, Гърция, Англия. Ние май подковахме жабата, като ги махнахме - вижте ни какви сме реформатори! Но не е там бедата. Тя е, че след двете последни противоположни реформи в МВР е доста объркана системата на ранговете. По тази система аз в момента съм - забележете! - не просто главен секретар на МВР, а “държавен служител с висше образование категория А, висш ръководен персонал със специфично наименование главен комисар на длъжност генерален комисар”.

- Последният да затвори вратата. Питах скоро един редови полицай за званието му, той каза “не го знам”.

- Не бива така. Важно е за колегите да знаят кой какъв е в МВР. Затова са важни и униформите с пагоните. Аз лично не харесвам моята - прекалено пищна е, но я нося в тържествени случаи от уважение към системата.

- Знам случайно, че вие разсърдихте с първите си изяви в пресата и редовите ченгета. Нарекохте ги мърлячи - размъкнати типове, някои със синджири като бандити на шията, други 150-килограмови с “небогоугодни телеса”. То не че не е така...

- Аз цитирах една заповед на патриарх Максим, която задължаваше “подблагоговените, благоговените и преблагоговените служители на автокефалната православна църква да приведат телесата си в богоугодна форма”. Търсех начин да кажа, че полицаят трябва да уважава униформата си, да не се кичи с обици и синджири. (

Само на определена група цивилни служители им се налага да се обличат в размъкнати якета и да слагат пръстени и гривни, за да влязат в определена среда, където получават информация. Не може униформеният, който е лицето на МВР, да дъвче мазна баничка на ларгото, да си сложи кафето на покрива на колата до синята лампа, да пуши цигара със запретнати ръкави и след малко да ти каже: “Кво да прайм сега?” Това казвам аз. Само мърлячите наистина могат да се разсърдят на тия ми думи.

- Заръка №2 на премиера към вас: да изчистите кварталите от наркодилъри, които всички виждат освен полицаите. Как?

- Тук пак ще ви отговоря, без ми да се налага да употребявам бъдеще време. Десетки са вече акциите в страната, в които се изземат наркотици, задържат се дилъри.Вие чухте току-що един мой телефонен разговор с областен директор, аз му казах: искам видими резултати от работата ти - да няма край училищата и детските градини продавачи на наркотици и джигити с коли.

- Той ви възрази май - че така лесно не става...

- А аз му разказах как маршал Жуков преди битката край Москва рекъл на един от своите генерали: “Дисциплинарните наказания са за младшия команден състав, за нас с теб наказанията са други, приятелю!” Смърт чрез разстрел не се практикува вече, но нещо като позорен стълб ни очаква сега нас, ако пропилеем кредита на обществено доверие...

- Успехи вече имате като че ли. Напоследък битовите убийства масово се разкриват. Има ли връзка това със смяната на министрите? Вие бяхте начело на криминалната полиция при министър Миков - ще рече човек, че той не ви е давал да се изявите?

- Ако така каже някой, няма да е прав. И преди година се разкриваха по горещи следи повечето битови убийства. Миков не е слагал спирачки пред криминалистите. Да, може би министър Цветанов по-добре умее да мотивира полицейските служители да дадат всичко от себе си. Но и друго има: г-н Цветанов като политик е по-открит, той повече говори с журналистите и вие научавате повече за свършеното от професионалистите. Така те получават признание и расте желанието им за работа.

- Със задоволство забелязваме, че напоследък има повече полиция по шосетата. Откъде се взеха изведнъж толкова униформени момчета?

- Няма нови назначения. Всичко е въпрос на организация и контрол. Аз като професионален шеф на МВР се стремя да накарам средния ръководен състав да излезе от летаргията и да се задейства със съзнанието, че е назначен да върши работа, а не да си пази мястото. За жалост и броят на униформените не решава въпроса с катастрофите. Униформеният, уви, не може да спре тия, които се самоубиват.

- Валят напоследък съобщения за униформени, които масово отказват рушвети. Вие ли въведохте тази мода сред ченгетата?

- Това, че отказват масово рушвети сега, означава сигурно, че по-рано масово са вземали. Все едно - тази мода аз няма да я поощрявам. Не смятам, че отказването на рушвет заслужава награда. Аз лично дори не се питам - ако ми предложат рушвет, ще го взема ли - все едно дали е в хиляди, в милиони, в долари, в евро или в тугрици. Знам просто, че това не са моите пари. Би трябвало всички в МВР да го знаят. Казват, че един дар от 500 хиляди ти оправя живота завинаги. Не е вярно - тия пари ти изгарят душата, а може и чергата да ти изгорят...

- Премиерът направо им каза на полицаите, че няма да им вдигне заплатите, докато не вкарат пари в хазната. Ами сега?

- За по-малко от 10 дни с една операция срещу контрабандата на акцизни стоки вкарахме в бюджета 2,750 млн. лв. Има начини да се пълни хазната. Проверяваме и изземваме ежедневно незаконни цигари. И щат, не щат, търговците почват да си купуват кутии с бандерол.

- Ударихте 15 фирми за афери с гориво. Но критиците ви твърдят, че тормозите малки петролни босове по поръчка на голям.

- Инсинуации! Ние проверяваме и малки, и големи фирми. Но е факт, че камионите с логото на големите фирми продължиха да вървят, а едни странни цистерни спираха, като ни забелязаха, и не влизаха в страната.

- Не обличате ли с прекалено доверие ГДБОП за сметка на ДАНС? Забравихте ли, че хванаха в далавери самия антимафиот №2 Иван Иванов?

- Иван Иванов не беше антимафиот от кариерата, а пришълец в ГДБОП. Него антимафиотите сами си го хванаха, а не ДАНС.

- Как реагират на икономическата криза престъпните картели?

- У нас има към 5 организирани престъпни групи с национално и международно представителство. Това са бизнес предприятия, които имат легален бизнес, но и нелегално работят всичко, което носи печалба: от терора до джебчийските кражби. Легалният им бизнес търпи трансформации покрай кризата, но няма да кажа какви. При обикновените обирджии няма промяна в статистиката. Не е вярно, че има бум на квартирните кражби.



http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=229141
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 15 Сеп 2009, 22:37

Служител от полицията в Септември е дисциплинарно уволнен

15 септември 2009 | 11:09 | Агенция "Фокус"



Пазарджик. Служител от полицията в Септември е дисциплинарно уволнен, съобщават от пресцентъра на полицията в Пазарджик. Във връзка с получени сигнали за тежки нарушения на служебната дисциплина извършени от младши-полицейски инспектор от група „Опазване на обществения ред и превенция” при РУ на МВР-Септември е образувано дисциплинарно производство. В рамките на това производство е установено, че полицаят е използвал служебното си положение за лична облага, злоупотребил е с доверието на ръководството на РУ на МВР-Септември и ОДП -Пазарджик, и е упражнявал допълнителна трудова дейност, без да уведоми да това преките си ръководители. На основание на събраните доказателства със заповед на директора на полицията в Пазарджик на младши-полицейския инспектор е наложено най-тежкото дисциплинарно наказание – „уволнение”.


http://www.focus-news.net/?id=n1259157
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 16 Сеп 2009, 06:40

Отстранените фирми искат да участват в изпълнението на поръчката
Бетонирали със €120 млн. новите лични карти
Жестоки санкции спират МВР да развали скандалния договор




Шифрираното криптиране не позволява фалшификациите
ФОТО Красимир СвраковНечувано високи санкции, записани в договора за новите лични карти, са вързали ръцете на МВР да спре скандалния конкурс без санкция от Върховния административен съд. "58 млн. евро, за които писахте, е само минималният размер на глобите. Иначе могат да надхвърлят размера на договора от 116 млн. евро", коментираха вчера юристи пред "Стандарт". Скандалното условие е записано в контракта между МВР и "Сименс" ЕООД и е засекретено като класифицирана информация.
Конкурсът бе спечелен от "Сименс" с оферта от 116 млн. евро. Останалите предложения на отстранените кандидати бяха с 20 млн. по-ниски.
Заради 3 писма от МВР, които се отнасят за сривове в работата на системата "Български документи за самоличност", делото пред тричленния състав на Върховния административен съд срещу конкурса през юни също бе засекретено. На него не бяха допуснати дори специално дошлите представители на отстранените фирми "Сажем" и "Бундесдрукерай", които имат пълен достъп до тайните на НАТО. На заседанието на петчленния състав на ВАС за първи път съдиите признаха, че делото е засекретено без основания. "Не мога обаче да махна секретността му", заявил председателят на съдебния състав Венета Марковска, цитирана от защитничката на "Сажем" Диана Деевска. Тя обаче отново не допусна представителите на "Сажем" и "Бундесдрукерай", независимо че за това дело те имаха изрично издадени пълномощни.
"Основният ни мотив да се обяви конкурсът за незаконен е, че той е стартиран от вътрешния министър Михаил Миков, без да се позовава на решение на Министерския съвет. Така от система за централизирано персонализиране на новите документи за самоличност, както е в решението на МС от 2007 г., МВР обявило конкурс "за централизирана система с децентрализирано персонализиране", посочват адвокатите. Според тях това е явна подмяна на условията на конкурса.
Отгоре на всичко по криминален начин е отпаднало условието за използване на уникалната патентована българска технология за шифровано криптиране, което би спряло възможността за всякакви фалшификации на документите. За това се е погрижил лично скандалният съветник на експремиера Сергей Станишев - Азер Меликов, и секретарка на бивш зам.-министър на МВР.
"На практика МВР избра оферта с 20 млн. по-скъпа, но вместо да ни качи в "Ролс-Ройс", избра да се возим в "Трабант", твърди авторът на уникалната технология Живко Желев. Заради явната корупция в конкурса обаче отстранените фирми искат да бъдат допуснати като изпълнители заедно със "Сименс". Само така документите ще могат да тръгнат до март, както очаква вътрешният министър Цветан Цветанов, смятат експерти.
Димитър Илиев


http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=294059
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

ПредишнаСледваща

Назад към В днешната преса

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта