За случилото се в Созопол...

Преса и коментари

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

За случилото се в Созопол...

Мнениеот dinkovm » 30 Авг 2011, 21:16

Колеги,
Има ли някой точна представа за случилото се в Созопол? До колкото разбирам от новините имало полицаи очевидци на това как се дави дете. Истина ли е това? Пречупвайки ситуацията през моята призма дори и аз да бях се удавил нямаше да стоя и без участно да гледам. Пък знае ли се...в този момент и мен може "шубе да ме хване". Споделете повече подробности за ситуацията. "Колегите" дори и кучета във Варна ги споменават с хубаво. Какво става обаче в Созопол...?
Аватар
dinkovm
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 237
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 13:25
Местоположение: Рудозем

Re: За случилото се в Созопол...

Мнениеот kkarakashev » 30 Авг 2011, 22:03

Пускам тази вест защото ми стана интересно една реплика:
Готвач вадил момичетата от морето.

Готвач в близко заведение първи се отзовал на писъците за помощ на петте деца, пометени от вълна край Созопол. Христо Кънчев чул виковете и се хвърлил в морето, за да спаси момичетата. Успял да извади две от жертвите.
"Вълнението беше много силно. Едната вълна удряше момичетата в брега, другата ги взимаше обратно - разказа Христо пред БНТ. - Всичко стана много бързо и ако се бях забавил дори с 15 секунди, те вече щяха да бъдат много навътре. Изказвам съболезнования на родителите на загиналата Едит, ако имах възможност, щях да направя всичко, за да я спася. Тя обаче беше вече много навътре".

Едното от децата е извадено с разклонител, друго - с метла, съобщи бТВ. „Незабавно е изпратен патрул, извикани са „Гражданска защита” и Гранична полиция. Едно от децата обаче се е удавило и никой не е скочил да го спаси”, обясни Дойчин Янев, началник на РПУ-Созопол.

Очевидците обаче хвърлят вината върху полицията. Твърдят, че униформените не се опитали да извадят Едит от морето, а вместо това запалили по цигара. Янев обясни, че подчинените му не били длъжни да влизат в ролята на спасители. „Имало е и местни, които се занимават с вадене на миди. Те не са скочили", коментира той.

Някой би ли обяснил точно тази реплика в червено! :evil:
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: За случилото се в Созопол...

Мнениеот osata » 30 Авг 2011, 22:53

Добре де, аз не знам за случая, но пък хайде да си представим, че полицаите не са добри плувци, или пък че изобщо не могат да плуват?
Не знам в такава ситуация кой как би реагирал, но "като се обърне каруцата пътища много"!
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: За случилото се в Созопол...

Мнениеот Basaev » 30 Авг 2011, 23:29

dinkovm написа:Колеги,
Има ли някой точна представа за случилото се в Созопол? До колкото разбирам от новините имало полицаи очевидци на това как се дави дете. Истина ли е това? Пречупвайки ситуацията през моята призма дори и аз да бях се удавил нямаше да стоя и без участно да гледам. Пък знае ли се...в този момент и мен може "шубе да ме хване". Споделете повече подробности за ситуацията. "Колегите" дори и кучета във Варна ги споменават с хубаво. Какво става обаче в Созопол...?

Пак на морето имаше случай преди години, охранители на заведение убиват от бой пред очите на полицаи чужденец, който направил кавга. И ченгетата само гледаха. А ти искаш във водата да скачат........ заради някакво си дете. В Чалгария не си ли плащаш, никой не ти обръща внимание. За всички сфери важи това.
В борбата със здравия разум, победата ще бъде наша....
Аватар
Basaev
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 232
Регистриран на: 04 Окт 2010, 00:12

Re: За случилото се в Созопол...

Мнениеот Лъчезар Серафимов » 31 Авг 2011, 00:07

osata написа:Добре де, аз не знам за случая, но пък хайде да си представим, че полицаите не са добри плувци, или пък че изобщо не могат да плуват?
Не знам в такава ситуация кой как би реагирал, но "като се обърне каруцата пътища много"!

Осич, каруцата отдавна се е обърнала. Единия полицай бил от еди кой си град, другия полицай от близък до неговия. Двамата не можели да плуват и накрая готвача ги спасява, това е пълна "пача".
1. Тия ТЮФЛЕЦИ, ако мога така скромно да ги нарека, чий са дирили на брега, след като са се отзовали на сигнала, та по репликите на свидетел някой дори е запалил и цигара докато момичето се е давило /Много е възможно от превъзбудата на свидетеля, да не се е случило точно така, но ако има повече свидетели, то това се приема за вярно/?!? Ако не могат да плуват тези полицай ще се алармират, ще търсят хора които биха могли да помогнат, по какъвто и да е начин.
2. Кога полицейските ръководители, които изпращат в командировка полицаи се съобразяват с това дали въпросните умеят да плуват и имат ли необходимите качества за това?
Примери за дебили изпратени от МВР в родните ни морски курорти много, но не това е темата...
Аватар
Лъчезар Серафимов
MASTER
 
Мнения: 1164
Регистриран на: 17 Апр 2010, 01:59

Re: За случилото се в Созопол...

Мнениеот Лъчезар Серафимов » 31 Авг 2011, 00:19

Нека само да добавя.
Защо началника на РУП е позволил да излезе на улицата наряд, който не изпълнява задълженията си като "смесен" такъв? Тоест един полицай от РУП Созопол и един командирован полицай от вътрешността на страната???
Аватар
Лъчезар Серафимов
MASTER
 
Мнения: 1164
Регистриран на: 17 Апр 2010, 01:59

Re: За случилото се в Созопол...

Мнениеот slaron » 31 Авг 2011, 15:44

Няма да коментирам действията или по-скоро бездействието!!! на охраняващите органи! Но Лъчо е прав - като не могат да плуват - добре, не всеки умее, и аз не мога. Могло е да организират хората на брега, около 30 - 40 души КИБИЦИ :twisted: , могло е да се търсят някакви помощни средства - въжета, весла, могло е даже жива верига да се направи с толкова хора... Момичето се е давило в продължение на... 20 минути! :shock: :shock: :shock:
Няма бивши ченгета...
http://vbox7.com/play:2f27141b
Аватар
slaron
MASTER
 
Мнения: 2655
Регистриран на: 21 Авг 2009, 15:41
Местоположение: София

Re: За случилото се в Созопол...

Мнениеот BARETATA » 31 Авг 2011, 18:08

Да Ви питам Аз , какво коментирате при положение ,че никой от Вас не е бил там , а ? Кой Ви дава право да коментирате действието или бездействието на полицейски служители или очевидци . Тези "празни" коментари , ще върнат ли загубената душа, а ??? Има производство , като се намери виновен - ако има такъв = да " гори ". Не Ви прави чест да коментирате ,ей така да си кажем нещо при положение ,че голяма част от нас са на Професионално Ниво . Съболезнования за загубата и спрете с коментарите до тук,защото за тази трагедия думите са излишни.Не ме греее дали съм нарушил правилата на Форума , бъдете хора преди всичко , а не "зверове".
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: За случилото се в Созопол...

Мнениеот Lord » 31 Авг 2011, 18:48

Хайде малко по-леко с отсъждането за вината в случая.
Преди доста години изкарах и курс за спасител, естествено отдавна съм забравил наученото, но все още плувам прилично. Някой има ли представа как се вади давещ в бурно море, при 2-3 метрови вълни, там където брегът е осеян с остри скали?! Ще ви кажа - никак, защото удавниците биха били двама. Жива верига също е невъзможна, веднага би се разкъсала и ще има много ранени, а може и още жертви. С лодка също е невъзможно, необходим е катер, който е относително стабилен при подобно бурно море. От друга страна да коментираш пред телевизионния приемник е лесно...

Ето мнение на очевидец на събитието, изразено на сайта на "Блиц":

Марко Дженев · Софийски Университет "Свети Климент Охридски"

Костадине, по-полека с ефтаназийте, нямаш си и на идея какво същност е станало! Първо-новината, която са пуснали е с абсолютно погрешни данни! Лично бях свидетел на този инцидент. Хората които "гледаха" бяха 25, от който 15 момичета, майки, старци и така нататък. Второ-две от трите момичета бяха спасени, защото бяха паднали от скалата и се бяха закрепили по-долу пак за нея и за това успяха да ги издърпат. Момчето което ги хвана (спасител ако не се лъжа) за малко да бъде също удавник. Като видяхме, че само Едит остана навътре 5-ма тръгнахме да скачаме, но той ни спря и каза, че никой няма да влиза и ни показа защо: и двете момичета, които извадиха бяха смляни от вълните. Чак един местен гмуркач, човек с опит, дето дойде да помага не посмя да влезе. Беше си чист късмет за Едит, че не беше станала на сол.Беше по навътре и не беше ...с раница, това не знам от къде го измислиха . Абсурд беше, че нямаше даже и едно дълго въже да се вържем, да влезнем и да помогнем, само един пуст пояс, който тя и така не успя да го стигне. Мятахме де що плавателно имаше: Накрая се хвана за един парцал. Най-тъжното беше, че тя се държа 20 минути на него абсолютно нормално, дойдоха полицай с кола, граничните с джип и линейка, ама кел файда от това като не може да влезнеш. Тя накрая изнемощя и се обърна. На всичкото отгоре "катерът", който дойде, НЕ БЕШЕ НИТО НА ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ, НИТО НА ГРАЖДАНСКА ЗАЩИТА ИЛИ БЧК, А НА МЕСТЕН СОЗОПОЛЧАНИНИ! Е да им имам реакцията на силите на реда и безопасността, маа'му! И айде внимавай следващия път когато изказваш мнение без да си присъствал!


Ето и линк: http://www.blitz.bg/news/article/117055

Много ми е тъжно, когато си отиде млад човек, изказвам искрени съболезнования към близките и приятелите на детето. :cry:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: За случилото се в Созопол...

Мнениеот osata » 31 Авг 2011, 22:56

Като се обърне каруцата, пътища много.
Умишлено го повтарям.

Сега всякакви "специалисти" и "анализатори" бълват десетки идеи и "акъли". Например, това което дочух от медиите, - "всеки полицай на морето да има към екипировката си дълго въже" !
Ако не беше такава гадна тема, щях да сложа много смеещи се човечета.

Една от истините е следната - разстановката на служителите на МВР обслужващи сухопътната част на страната ( градове, общини, села, граници и т.н. ) предполага, че органите на реда могат да реагират и посетят мястото на произшествието преди пожарна и ГЗ, спешна медицинска помощ, преди катери, че дори и хеликоптери. Просто екипите на патрулните полицаи са в много по-голяма близост до всяка една точка. Вече специализираната помощ ( пожарна, спешна мед. помощ, водолази, алпинисти и т.н. ) изисква конкретна база, много по-малка численост на длъжностните лица и логично по-бавно пристигане до мястото.

Днес на полицаите им е нужно въже, утре ще им е нужен пожарогасител, вдругиден дефибрилатор, стълба, кран, бутилка за въздух и плавници.....

Винаги съм казвал, че в нашата професия днес можеш да си герой, а утре съден! Въпрос на късмет къде, кога и при какви условия ще попаднеш!
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Следваща

Назад към В днешната преса

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта