Как се пенсионират полицаите по света ?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Как се пенсионират полицаите по света ?

Мнениеот Meteor » 19 Ное 2011, 20:40

Ще е интересно да се знае как седи въпроса с пенсионирането на полицаи в другите страни !

Лично аз знам как става това във съседна Сърбия.
Там изискването е за 25 години стаж,като от Новата 2012,стажа се вдига с две/2/ години.
Разликата спрямо нас,е че там се изисква действителен стаж и тези 25 години трябва изцяло да са прослужени в полицията. Самият стаж при пенсиониране се изчислява като осигурителен с коефициент 1,33.
У нас той е 1,60.
Заплатата при пълен стаж в момента е около 600-650 лева/месец .
Аватар
Meteor
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 44
Регистриран на: 21 Ное 2009, 14:17

Re: Как се пенсионират полицаите по света ?

Мнениеот dsuzunov » 19 Ное 2011, 21:12

В разговор с българин, полицай в Маями, Флорида, за да се пенсионира му са необходими 25г. стаж като полицай или 55г. възраст. При достигане на едно от двете условия, пенсията е 75% от последната му заплата. Ако изпълни и двете условия, пенсията ще е равна на 100% от последната заплата. В момента, с около 2-3 години стаж, заплатата му е около 3600 долара.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Как се пенсионират полицаите по света ?

Мнениеот малкия » 19 Ное 2011, 22:06

Краткият отговор на въпроса е:
При по-лоши условия, отколкото в България.

За по-дългия ще ми трябва малко повече време.
Във всеки случай преди година и нещо запитахме колеги от няколко европейски полицейски синдиката за условията за пенсиониране. Не отговориха всички, но при всички отговорили възрастта и стажът бяха по-големи от нашите.

Разбира се, не бива да забравяме нещо много важно - което също съм чул от колеги от Западна Европа. 50 години възраст в България са нещо доста по-различно от 50 години в Германия или Холандия. Предвид условията на живот, условията на труд и други от сорта... Ако вземем предвид и това, пенсионираме се при съизмерими условия.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47


Назад към Полицията по света

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта