В днешната преса

Преса и коментари

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 09 Сеп 2009, 08:19

Свобода за убийци, затвор за полицай

Нормално ли е човек с пари да си поръча убийство на клошар, след което да пратят в затвора един полицай от тия, които са се опитали да хванат убийците?” - такъв въпрос задават ченгета в своя сайт роlis. ba4ka.com и сами си отговарят: “Нормално е, защото живеем в България”. Гневът на ченгетата, който блика от тази реплика, е заредил и подписката, която стотици от тях пращат до президента с молба: Г-н държавен глава, дайте амнистия на колегата ни Александър Александров!

Бившият шеф на групата по грабежите и убийствата в столичното 9-о РПУ получи тригодишна ефективна присъда и живее в очакване да го закарат в затвора при злодеите, които е ловил до вчера. Обвинението срещу него е, че е изтръгнал насила признание от свидетел. “Съдиите са се произнесли въз основа на една жалба от заподозрян, която цели да спре разследване за пребит до смърт клошар - обясняват полицаи, работили по случая заедно с Александров. Дума срещу дума. Съдиите обаче не вярват на пазителите на реда, а на жалбоподателя - Велко Колев, бивш пазач на бетонов възел в “Люлин” -1. Пред съдия веднъж пазачът признава, че неговият работодател Даниел Капсъзов (“Бетон контракт” ООД) е поръчал гибелния побой, подозирайки, че бездомници крадат от неговите бетоновози. По-късно обаче пред военен прокурор същият заявява, че Александров го бил на разпита. Полицаят е оправдан от две съдебни инстанции, но Върховният касационен съд връща делото по частна молба на жалващия се, след което съдиите се произнасят изненадващо и окончателно: Да лежи, инспекторът има вина! Делото за смъртта на скитника остава в архива - спряно и забравено между папките, събрани в наказателния процес срещу Александров. Ако някой това е целил - браво на него - то е постигнато.

Анна ЗАРКОВА



Изповед на крачка от килията: Не съм докосвал свидетеля!

Работя в 9-о РПУ в София от 13 години, в последните пет съм началник на група “Тежки престъпления срещу личността”. Животът ми се преобърна на 17 юли 2007 г. към три през нощта. Обади ми се дежурният: убит е човек, да ида с група на местопроизшествието. Убийството беше в една изоставена къщичка, недалеч от бул. “Европа”. Звъннах на двама оперативни работници, малко след нас пристигна и група от СДВР. Почнахме огледа, установихме следната фактическа обстановка.

В запустялата къща се самонастанили двама клошари. Сигналът до нас е подаден от единия - Александър С., той разказва: Вечерта се прибрали, легнали си и изведнъж при тях нахълтали 4-5 човека. Заудряли ги с пръти или тръби. Те викали, прикривали с ръце главите си... Като ги пребили, мъжете си отишли. Единият - Георги Петров (61 г.), издъхнал след час. После се разбра, че при боя му е счупена кост, тя пробила артерия и той починал от вътрешен кръвоизлив. Оцелелият беше със счупена ръка, закарахме го в “Пирогов” да го гипсират.

Останалият жив клошар разказа, че 2-3 дни преди побоя идвали трима и им казали да се махат от къщата. Той запомнил един заради ниския му ръст - 1,40 м, не повече. Същият човек скитникът видял в нощта на побоя и си помислил, че той е довел тия с тръбите... Започнахме издирване на дребния мъж. Една женица от “Скара-бира” наблизо се сети: “Виждала съм такъв, работи вечер в близкия бетонов възел, пазарува си от мен”. Оплаквал се, че на възела ставали кражби - от нови бетоновози крадели акумулатори, хидравлични кранове, точели нафта. Собственикът го тормозел, карал се, че като нощен пазач нищо не може да опази... Колеги откриха пазача - Велко Колев, през деня работел като шофьор на фадрома. Откараха го в 9-о районно за разпит, други разпитаха клошаря, имахме съмнение, че е убил другаря си, ако са се скарали за нещо от контейнера. В Съдебна медицина обаче бяха категорични: травмите на живия и мъртвия клошар са получени по един и същи начин, трети лица са ги били и двамата.

Аз бях вече в 9-о РПУ, когато трима колеги от “Убийства” на СДВР доведоха Велко Колев. Поискаха да им подсигуря стая, в която да говорят с него. Настаних ги в моята. Питаха го първо за кражбите. Аз излязох по друга работа - вадих разпечатки на различни лица, ходих да обядвам, че бях на крак от нощта и т.н. От време на време влизах при колегите, питах как върви, но с Велко не съм разговарял. Разбрах какво е разказал: че работодателят му се карал за кражбите: “Щом не се справяш, аз ще пратя хора да респектират крадците!”. Той имал предвид клошарите, и роми, работещи в кравеферма наблизо...Една вечер според Велко, дошли мъже с два черни автомобила, водени от Тони, близък на шефа му. Велко им показал къщата с клошарите, те влезли и ги набили. По думите на Велко работодателят му бил бивш полицай с влияние и го предупредил да внимава, заплашил го с убийство даже, ако нещо изкаже... Колегите от СДВР решили Велко да бъде задържан за 24 часа. Понеже той изглеждаше притеснен, потеше се, те го завели в МВР болница, а после в 6-о РПУ - да преспи там. Прегледът показал, че е невредим. На другия ден колегите преценили, че ще го ползват като свидетел, няма да го привличат като съучастник в убийството. Разпитали го пред съдия и дознател, той повторил казаното пред тях. Като го пускали, уплашил се: да не ме чакат вън сега... Помолил да го закарат в “Люлин” при познати. Преди да се разделят, колегите го водили пак в МВР-болница. За втори път след преглед било записано, че няма увреждания по тялото.

На другия ден Велко е взет от неговия работодател, какво правят, не се знае, но после той си вади медицинско за лека телесна повреда и пуска жалба, за нанесен побой в 9-о РПУ. Привикаха всички, работили по случая. Разпитваха ни, писахме обяснения и в един момент ме извикаха за разпознаване. Нареден бях като престъпник зад прозорец с други колеги. Велко посочи мен. Повдигнаха ми 2 обвинения - че съм му нанесъл лека телесна повреда и съм му изтръгнал насила показания. Колегите от СДВР свидетелстваха, че Велко е разпитван в моята стая, но аз не съм оставал с него насаме. Свидетелстваха и лекарите - прегледан е 2 пъти и не е имал следи от бой. Свидетелства и дознателят. След 3 заседания Софийският военоокръжен съд реши, че съм невинен. Военноапелативните съдии потвърдиха оправдателната присъда. Отдъхнах си - имало правосъдие, значи. Но за кратко.

Велко обжалва като граждански ищец пред ВКС. Върховните съдии върнаха делото на апелативните - не били уточнени мотивите за оправдателната присъда. На 1 април апелативните се произнесоха: 3 години да лежа и да дам 2000 лв. обезщетение на Велко за вреди и травми! Излязох като попарен от заседанието, колегите ми не вярват: майтапиш се, днес е Денят на лъжата.

Пуснахме жалба. По нея беше насрочено дело във ВКС. Съдът го гледа набързо, щели в срок да се произнесат. И на 10 юли научавам: ВКС потвърждава ефективната присъда на ВАС! И колегите ми настръхнаха от възмущение.

Намерил се даже свидетел да каже, че чул някой да крещи в стаята на 9-о РПУ, а после видял Велко в коридора и той имал вид на бит... Не него вярват, а на полицаите - не, защото се били ръководили от “криворазбрано чувство за солидарност”... А от какво се ръководи свидетелят Евгени Вутов - питам аз, - който е служител на Велко на работодателя?...Колегите се свързали с Нова телевизия. В присъствие на журналист със скрита камера разговаряхме с Вутов. Той казва: “Ти си осъден?! Не вярвам! Това ти е от нашия работодател, той има връзки и пари! Аз ще кажа това в съда, ако ще да прати мутри да ми счупят главата!” Работодателят му поискал побоя над клошарите, избягал след случая в Италия и по телефона го заплашвал да внимава с показанията си. Пуснах жалба за лъжесвидетелство.

Дознателят, който се зае с него, преснимал в архива на съда моето дело и видял, че най-отдолу в него е прикрепено делото за убийството на клошаря. По него не е работено нищо. Дали случайно е забравено, или е сложено в архив, за да изчезне после? Все едно - според съдиите аз съм за затвора, не убийците.



Адвокат Григор Вълков: Осуетена е гонка за престъпници

Налице е схема за осуетяване на преследването на извършители и организатори на убийства чрез образуване на наказателни производства срещу служители на МВР. Това заявява Григор Вълков, бивш шеф от МВР, сега адвокат на Александров. Според него целта на делото срещу инспектора е да се компрометират събрани доказателства за убийството на клошаря, да се оневинят убийците и техният поръчител.

“ На 16 юли т.г. разследващ полицай се запознава с делото срещу Александров и установява, че към него е приложено оригиналното ДП № 271/07, образувано срещу неизвестен извършител за убийството на клошаря и спряно от прокурор до издирване на извършителя - изтъква Вълков. Асоциацията на полицейските началници се е заела с мерки против несправедливата присъда за Александров.




http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=224094
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 09 Сеп 2009, 16:17

Полицаи спасиха двама датчани в Балкана

Тетевен, България
Младши районен инспектор от РУ на МВР-Тетевен Валери Петков и неговият колега от село Рибарица Велислав Иванов спасили двама датски граждани, загубили се в местността Стременяса под старопланинския връх Васильов, землището на Рибарица. Сигналът за бедата с тандема чуждоземци бил приет в тетевенската полиция на 8 септември в 20,50 ч. След проведени незабавни издирвателни мероприятия при ниска температура, мъгла и силен дъжд двоицата униформени открили датските туристи в добро здравословно състояние и ги настанили в хотел в Рибарица. Директорът на МВР-Ловеч комисар Милко Димитров изказал благодарност на служителите си и ги наградил с допълнителни дни платен отпуск, заяви днес Габриела Тодоровау регионален говорител на ОД на МВР-Ловеч.


http://www.blitz.bg/news/article/59317 Хвала на колегите .
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 09 Сеп 2009, 17:55

Арестуваха директора на военния завод "Терем" Жечко Петров

София, България
Изпълнителният директор на военния холдинг „Терем" Жечко Петров е бил арестуван, съобщи Дарик. Той е бил призован да се яви в Столичната следствена служба. Срещу него тече разследване за 19 млн. лв. дивидент на дружеството, който е изчезнал.

Жечко Петров бе назначен за директор на „Терем", който обединява 8 военноремонтни завода, точно преди една година със заповед на военния министър Николай Цонев. В края на август в държавното дружество е била извършена данъчна ревизия, която установила, че липсват 19 123 000 лв.

От финансовото министерство тогава обвиниха бившето ръководство на МО. Тези 19 млн. лв. холдингът е трябвало да внесе в хазната като дивидент. Те обаче останали в „Терем" за увеличение на капитала със заповед на военния министър Николай Цонев, но по предложение на борда на холдинга. Данъчната проверка, установила липсата, е поискана от прокуратурата.

Увеличението на капитала на „Терем" с дължимата бюджетна печалба е обект на прокурорска проверка от началото на август. Разследването трябва да установи дали това е било съгласувано с Министерския съвет. Изпълнителният директор на „Терем" Жечко Петров бе призован на разпит в Столично следствие по това дело, като при явяването му е арестуван./ БЛИЦ



http://www.blitz.bg/news/article/59323 На някой ще им се размине да празнуват 9 септември в къщи тази вечер ;)
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот BARETATA » 09 Сеп 2009, 18:39

Д............................. М.....................,да не продължавам,говоря за случая с колегата от 9-то. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 09 Сеп 2009, 19:39

София: Ауди се блъсна в полицейска патрулка с включени сирени и буркан

09 септември 2009 | 19:34 | Агенция "Фокус"



София. Ауди се блъсна в полицейска патрулка с включени сирени и буркан - съобщиха очевидци за Агенция “Фокус”. Инцидентът стана на столичния булевард "Монтевидео" в кв. "Овча купел". Освен, че не зачело светещия буркан и включените сирени на полицейската кола, аудито излязло от път без предимство. На място има екип на Пътна полиция.


http://www.focus-news.net/?id=n1255856
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот BARETATA » 09 Сеп 2009, 19:53

дано няма пострадали. :roll:
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: В днешната преса

Мнениеот osata » 09 Сеп 2009, 21:57

Hammer написа:
Полицаи спасиха двама датчани в Балкана

Тетевен, България
Младши районен инспектор от РУ на МВР-Тетевен Валери Петков и неговият колега от село Рибарица Велислав Иванов спасили двама датски граждани, загубили се в местността Стременяса под старопланинския връх Васильов, землището на Рибарица. Сигналът за бедата с тандема чуждоземци бил приет в тетевенската полиция на 8 септември в 20,50 ч. След проведени незабавни издирвателни мероприятия при ниска температура, мъгла и силен дъжд двоицата униформени открили датските туристи в добро здравословно състояние и ги настанили в хотел в Рибарица. Директорът на МВР-Ловеч комисар Милко Димитров изказал благодарност на служителите си и ги наградил с допълнителни дни платен отпуск, заяви днес Габриела Тодоровау регионален говорител на ОД на МВР-Ловеч.

http://www.blitz.bg/news/article/59317 Хвала на колегите .


http://www.dnes.bg/stranata/2009/09/09/ ... rica.77461
Планинските спасители са открили загубили се датчани в района на село Рибарица в Стара планина.
Сигналът е получен в 19,43 на телефон 112.
Туристите са намерени снощи в 0,10 часа в добро здравословно състояние.
Те били измръзнали и мокри.
От Планинската спасителна служба съобщават, че навсякъде по планините е мъгливо, студено и ветровито.
Условията за туризъм не са подходящи. Температурите са в интервала 5-6 градуса.
По върховете температурите са малко над нулата.
3 градуса е на връх Ботев, 0 градуса на Мусала и 3 градуса на Черни връх.


Е сега последно полицаи или планински спасители са ги открили? И май е първото, ама странно защо в тази толкова четена медия прикриват думата "полицаи" - виж ако беше за лошо, поне три пъти щеше да пише полицаи. :evil:
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 10 Сеп 2009, 08:17

Датчани се губят в Балкана, живи са
Двама датски граждани се загубиха под връх Васильов в Тетевенския Балкан във вторник. Мъжете, на 44 и 46 г., тръгнали на разходка от с. Рибарица, където отседнали в хотел. Заблудили се и не могли да намерят обратния път.

Премръзнали и мокри от силния дъжд, те изпаднали в паника. Обадили се на туроператор, който сигнализирал полицията около 21 ч. Екип на спасителна служба и РПУ в Тетевен поел към планината. Чужденците били открити от полицаите Валери Петков и Велислав Иванов в местността Стременяса.

Датчаните били уплашени от диви животни и така се зарадвали на избавлението си, че се хвърлили да прегръщат униформените. Спасителите са наградени от директора на МВР в Ловеч с допълнителен отпуск.


http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=224900 Колегите са ги намерили ама нали знаеш журналистите винаги си пишат както им е угодно .Ние редовно си гасим пожари пък после пишат :Гасиха ГЗ, ама като дойдат ГЗ към МВР тогава ще ги видим кой гаси пожари ....
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 10 Сеп 2009, 08:36

Всеки директор с полицейски GSM

Всеки директор ще има в джоба си мобилния телефон на шефа на районното управление, където се намира повереното му училище. Заповедта за свързването на школските началници с полицаите е издадена от професионалното ръководство на МВР преди седмица. Целта е директорите винаги да имат под ръка нужния телефон в полицията, така че при евентуален инцидент реакцията да бъде максимално бърза, обясниха от вътрешното ведомство.
Проверките на МВР за първия учебен ден вече текат с пълна сила. Охранителна полиция вече е направила първия оглед за нередностите в школата и е издала предписанията. Предстои до дни униформените да минат на проверка и да видят дали всички опасности и нередности са премахнати.
И полицаите, и РИОКОЗ ще са безкомпромисни към продажбата на алкохол и цигари в близост до учебните заведения. А контролът на охранителната полиция ще бъде през цялата година. Освен за водка и цигари обаче тайни агенти ще наблюдават криминалния контингент във всеки район. Целта е да бъдат премахнати дилърите, които продават наркотици на младежите около школата.
Александра Никова


http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=293296
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: В днешната преса

Мнениеот Hammer » 10 Сеп 2009, 11:57

26-годишен мъж опита да блъсне полицаи с автомобил при бягство от местопрестъпление в Слънчев бряг

10 септември 2009 | 11:54 | Агенция "Фокус"



Бургас. 26-годишен мъж опита да блъсне полицаи с автомобил при бягство от местопрестъпление в Слънчев бряг съобщиха от Областната дирекция на МВР-Бургас. На територията на Слънчев бряг във вторник при проведена специализирана полицейска операция от служители на група „Противодействие на кражби и противозаконно отнемане на МПС” към сектор „Криминална полиция” – Областната дирекция на МВР-Бургас съвместно със служители на Подразделението за охрана на масови мероприятия и борба с безредиците са задържали в момент на кражба на микробус „Фолксваген транспортер”, с бургаска регистрация, криминално проявения С.К., 35-годишен от Бургас (два пъти излежавал ефективни присъди за кражби и ПЗО на МПС) и Н.М., 23-годишен от Бургас. Третият им съучастник – Д.А., 26-годишен от Бургас (наскоро излязъл от затвора, където е излежавал ефективна присъда), предприемайки опасни маневри (като опит за блъскане на полицейските служители с управлявания от лек автомобил. „Фолксваген голф 3”), успява да избяга от мястото на задържането, като към момента е обявен за местно издирване. При извършения личен обиск на С.К. е намерен и иззет специализиран инструментариум, ползван като помощно средство при стартирането на двигателя на противозаконно отнетите превозни средства. По време на задържането двете лица са оказали яростна съпротива, което наложило използването на помощни средства (белезници). Отведени са в Районно Управление на МВР - Несебър, където са задържани с полицейски заповеди за срок до 24 часа. В резултат на допълнително предприетите полицейски действия за установяване на местонахождението на избягалото лице в района на „Аквапарк” - Слънчев Бряг е открит втори микробус - обект на противозаконно отнемане – „Мерцедес Вито”, с норвежка регистрация, отнет на 27.07 от територията на Пето Районно Управление на МВР - Бургас. Спрямо С.К. е наложена мярка 72 часово задържане, като в момента се намира в ареста на Окръжна следствена служба. Работата по случая продължава от служители на сектор „Криминална полиция”.


http://www.focus-news.net/?id=n1256197
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

ПредишнаСледваща

Назад към В днешната преса

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта