КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Преса и коментари

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот SYNOPTIK » 29 Окт 2011, 12:14

Военните, полицаите, охраната в затворите и държавните служители от “Национална сигурност” от догодина да се пенсионират с 27 г. общ осигурителен стаж вместо при 25, както е сега.

Това предложиха вчера от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) в специално писмо до вицепремиера Симеон Дянков и тристранния съвет. Сегашното законодателство предвижда от 1 януари задължителният за пенсия стаж на тези категории да се вдигне с 4 месеца и със същата стъпка да се продължи плавно до увеличаване на стажа на 28 г.

КРИБ винаги е била за въвеждане на по-строги изисквания за пенсиониране и за ограничаване на ранните пенсии, обясни изпълнителният директор на най-голямата работодателска организация у нас Евгений Иванов. Увеличаващият се дефицит на НОИ изисквал допълнителни мерки в тази посока. Съществуването на голяма група осигурени, които се пенсионират по-рано от стандартната възраст, но с много по-високи пенсии, неотговарящи на приноса им, е в разрез с осигурителните принципи на пенсионния модел, се казва в писмото.

КРИБ предлага също с промяна в специалните закони полицаи, военни и магистрати да получават вече 15 вместо 20 заплати при пенсиониране, като базата е 75% от брутното месечно възнаграждение за всяка прослужена година.

КРИБ подкрепя бюджета като консервативен, премерен и адекватен на предизвикателствата пред икономиката през 2012 г., каза председателят на организацията Огнян Донев. Той гарантирал, че няма да стигнем до ситуация като в Гърция. КРИБ имала резерви само към прогнозата за 2,9% икономически растеж. Не възразявала срещу повишението на минималната заплата на 290 лв.

Синдикатите няма да подкрепят бюджета с мотива, че е консервативен, рестриктивен, подчинен на фиска и неспособен да ни изведе от кризата и да помогне за отваряне на нови работни места.

24chasa.bg

Един път от 20 на 15 заплати,и още един път от 100% на 75% от брутната заплата при пенсиониране.
Сумарно се получава повече от 55% по-малко обезщетение при пенсиониране.
Не е споменато и че се замисля премахването на обезщетения при напускане. Сега,като напусне служител с 10 години стаж,му се плащат 10 заплати,а в бъдеще ще се плаща само и единствено при придобиване право на пенсия.
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот BARETATA » 29 Окт 2011, 17:55

Какви са тия КРИБ, я бързо да се скриете в мишата си дупка и оставете Правителството само да си нагласи нещата . Аман от "гъзолисци". :evil:
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот MaverickBg » 29 Окт 2011, 20:11

Това предложение е меко казано неуместно. Ние не сме производствена сфера, та да искат повече години за пенсиониране. Пък и наистина кои бяха тия КРИБ та се изказват неподхотвени?
По - добре да мълчиш и да изглеждаш като идиот, отколкото да проговориш и разсееш всички съмнения.
Аватар
MaverickBg
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 250
Регистриран на: 17 Авг 2011, 20:08
Местоположение: Варна

Re: КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот osata » 29 Окт 2011, 23:02

От тази новина има поне едни много доволни хора - тези от ДАНС. Като ги пенсионират и реват от яд. Ама то с 25 години стаж там заплатата е лекичко над 2500 лв. Как да не ревеш, че те хвърлят на някаква "смешна пенсия" от 700 лв :mrgreen:
А за служителите от МВР - аз вече съм се преориентирал. Дай боже всичко да върви по мед и масло..... Нещата отиват от зле, към по-зле. Не е хубаво човек да си хаби нервите за изгубени каузи и борба с вятърни мелници в тая т.н. "система на МВР". То ако беше система, щеше да има поне някаква логика.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот Basaev » 02 Ное 2011, 03:14

И аз съм против.
В борбата със здравия разум, победата ще бъде наша....
Аватар
Basaev
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 232
Регистриран на: 04 Окт 2010, 00:12

Re: КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот PAOLON » 02 Ное 2011, 13:35

Току що Аню Ангелов каза по БТВ,че решението е 10 заплати за администрацията в МВР и МО,а за редовият състав остава досегашното положение.Ще има само увеличение на годините трудов стаж.Само ,че защо той го казва.Къде е Цецко?Да излезе да каже.За тези толкоз,за тези толкоз.Не се споменаха ДАНС и съдебна система.Дали е умишлено?
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Re: КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот Basaev » 02 Ное 2011, 15:37

Ето и статията - http://dnes.dir.bg/news/voenni-obezshte ... 28816?nt=4
Предполагам че същото ще остане и положението в МВР.
В борбата със здравия разум, победата ще бъде наша....
Аватар
Basaev
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 232
Регистриран на: 04 Окт 2010, 00:12

Re: КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот Lord » 02 Ное 2011, 19:56

Basaev написа:Ето и статията - http://dnes.dir.bg/news/voenni-obezshte ... 28816?nt=4
Предполагам че същото ще остане и положението в МВР.


Под статията в линка на Басаев има мнение на един редови полковник от запаса на БА, трудно ми е да коментирам, а и в случая нямя смисъл, ето въпросното мнение:

Коментар на gandk, публикуван на 02.11.2011 13:49
pеплика ! към дискусията gandk Виж профилa

gandk
Интереси:
Професия:
За мен:


( регистриран )



02.11.2011 13:49 Внимателно прочетох мненията ви дами и господа. Те ме накараха да напиша този коментар.
Аз съм бивш офицер. Както го наричат в армията - п.о.р. (полковник от резерва). Ето ви накратко моя живот, а вие си мислете за "благините" на военната професия.
Започнах службата по времето на социализЪма. Бях член на БКП - исках да бъда офицер, а без това членство, просто нямаше как да продължа след като станах лейтенант (по-умните и паметливите знаят, че тогава се правеше разлика между член на партията и комунист, но това е друг въпрос - конформизъм).
Когато свалиха... още Тодор Живков (не мисля, че БКП е падала от власт), бях капитан.
След 30 години като офицер (над 20 от тях - след 1989 г.) се пенсионирах и взех 20 заплати обезщетение. Бях на 52 и можех да остана, но не поисках да се унижавам пред поредните послушковци с "кърпени гащи" на власт.
Сега равносметката:
- прослужени години - 34 (заедно с военното училище)
- смяна на гарнизона (местене от едно населено място в друго) - 12
- чужди езици - 3 (експертно ниво и филология) и 1 - не особено добре
- компютри - работя с тях от 80-те години години на миналия век (помните ли ИМКО и "Правец 8"?), сега мога да правя и уеб-сайтове...
- звучи некскромно, но ме считат за отличен анализатор, а умея още много други неща
- апартаменти - 0 (нямам)
- кола - няма (имах купена на старо и вече е продадена)
- мебели - ако не включвам по-новите компютри, телевизор и готварска печка - всичко е на над 15 години
- семейство - два брака (при развода малко след промените, демократичният ни съд определи, че аз съм виновен за разпадането на брака - твърде много съм се местил от град/село на град/село и съм отсъствал от дома си и е естествено бившата ми жена да си намери друг)
- безработен съм - работа за мене няма (твърде съм стар, а и съм "фуражка")
- парите от обезщетението свършват - с безработната ми втора жена живеем под наем
- според вашите определения съм "комуне", "чепик", "фуражка", "доносник" (не съм писал доноси, но все тая), "крепител на тоталитаризма" (за разлика от бившите БКП, ОФ и БЗНС - платени функционери, ЗКПЧ и пр. и от повечето от самите вас, много от които също са "крепили", но сега са праведни демократи...)
Това е.
Хубаво. Помислете си - кой от вас би ме взел на работа? Кой, освен такива като ТИМ, Яне Янев и Трактора, БСП? Кой друг?
Не гласувам на избори - властта на БКП е като вълка, дето си сменял кожите - намятъл овчи, кози...
Сега ще изритат на улицата поредната порция презрени от вас "фуражки", които никой няма да вземе на работа, защото са стари - на по 40-45-50 години или по-малко. Наричате ги "окупатори", "слуги на САЩ", "кръвопийци" и какво ли не още - защото са били в Афганистан и Ирак. Взели са едни пари - не са лесно изкарани, бил съм там, знам какво и как е. А и между другото - там сте ги изпратили вие, чрез решенията на избраните от вас политици - демократи, защо го забравяте?
По-лесно ли ви е така - всички вие сте "чистичките", а "чепиците" - те са "мръсните"?
Е, добре - притиснахте ме в ъгъла! Признавам го. Победихте! Радвайте се!
Ако на някой, прочел това все пак му трябвам за нещо (без значение, кой е, какъв и какво е "нещото") може да ми пише - за разлика от 99% от "чистичките" не съм анонимен, а регистриран. Наемът и парното трябва да се плащат.
И един съвет към младежите - НЕ ставайте военни, ще си разсипете живота, а накрая ще ви считат за ненаситни мракобеси и кървави наемници!
На бившите/бъдещи колеги по съдба само мога да съчувствам и ако мога да помогна с нещо - ще го направя.
И, момчета, не съжалявайте за армията - България не е онази, за която пише на Паметника на незнайния (български) войн. България счита, че Съветската армия заслужава по-голямо уважение и паметник от Българската армия.


Полковник, кратко точно и ясно, като в рапорт. По-добре едва ли би могло да се обясни, свалям ти шапка, армейски колега!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот MaverickBg » 02 Ное 2011, 21:21

Коментар на gandk, публикуван на 02.11.2011 13:49
pеплика ! към дискусията gandk Виж профилa

gandk
Интереси:
Професия:
За мен:


( регистриран )



02.11.2011 13:49 Внимателно прочетох мненията ви дами и господа. Те ме накараха да напиша този коментар.
Аз съм бивш офицер. Както го наричат в армията - п.о.р. (полковник от резерва). Ето ви накратко моя живот, а вие си мислете за "благините" на военната професия.
Започнах службата по времето на социализЪма. Бях член на БКП - исках да бъда офицер, а без това членство, просто нямаше как да продължа след като станах лейтенант (по-умните и паметливите знаят, че тогава се правеше разлика между член на партията и комунист, но това е друг въпрос - конформизъм).
Когато свалиха... още Тодор Живков (не мисля, че БКП е падала от власт), бях капитан.
След 30 години като офицер (над 20 от тях - след 1989 г.) се пенсионирах и взех 20 заплати обезщетение. Бях на 52 и можех да остана, но не поисках да се унижавам пред поредните послушковци с "кърпени гащи" на власт.
Сега равносметката:
- прослужени години - 34 (заедно с военното училище)
- смяна на гарнизона (местене от едно населено място в друго) - 12
- чужди езици - 3 (експертно ниво и филология) и 1 - не особено добре
- компютри - работя с тях от 80-те години години на миналия век (помните ли ИМКО и "Правец 8"?), сега мога да правя и уеб-сайтове...
- звучи некскромно, но ме считат за отличен анализатор, а умея още много други неща
- апартаменти - 0 (нямам)
- кола - няма (имах купена на старо и вече е продадена)
- мебели - ако не включвам по-новите компютри, телевизор и готварска печка - всичко е на над 15 години
- семейство - два брака (при развода малко след промените, демократичният ни съд определи, че аз съм виновен за разпадането на брака - твърде много съм се местил от град/село на град/село и съм отсъствал от дома си и е естествено бившата ми жена да си намери друг)
- безработен съм - работа за мене няма (твърде съм стар, а и съм "фуражка")
- парите от обезщетението свършват - с безработната ми втора жена живеем под наем
- според вашите определения съм "комуне", "чепик", "фуражка", "доносник" (не съм писал доноси, но все тая), "крепител на тоталитаризма" (за разлика от бившите БКП, ОФ и БЗНС - платени функционери, ЗКПЧ и пр. и от повечето от самите вас, много от които също са "крепили", но сега са праведни демократи...)
Това е.
Хубаво. Помислете си - кой от вас би ме взел на работа? Кой, освен такива като ТИМ, Яне Янев и Трактора, БСП? Кой друг?
Не гласувам на избори - властта на БКП е като вълка, дето си сменял кожите - намятъл овчи, кози...
Сега ще изритат на улицата поредната порция презрени от вас "фуражки", които никой няма да вземе на работа, защото са стари - на по 40-45-50 години или по-малко. Наричате ги "окупатори", "слуги на САЩ", "кръвопийци" и какво ли не още - защото са били в Афганистан и Ирак. Взели са едни пари - не са лесно изкарани, бил съм там, знам какво и как е. А и между другото - там сте ги изпратили вие, чрез решенията на избраните от вас политици - демократи, защо го забравяте?
По-лесно ли ви е така - всички вие сте "чистичките", а "чепиците" - те са "мръсните"?
Е, добре - притиснахте ме в ъгъла! Признавам го. Победихте! Радвайте се!
Ако на някой, прочел това все пак му трябвам за нещо (без значение, кой е, какъв и какво е "нещото") може да ми пише - за разлика от 99% от "чистичките" не съм анонимен, а регистриран. Наемът и парното трябва да се плащат.
И един съвет към младежите - НЕ ставайте военни, ще си разсипете живота, а накрая ще ви считат за ненаситни мракобеси и кървави наемници!
На бившите/бъдещи колеги по съдба само мога да съчувствам и ако мога да помогна с нещо - ще го направя.
И, момчета, не съжалявайте за армията - България не е онази, за която пише на Паметника на незнайния (български) войн. България счита, че Съветската армия заслужава по-голямо уважение и паметник от Българската армия.




Пооредния ревящ пенсиониран военен, който оплюва армията. Да, вярно е, че в армията, а може би и в полицията не е толкова розово, колкото си мислят някои хора, но все пак трябва да уважаваш работата, която си работил цял живот. Специално за армията мога да кажа, че и мноого моривиран човек да постъпи на служба рано или късно ще се разочарова от избора, който е направил, това е неижбежно от естеството на работа.
В тоя ред на мисли ми се ще хората да уважават малко повече силовите институции в държавата и подобни подигравки, защото за мен това предложение е пълна подигравка изобщо да не се вземат под внимание.
По - добре да мълчиш и да изглеждаш като идиот, отколкото да проговориш и разсееш всички съмнения.
Аватар
MaverickBg
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 250
Регистриран на: 17 Авг 2011, 20:08
Местоположение: Варна

Re: КРИБ: Военни и полицаи в пенсия с 27 години стаж

Мнениеот Lord » 02 Ное 2011, 21:48

MaverickBg написа:Поредния ревящ пенсиониран военен, който оплюва армията. .


MaverickBg, MaverickBg, прочети го пак, човекът не плюе армията, напротив, очевидно е горд, че е служил. Той обаче е разочарован от обществените нагласи, че армията и полицията са едва ли не излишни структури и не заслужават никакви компенсации, като ранно пенсиониране или 20 обезщетения и пр....
Я, пак го прочети и тогава коментирай.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Следваща

Назад към В днешната преса

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron